Domáce Politika Top

Slovensko odsudzuje raketový test KĽDR: Arogantný a hazardný krok

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ostro odsudzuje test balistickej rakety, ktorý dnes uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR). „Fakt, že raketa preletela ponad japonským ostrovom Hokkaidó je nielen prejavom arogancie, ale aj zbytočným hazardovaním so životmi japonského civilného obyvateľstva, ako aj bezprecedentná, neakceptovateľná a závažná hrozba pre bezpečnosť leteckej a námornej civilnej dopravy,“ uvádza sa vo vyhlásení slovenského rezortu diplomacie, ktoré poskytol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Podľa ministerstva zahraničných vecí „namiesto prejavov dobrej vôle a ústretových krokov, ktoré by mali pozitívny dopad na dôveryhodnosť a medzinárodný kredit KĽDR, si severokórejský režim naďalej volí cestu provokácií a zastrašovania. Pokračujúce raketové skúšky a nerešpektovanie medzinárodných záväzkov zo strany KĽDR výrazným spôsobom sabotujú snahy o znižovanie napätia na Kórejskom polostrove. Slovenská republika odsudzuje aktivity KĽDR, ktoré majú potenciál narušiť regionálnu stabilitu a medzinárodný mier a zároveň vyzýva Pchjongjang na uskutočnenie krokov smerujúcich k budovaniu dôvery a konštruktívnemu dialógu s medzinárodným spoločenstvom“.

Severná Kórea odpálila raketu, ktorá môže uniesť jadrovú hlavicu, z mesta Pchjongjang. Po tom, ako spadla do vody 1 180 kilometrov od japonského pobrežia, rozpadla sa na tri kusy. Japonsko sa nepokúsilo o zostrelenie rakety, no vydalo bezpečnostné upozornenie. Na ostrove Hokkaidó v súčasnosti cvičia vojaci Japonska aj USA. Juhokórejský prezident Mun Če-in uviedol, že telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a dohodli sa na väčších sankciách voči Severnej Kórei. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) si naplánovala mimoriadne stretnutie.