Domáce Politika

Slovensko je pripravené chrániť východné hranice EÚ, tvrdí Pellegrini

Zdroj: TASR / Monika Himpánová

BRATISLAVA – Slovensko je pripravené poskytnúť policajtov a techniku na ochranu východných hraníc EÚ. Po stredajšom mimoriadnom samite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe to povedal premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

 

Situácia na vonkajších hraniciach EÚ bola jednou z tém vrcholnej schôdzky.

“Dnes opäť čelíme reálnej možnej hrozbe,” povedal Pellegrini a pripomenul svoje slová z nedávnej návštevy južnej hranice Maďarska s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o tom, že “počet migrantov narastá a bude výrazne narastať”.

Dianie v súvislosti s nárastom počtu migrantov podľa Pellegriniho predstavuje “vážne bezpečnostné riziko” nielen pre Grécko, ale aj pre viaceré európske krajiny v prípade, ak Grécko túto situáciu nezvládne. “Slovensko veľmi dôsledne a dôkladne bude chrániť východnú schengenskú hranicu smerom na Ukrajinu,” povedal premiér. Dodal, že Slovensko je pripravené na požiadanie maďarského premiéra kedykoľvek vyslať policajtov a techniku, aby pomohlo Maďarsku chrániť južnú schengenskú hranicu.

Slovensko bude podľa premiéra na stredajšom stretnutí ministrov vnútra v Bruseli deklarovať, že v prípade potreby je pripravené poskytnúť techniku a policajtov aj pre organizáciu Frontex. “Na týchto aktivitách sa chceme v plnej miere angažovať,” povedal.

“Naďalej však trvá tvrdý a nemenný postoj Slovenskej republiky, že Slovensko nikdy nebude súhlasiť s prerozdeľovaním migrantov, či už tých, ktorí sú v Grécku alebo sa ešte na územie Európy dostanú,” konštatoval Pellegrini.

Slovensko je podľa neho pripravené zúčastňovať sa na konkrétnych projektoch, prejaviť mieru solidarity, ale “nikdy nie na úkor toho, že by stratilo suverenitu nad tým, kto na jeho územie môže prísť bývať, žiť alebo študovať”.

Český premiér Andrej Babiš po samite povedal, že situácia na vonkajších hraniciach EÚ je vážna a “nesmieme ju podceniť”. Ocenil úsilie Grécka pri ochrane vonkajšej hranice EÚ a pripomenul, že krajiny V4 sú pripravené poskytnúť pomoc. Potrebu ochrany vonkajších hraníc EÚ zdôraznil aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.