Domáce Ekonomika Domáca Top

Slovensko má prvenstvo v najrýchlejšom zdražovaní. Za toto všetko platíme viac

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Nočná mora mnohých Slovákov je opäť tu. Drahšie potraviny na pultoch obchodných reťazcov nevidíme prvý a, bohužiaľ, ani poslednýkrát. Ministerstvo pôdohospodárstva adresovalo obchodníkom spŕšku ostrých slov. Tí, ale útoky rezortu nechápu. Za čo sme si teda priplatili najviac a prečo?

 

Preteky v čo najrýchlejšom zvyšovaní cien potravín Slovenko na teraz vyhralo. V júni sa výrobky na našich pultoch vyšplhali na vyššie ceny rýchlejšie, ako v ktorejkoľvek inej krajine V4-ky. ,,Zdražovanie pritom vôbec neodzrkadľuje ceny, za ktoré nakupujú reťazce potraviny od slovenských dodávateľov. Opäť sa potvrdzuje, že obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov,” povedala ministerka pôdohospodárstva a rozoja vidieka Gabriela Matečná. Rezort sa tiež domnieva, že práve kvôli takejto prevahe nemajú slovenskí dodávatelia šancu investovať do nových technológií, adekvátne zaplatiť svojich zamestnancov a majú byť tlačení do zľavovania svojich cien.

Tvrdenie rezortu ale Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) rázne odmieta. Kým ministerstvo pôdohospodárstva hádže vinu na obchodníkov, tí vracajú úder. ,,Ceny potravín totiž zásadným spôsobom ovplyvňuje aj legislatívne prostredie a na to nemajú vplyv obchodníci, ale práve ministerstvo pôdohospodárstva, vláda a parlament. Boli to práve obchodníci, ktorí od začiatku dlhodobo upozorňujú na negatívne zásahy štátu, ktoré môžu spôsobiť nárast cien potravín,” reagoval pre Glob.sk predseda SAMO Martin Krajčovič.

Zdražovanie vo svete

Potraviny na slovenských pultoch zvýšili svoju sumu o 0,5 percenta. Niektorí to možno na nákupnom lístku ani nespozoroval, ale v globále to znamená, že ide o najvyšší nárast cien v rámci V4-ky. Aj Poliaci pocítili zdražovanie, preto skončili v tesnom závese za nami – s nárastom o 0,4 percent. Česi nakupovali v júni len o 0,1 percenta drahšie. Príkladom by však pre nás malo byť Maďarsko, ktoré umožnilo svojim občanom nakupovať lacnejšie o 0,2 percenta. Aj na tieto fakty má predseda SAMO vysvetlenie. ,,To, že ceny potravín na Slovensku rástli rýchlejšie, ako v iných krajinách V4, nie je vplyvom obchodníkov, ale dôsledkom toho, že štátna podpora pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov je najnižšia z krajín V4,” skonštatoval Krajčovič.

Slovensko prešlo najvyšším nárastom cien potravín v rámci krajín V4-ky. Zdroj: pixabay.com

Za čo sme si priplatili?

Najdrahšou položkou vo vašom nákupnom košíku sa mohlo stať bravčové mäso. To zdraželo až o 7 percent, čo bolo v rámci V4 je najvýraznejším zvýšením ceny. Na celú vec je však potrebné sa pozrieť s odstupom. ,,Práve v prípade bravčového mäsa sa naplno ukázal efekt nesebestačnosti kvôli podvýživenosti celého sektora. Z dôvodu afrického moru ošípaných sa zdvihla celosvetovo cena bravčového mäsa, pretože nastal veľký výpadok na trhu,” vyvsetlil Krajčovič.

Zdražovanie však môžeme pozorovať aj pri iných potravinách. ,,Z pohľadu celej EÚ naďalej stúpa cena zemiakov, ktoré dosiahli vrchol v máji, v ktorom zdraželi o 6,7 percenta. Ich zdražovanie pokračovalo aj v júni, keď cena zemiakov narástla o 1,6 percenta. V porovnaní s májom 2019 v rámci EÚ naopak zlacneli vajíčka, a to o 4,5 percenta. Cena cukru po mesiaci klesla v EÚ o 0,1 percenta a zlacnela aj zelenina – o 1,5 percenta,” zosumarizoval rezort pôdohospodárstva.

Bravčové mäso zdraželo až o 7 percent. Zdroj: pixabay.com

Kto za to môže?

Aj generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva Milan Lapšanský viní zo zvyšovania cien obchodníkov. „Zdražovanie sa deje aj napriek faktu, že viaceré reťazce pred niekoľkými mesiacmi avizovali dlhodobé zmrazenie cien alebo dokonca ich zníženie. Dnes sme svedkami toho, že išlo len o prázdne sľuby,“ podotkol Lapšanský. Obchodníci to ale vidia inak.

Tí už v minulosti upozorňovali na negatívne zásahy štátu, ktoré môžu spôsobiť nárast cien. ,,Od začiatku roka 2019 prudko stúpli ceny energií, rekordne sa zvýšili príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatok, výrazne sa zvýšila minimálna mzda a na Slovensku máme takmer najvyššiu DPH na potraviny v celej Európskej únii. Tieto opatrenia zvyšujú náklady nielen obchodníkom, ale i poľnohospodárom a potravinárom na Slovensku, čo v konečnom dôsledku negatívne môže pocítiť aj spotrebiteľ,” reaguje ďalej SAMO.

Aj generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva – Milan Lapšanský  viní zo zvyšovania cien obchodníkov. Tí nesúhlasia. Zdroj: pixabay.com

Jeden útočí, druhý nerozumie

V prípade, ak sa agrorezortu potvrdí, že obchodníci skutočne nútia dodávateľov predávať svoje produkty pod výrobné náklady, ministerstvo je pripravené zakročiť. Obchodníkom za takéto praktiky hrozia vysoké sankcie. ,,Som presvedčená o tom, že na taký dramatický rast cien potravín nie je dôvod. Naopak, je tu dostatočne veľký priestor na to, aby boli dodávatelia lepšie zaplatení a zároveň zákazníkom by nemuseli rásť pultové ceny,“ uzavrela ministerka Gabriela Matečná.

Podľa obchodníkov sú však výrobné kapacity na Slovensku nízke z dôvodu zlej a netransparentnej dotačnej politiky štátu a nie sú schopné pokryť dopyt obchodníkov. ,,Namiesto neustálych útokov zo strany ministerstva pôdohospodárstva by sme uvítali skôr konštruktívny dialóg v celej agropotravinárskej vertikále, čo by mohlo priniesť lepšie podmienky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov a kvalitnejšiu ponuku domácich potravín pre slovenských spotrebiteľov,” dodalo SAMO.

V prípade, ak sa agrorezortu potvrdí, že obchodníci skutočne nútia dodávateľov predávať svoje produkty pod výborné náklady, ministerstvo je pripravené zakročiť. Zdroj: pixabay.com