Spoločnosť Zahraničné

Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch

Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch. (ilustračné foto TASR/AP)

NEW YORK/BRATISLAVA – Slovenská republika podporila v pondelok na Valnom zhromaždení (VZ) OSN v New Yorku pakt o utečencoch. Pre TASR to v utorok potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

 

“Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument – rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ,” uviedol Gandel.

Pripomenul, že ide o právne nezáväzný dokument, ktorý neobsahuje záväzky ani prísľuby členských štátov OSN.

Pakt o utečencoch schválilo v pondelok VZ OSN drvivou väčšinou hlasov. Dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko.

Hlasovanie dopadlo pomerom 181:2, pričom tri krajiny – Dominikánska republika, Eritrea a Líbya – sa zdržali. Niekoľko štátov sa na hlasovaní nezúčastnilo.

Globálny pakt OSN o utečencoch sa odlišuje od – takisto právne nezáväzného – globálneho paktu OSN o migrantoch, o ktorom bude Valné zhromaždenie v New Yorku hlasovať v stredu a ktorý vyvolal oveľa väčšiu pozornosť verejnosti.

Na konferencii v marockom Marrákeši migračný pakt 10. decembra odhlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili napríklad aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália.

Pakt podporilo aj Česko

Valné zhromaždenie OSN prijalo v pondelok drvivou väčšinou hlasov globálny pakt o utečencoch. Tento právne nezáväzný dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko. Česko hlasovalo za pakt, hoci premiér Andrej Babiš (ANO) pôvodne dokument nechcel podporiť, ale v poslednej chvíli ho presvedčila koaličná sociálnodemokratická strana (ČSSD), informoval v utorok spravodajský server Novinky.cz.

Naopak Česko bude v stredu hlasovať proti globálnemu paktu OSN o migrácii, oznámil po pondelkovom rokovaní českej vlády minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Premiér Babiš ešte pred zasadnutím vlády v pondelkovom interview pre denník Právo vyhlásil, že nechce, aby sa Česká republika pripojila nielen k paktu o migrácii, ale ani k paktu o utečencoch.

Ako dôvod Babiš uviedol, že rozhodnutia o migrácii a o prijímaní utečencov musia byť výsostným právom “našej krajiny, nie je možné, aby o tom rozhodovali medzinárodné inštitúcie, k čomu nakoniec vládu vyzvala svojím májovým uznesením aj Poslanecká snemovňa”. Premiér v interview dodal, že “všetky tieto pakty sú nezáväzné, tak neviem, prečo o nich debatujeme”.

Aj zahraničné médiá si všimli, že ČR nakoniec hlasovala o pakte OSN o utečencoch inak, ako chcel Babiš. Podľa informácií z diplomatických kruhov koaličná ČSSD v poslednej chvíli dokázala zmeniť názor premiéra, napísali Novinky.cz.