Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Slovensko sa opäť zatvára. Rušia sa hromadné podujatia, zavádzajú hodiny pre seniorov

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Vysoké čísla a lámanie rekordov v počte nakazených prinútili premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) konať. Žiada rázne sprísnenie opatrení, ktoré by mohli trend rapídneho stúpania denných prírastkov koronavírusu skresať. Kým niektorí so sprísňovaním opatrení súhlasia, iní hovoria o probléme pre ekonomiku. 

 

Ústredný krízový štáb dnes rokoval o opatreniach od 10. hodiny. Po hodinách za zatvorenými dverami verejnosť informovali o verdikte.  “Slovensko sa vydalo českou cestou. Vidíme to na grafe, ako nám stúpajú počty infikovaných. Krivka má podobný priebeh, ako tá česká, len je strmšia,” začal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). To bol dôvod, prečo sa rozhodli konať. Po novom sa od 15. októbra zavádzajú nasledujúce opatrenia: rúško bude povinné aj v exteriéri, bude zákaz hromadných podujatí a zhromažďovania sa, maximálny počet ľudí na akcii bude šesť. Rovnako budú prevádzky verejného stravovania zatvorené, jedlo bude môcť vydávané iba cez okienko – teda so sebou, alebo konzumované v exteriéri. Zatvárajú sa aj fitness centrá, welness, kúpaliská, akvaparky a sauny. Rovnaké podmienky platia aj pre plavárne. Krajčí spresnil, že rúška budú povinné v exteriéri v obciach a mestách. Výnimka na nosenie rúška bude platiť mimo obce a miest pre rodinu, keď pôjde spolu, alebo pokiaľ budú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov.

Stredné školy od pondelka prechádzajú na dištančné štúdium. Obchody a nákupné centrá budú musieť vyhradiť 15 metrov štvorcových plochy na jedného zákazníka, či vyhradiť hodiny od 9:00 do 11:00 pre seniorov nad 65 rokov, a to v potravinách a drogériách. Ako Krajčí dodal, zákaz zhromažďovania sa bude zrejme platiť skôr, ako 15. októbra. Na pondelok zvolali mimoriadne rokovanie vlády, kde budú toto opatrenie schvaľovať. Zrejme tak bude platiť od utorka.

Ako informoval štátny tajomník ministerstva školstva pre šport Ivan Husár, nové opatrenia sa nedotknú najvyšších futbalových, hokejových, volejbalových, hádzanárskych a basketbalových súťaží. “Opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500,” avizoval premiér Igor Matovič. Ako dodal, ide o poslednú brzdu, ktorú zaťahujú, aby sme neskončili ako Česi. “Ide o poslednú možnost, ako sa vyhnúť lockdownu,” avizoval Matovič. Situácia na hraniciach sa zatiaľ nemení, Česko je naďalej rizikovou krajinou, ale hranice nezatvárame. Poľsko, Maďarsko a Rakúsko sú na tom epidemiologicky lepšie, ako Slovensko.

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík však so zatváraním prevádzok nesúhlasí. Podľa jeho slov by to bolo mimoriadne škodlivé pre ekonomiku. “Zatvorenie ich zloží na kolená a dnes na krízovom štábe som zásadne proti takýmto krokom. Áno, chráňme sa, nosme rúška, buďme zodpovední. Ale nezlikvidujme si ekonomiku, toto by už rozdýchala ťažko,” konštatoval na sociálnej sieti. Pre opatrenia sa opäť, rovnako ako pri prvej vlne, “rozhorel” spor medzi Matovičom a Sulíkom. Viac ste sa mohli dočítať TU. 

Najväčšia pravdepodobnosť nakazenia je doma

Po zasadnutí Ústredného krízového štábu pred novinárov a verejnosť predstúpil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa jeho slov je situácia mimoriadne vážna a sme dva týždne za Čechmi. Poukázal na to, že kým nedávno bolo najčastejším rizikom nakazenia stretávanie sa ľudí, teraz sa najčastejšie nakazia doma. Ako dodal, jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tzv. lockdownu, je obmedziť stretávanie ľudí. Naznačil, že opatrenia, ktoré sa sprísnia, budú podobné, ako tie z prvej vlny.

To, že situácia je mimoriadne vážna, ukazujú aj slová Mareka Krajčiho. Ako skonštatoval, najbližšie sviatky Všetkých svätých a deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, čiže Dušičky, by určite nemali byť štandardné. Podľa jeho slov sa rokuje aj o znížení mobility, diskutovať o tom však chcú aj s Konferenciou biskupov Slovenska.

 

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar