Domáce Ekonomika Top

Slovensko sa blíži k vyrovnanému rozpočtu. Ak vláda nebude rozdávať

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – “Zákon roka” je na svete. Nový štátny rozpočet, ktorý včera vláda odklepla, prileje niektorým ministerstvám do vrecka viac. Zrejme posledný návrh rozpočtu z dielne ministra financií Petra Kažimíra ukazuje, že dlh Slovenska naďalej klesá. Pri pohľade na čísla je však jasné, že je stále na čom pracovať.

V novom roku by mal štát po novom disponovať sumou viac ako 15 miliárd eur. Celkové výdavky sa však šplhajú do výšky viac ako 17 miliárd. Dlh štátneho rozpočtu tak bude niečo cez 2 miliardy eur.

Ekonóm SAV Pavol Kárász tento na pohľad vysoký dlh považuje za optimálny. ,,Žiaden rozpočet v žiadnej krajine a už vôbec nie na Slovensku nemôže byť zostavený tak, aby podľa každého rezortu v ňom bolo dostatok peňazí,” skonštatoval Kárász. ,,Z hľadiska možností a potrieb Slovenska je tento rozpočet optimálny.” 

V návrhu ministerstva financií sa uvádza, že v roku 2019 má deficit verejných financií prvýkrát klesnúť na úroveň 0,10 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).  Podľa odborníka je skutočne reálne docieliť v roku 2020 vyrovnané hospodárenie štátu. ,,Rozpočet využíva momentálne všetky možné a dostupné informácie. Metodicky je zostavený správne a predpoklady sú reálne. Je tu isté riziko, ktoré do rozpočtu nie je zakomponované. Ide o spomalenie globálnej ekonomiky. Hospodársky rast nebude taký vysoký s akým rozpočet počíta,” povedal pre Glob.sk Kárász. Podľa neho netreba zabúdať ani na rezervy, ktoré by v prípade núdze mohli byť použité.

Ministerstvo ale s finančnou rezervou počíta. Na tento účel je v rok 2019 vyčlenených 400 miliónov eur. Poslúžiť by mali nielen na avizované opatrenia vlády či nečakané situácie, ale aj na  Ficove bezplatné stravovanie v školách či na Dankove rekreačné poukazy. Ekonóm však upozorňuje na situáciu, kedy by ani takáto veľká rezerva nemusela byť dostačujúcou. ,,V prípade ak by došlo k zhoršeniu makroekonomického vývoja, tak by sa malo inak narábať s rezervami ako sa doteraz narábalo. Z hľadiska súčasných potrieb sa ukazuje, že by plánované rezervy mohli byť dostatočné. Ale ak by sa makroekonomický vývoj skomplikoval, tak by nám táto rezerva nestačila,” vysvetľuje ekonóm SAV.

Zo štátneho rozpočtu si najväčší kus ukrojil rezort zdravotníctva, ktorému bol pridelený historicky najväčší budget v hodnote 5,2 miliardy eur. Pavol Kárász je voči tejto dotácii skeptický.  ,,Zdravotníctvo na Slovensku je dlhodobo čiernou dierou. Nie je tam nedostatok financií, ale nedostatočná kvalita poskytovaných služieb. Aj keby sme do zdravotníctva liali dvojnásobok, zdravotníctvo by neustále tvrdilo, že má málo,” dodal odborník.

Viac zdrojov by malo v porovnaní s predchádzajúcim rokom dostať ministerstvo dopravy, rezort školstva či ministerstvo hospodárstva. Ukrátené o časť financií ale budú  ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny či rezort vnútra.