Domáce Kauzy Politika Top

Slovensko má za sebou už niekoľko “Gorilích” protestov. Hádzali sa vajcia, pyrotechnika a nasadené bolo aj vodné delo

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Gorilie protesty opäť ožili. Po rokoch sa znova ľudia vybrali do ulíc, aby vyjadrili nesúhlas s pomermi na Slovensku. Konkrétne hovoríme o kauze Gorila, z ktorej nedávno uzrela svetlo sveta údajná zvuková nahrávka. Po tom, ako sa v decembri 2011 prevalila táto kauza, ľudia vyšli do ulíc a snažili sa na Slovensku docieliť spravodlivosť. Išlo o sériu protestov proti kauze, kedy museli policajti aj použiť obušky a slzný plyn. Dokonca na budove NR SR vytvorili demonštranti aj niekoľkotisícové škody, keď sa chceli do nej vlámať.

 

Kauza Gorila dnes zrejme vytiahne do ulíc množstvo ľudí. Vo viacerých slovenských aj zahraničných mestách sa dnes konajú protesty, ktoré spustilo práve znovuotvorenie kauzy Gorila. Novinárom, ale následne aj verejnosti bola v strede týždňa poslaná zvuková náhravka, ktorá má zachytávať práve túto kauzu. Protesty organizuje iniciatíva Za slušné Slovensko, stretnutie plánujú na Hodžovom námestí a následne chcú pochodovať cez Palisády až k Národnej rade SR.

V minulosti sa pred Národnou radou konalo niekoľko protestov, viaceré sa konali aj na bratislavských námestiach, ale aj v iných slovenských mestách. Cieľ bol prostý – vyšetriť kauzu Gorila, ktorá sa udiala za druhej Dzurindovej vlády. V nej vzniklo podozrenie z brania provízií zo štátnych zákaziek, rozkrádania štátneho majetku a korupcie. Kauza Gorila sa mala diať v rokoch 2005 až 2006 v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici, ktorý patril pravej ruke šéfa finančnej skupiny Penta (Jaroslav Haščák) Zoltánovi Vargovi. Nezvyčajné návštevy medzi Haščákom a viacerými vysokopostavenými ľuďmi, akými bol vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková, či expremiér Robert Fico, si všimol bývalý príslušník SIS Peter Mravec (Holúbek). Ten ich nahlásil svojim nadriadením a násldne sa inštalovalo odpočúvacie zariadenie. Počas návštev hovoril Haščák so svojimi hosťami aj o financovaní viacerých strán.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Škody na budove parlamentu

Vlna protestov po prevalení kauzy začala 27. januára 2012. Vtedy sa bratislavského protestu zúčastnili tisíce ľudí. Úplne prvý protest sa konal na Námestí SNP, odkiaľ sa následne presunuli pred Prezidentský palác, či budovu parlamentu. Organizátormi protestov boli Lucia Gallová, Peter Klinec, Miroslav Hrivík, Ľubica Lehotská, Peter Weisenbacher, Alena Krempaská, Lucia Janovič a Peter Pčolinský.

Čím ďalej sa však protesty konali, tým viac boli násilnejšie. Už počas prvého protestu sa policajti stretli s problémami – stovky ľudí prekonali pripravené zátarasy pred NR SR a dostali sa až k jej vchodu. Ten však strážili desiatky tažkoodencov a policajtov, po ktorých ľudia hádzali vajíčka a banány. Ba dokonca sa objavili aj výbuchy z pyrotechniky. Demonštranti, ktorí boli pred NR SR, po sebe zanechali neporiadok, polepené transparenty po budove parlamentu a tisícové škody. Tie sa podľa vtedajšieho vedúceho Kancelárie NR SR Andreja Kramára vyšplhali až na 3- až 5-tisíc eur a parlament pre ne podal na organizátorov trestné oznámenie. “Organizátori v žiadnom prípade nenesú zodpovednosť za údajne spôsobené škody, pretože počas celej akcie vyzývali občanov na pokojný priebeh a aby sa vyhýbali vandalizmu. Nenesieme zodpovednosť za spontánnu reakciu ľudí a jednotlivcov, ktorí hádzali vajíčka a banány. Bohužiaľ máme indície, že v dave boli nasadení provokatéri, ktorých cieľom bolo dehonestovať princípy slušnosti a transparentnosti nášho protestu,” uviedla jedna z organizátorov Lucia Gallová.

V okolí parlamentu ostal po demonštrantoch, ktorí hádzali vajíčka a rôzne predmety, veľký neporiadok. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Použitie vodného dela

V podobnom duchu sa niesli aj iné protesty – jeden z nich sa udial začiatkom februára 2012. Počas nich polícia zatkla štyroch ľudí, pred budovou parlamentu pre istotu postavili barikády. Ani tie však nepomohli. Po tom, ako sa skončila oficiálna časť protestu, sa totiž dav ľudí rozdelil na dve skupiny – jedna išla pred Úrad vlády, kde hádzali svetlice a pyrotechniku a jednému ťažkoodencovi spôsobili popáleniny, druhá sa vybrala pred parlament. Podľa neoficiálnych informácií sa v tejto skupine mali nachádzať aj futbaloví fanúšikovia, ktorí radikalizovali priebeh protestu. Následne polícia začala mobilizovať jednotky, pripravené mali aj vodné delo, ktoré neskôr aj použili. Na policajtov hádzali banánové šupky a prehovárali ich, aby sa k nim pridali. Po tom, ako hádzali rôzne predmety na dve vládne limuzíny, sa policajti snažili rozohnať dav, ktorý sa presunul k hradu a cestou hádzal dlažobné kocky. Následne policajti použili aj vodné delo a to i napriek tomu, že vonku mrzlo, demonštratov bili a zatýkali. Protestujúci hádzaním dlažobných kociek ťažko zranili jedného z policajtov, následne sa objavili správy, že celkovo boli zranení až traja policajti.

Do areálu Úradu vlády hádzali demonštranti svetlice a rôznu pyrotechniku. V okolí to vyzeralo, akoby tam horelo. Svetlicou popálili aj jedného z ťažkoodencov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Obušky, pyrotechnika a slzný plyn

Vajíčka, banány i banánové šupky lietali vzduchom aj začiatkom marca 2012. Na protest policajti rovnako pripravili vodné delo a desiatky ťažkoodencov. Demonštranti napriek niekoľkým upozorneniam zo strany policajtov hádzali do nich delobuchy, či banány a vajíčka, dokonca aj kamene. To bol pre policajtov impulz k tomu, aby použili obušky, slzný plyn a pyrotechniku. Demonštranti hádzali vajíčka a banánové šupky aj do politikov, ktorí sa k nim chceli prihovoriť. Tento spôsob mrzel jedného z organizátorov, súčasného poslanca za Sme rodina Petra Pčolinského. Zásah policajtov však označil za neadekvátny. “Ľudia tam normálne stáli, sem-tam letelo nejaké vajíčko. Ja som len videl, ako Lucia Gallová aj s priateľom ležali na zemi, ale neviem, či je zranená,” uviedol na adresu jednej z organizátoriek, ktorá mala byť predvedená policajtmi spolu s viacerými demonštrantmi.

Takmer na každom proteste použili demonštranti aj vajíčka či banánové šupky. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Či sa v podobnom duchu ako boli minulé protesty bude niesť aj ten dnešný, nie je jasné. Polícia však avizovala, že vzhľadom na protesty bude realizovať bezpečnostné opatrenia. Rovnako budú v prípade potreby usmerňovať a regulovať dopravu a dohliadať na jej plynulosť. Do terénu nasadí posilnené linky aj Dopravný podnik Bratislava, ktorý rovnako bude v prípade potreby usmerňovať dopravu MHD.

Galéria
Protest Gorila pred centrálou strany KDH v Bratislave 2. marca 2012. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Pred centrálou KHD, kde sa rovnako protestovalo, stáli desiatky ťažkoodencov. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Ľudia veľakrát upozornenia policajtov nerešpektovala. Zdroj: TASR – Michal Svítok
Ľudia veľakrát upozornenia policajtov nerešpektovala. Zdroj: TASR – Michal Svítok
Pred centrálou KDH stáli desiatky ťažkoodencov. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Do okien NR SR hádzali vajíčka, v okolí bol veľký neporiadok. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Petardy a svetlice lietali aj pred budovou Prezidentského paláca. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Symbolom viacerých protestov boli vajíčka a banány, či banánové šupky. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Protestovalo sa aj pred centrálou strany Smer-SD. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Demonštranti sa presúvali aj cez mesto. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Demonštranti hodili do areálu Úradu vlády aj svetlice, či inú pyrotechniku. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Protestovalo sa aj pred NR SR. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Problémy s účastníkmi protestov boli už hneď na začiatku, kedy zničili barikádu pred parlamentom. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Barikáda pred NRSR. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Na snímke policajti zasahujú proti demonšštrantom pred NRSR. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Budovu NRSR polepili transparentmi. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Tí sa ju snažili odstrániť. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Tí sa ju snažili odstrániť. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Tí sa ju snažili odstrániť. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Tí sa ju snažili odstrániť. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Proti demonštrantom postavili aj barikády pred NRSR. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Pred parlamentom ostal po prvom proteste bordel, ktorý musela Kancelária odstrániť. Na organizátorov podali trestné oznámenie. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next