Domáce Spoločnosť Top

Slovensko odprevadí do neba ďalšiu legendu. Marián Geišberg žil bohatý herecký život

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Jeho dokonale herecky stvárnené postavy či hudobná tvorba zostanú stále živé. Počas života mu ani naša krajina nebola ľahostajná. Postavil sa aj za výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát! Do hereckého neba odišla ďalšia legenda. Vo veku 64 rokov nás v týchto dňoch navždy opustil herec, pesničkár a humorista Marián Geišberg. Takýto mal život. 

 

Herec sa nikdy nevzdával. Napriek tomu, že bojoval s vážnymi ochoreniami, sršal dobrou náladou. Umelca napokon premohla zákerná rakovina pľúc. Zomrel v sobotu večer v ružinovskej nemocnici.

Dlhoročný člen činohry Slovenského národného divadla sa naposledy tešil z potlesku divákov na doskách divadla 28. septembra na predstavení hry Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Počas kariéry stvárňoval charakterové úlohy v dramaticky vypätých situáciách. Hral v desiatkach slovenských filmov a seriálov.

Upísaný divadlu

Marián Geišberg sa narodil v Piešťanoch 23. decembra 1953, vyrastal na Myjave. V roku 1979 absolvoval odbor herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Jeho začiatky sú zapísané v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, potom prešiel do Divadla SNP v Martine. Od roku 1988 hral v trnavskom Divadle pre deti a mládež (dnes Divadlo Jána Palárika). Činohre Slovenského národného divadla sa oddal od roku 1922. Talent po ňom zdedili aj dvaja synovia, ktorí sa takisto venujú umeleckej profesii. Martin Geišberg je dramaturg a hudobník, Marek Geišberg je hudobník a herec.

V divadle hral Marián Geišberg v tituloch Bratia Jurgovci, Je úžasná!, Kvarteto, Madame Bovary alebo v Štúdiu L+S v komédii Ani za milión!. V roku 2001 získal Cenu Jozefa Kronera za najpozoruhodnejší výkon v roku 2000 – za originálne stvárnenie postavy Benedicta v hre Simona Graya Na konci hry.

 

Marián Geišberg bol herec na správnom mieste. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

 

Úžasné filmy

Počas života stihol účinkovať v niekoľkých filmoch. Jedným z prvých filmov, v ktorých účinkoval bola snímka Pásla kone na betóne (1982). Spolu s Mariánom Zednikovičom vytvoril dvojicu hlavných postáv vo filme Kára plná bolesti (1985). Neskôr hral v televíznom filme Milana Lasicu Chaos (2000). Účinkoval aj v komédii Jak se krotí krokodíli (2006) populárnej českej režisérky Marie Poledňákovej. V roku 2009 hral vo filmoch Jánošík – Pravdivá história v snímke Hodinu nevíš…Česká kinematografia ponúkla Geišbergovi ďalšiu príležitosť v podobe trpkej komédie Revival (2013). Známe sú aj snímky z posledných rokov Gympel, Krok do tmy (2014), Červený kapitán (2016) alebo česká rozprávková komédia Čertovo pero (2018).

Nezabudnuteľný glosátor a pesničkár

Diváci ho mali možnosť vidieť aj v televíznej relácii Sedem s r.o. ako glosátora. Svoje postrehy k spoločenským situáciám uverejňoval aj v tlači.

Vydal niekoľko zvukových nosičov Nápoky (1998), Neladí – Nevadí (2002), Aha live: Marián Geišberg a Daniela Danišková (2003). Vyšli mu zbierky poviedok Ono ma to poje (1998) a Prejsť prahom a zavrieť dvere (2005).

Popýšiť sa aj spolu s kapelou UMK môže s hudobno-poetickým recitálom Piate ročné obdobie, ktorý vyšiel knižne s CD nosičom. Premiéru mal v roku 2010 v SND.

 

Geišberg vydal niekoľko zvukových nosičov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

 

Poklona od prezidenta

Smrť Geišberga zasiahla celú spoločnosť. Podľa prezidenta Andreja Kisku bude chýbať nielen rodine, priateľom a kolegom, ale aj celému Slovensku. ,,Bol nielen skvelý herec a pesničkár, ale najmä výborný človek. Človek, ktorý sa nikdy nebál verejne pomenovať, čo ho v našej spoločnosti trápilo, a cítil zodpovednosť za našu krajinu,‘‘ napísal na sociálnej sieti prezident Kiska. Spomenul aj to, ako na podujatí Zabudnuté Slovensko spolu hovorili o extrémizme.

Záležalo mu na veciach

Koncom marca predstavitelia kultúry vyzvali vtedy novozvolenú ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na odstúpenie z funkcie. Signatári žiadali, aby zodpovední predstavitelia vládnej koalície ,,priznali, že táto nominácia nebola zodpovedná‘‘ a aby premiér Pellegrini navrhol na tento post kvalifikovanú osobnosť. Pretože podľa nich kultúra našu krajinu ,,spája a odlišuje od iných. Kultúrou definujeme svoju integritu, nie politickými deklaráciami,‘‘ uviedli vo výzve.

Pod výzvu sa pridal práve aj Marián Geišberg spolu s ďalšou desiatkou známych hercov všetkých generácií.

 

Geišberg sa rozprával s prezidentom o problematike extrémizmu. Zdroj: FB Andrej Kiska

 

SND odprevadí ďalšieho velikána

Budova Slovenského národného divadla v Bratislave sa zahalí do čiernych farieb. Posledná rozlúčka s milovaným hercom Mariánom Geišbergom bude v nedeľu o 11:00.

Začiatkom januára vzdali posledný hold kolegovia z divadla aj hercovi Mariánovi Labudovi. Zomrel vo veku 73 rokov. Skolaboval ráno, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy a prišlo mu zle pri nastupovaní do auta. Na poslednú rozlúčku s umelcom prichádzali davy ľudí. Zapisovali sa do kondolenčnej knihy, kládli smútočné kytice a klaňali sa umeniu Mariána Labudu priamo na doskách Činohry SND.

 

Galéria
V januári odišla do hereckého neba legenda, nezabudnuteľný Marián Labuda. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Posledná rozlúčka s Mariánom labudom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Milan Lasica sa zapisuje do kondolenčnej knihy počas pohrebu Mariána Labudu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Geišberg sa pred dvomi rokmi lúčil s kolegom Jurajom Slezáčkom. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Geišberg stvárnil niekoľko hereckých postáv. Zdroj: TASR
Marián Geišberg za sebou zanechal niekoľko hudobných diel. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
K hercovi neodmysliteľne patrila cigareta. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next