Domáce Politika Spoločnosť Top

Slovensko chce prijať siroty zo Sýrie. Národniari hovoria o citovom vydieraní

Deti žijú v Sýrii v neľudských podmienkach. Tí, ktorí môžu, krajinu opúšťajú. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Slovenská republika možno prijme 10 sýrskych sirôt. Téma migračnej krízy a prijímania utečencov je na našej politickej scéne účinnejšia ako rozbuška. Ani tentokrát to nebolo inak. Myšlienka má podporu u premiéra Petra Pellegriniho, Most-Híd je takisto za. Problém s prijatím desiatich detí má len koaličná SNS.

Predseda vlády o možnosti tohto kroku po prvý krát informoval v relácií Sobotné dialógy. Išlo by o 10 detí, ktoré sú momentálne umiestnené v Grécku. „Nemôžeme sa o ne postarať v zariadeniach pre utečencov. Ak tu máme prijať zúbožené deti – siroty, tak asi budú musieť byť umiestnené do detských domovov. Nemali by sme v prípade malých detí dopustiť, aby žili v zlých podmienkach,“ zdôraznil premiér v relácií RTVS. Hoci táto myšlienka zožala aj kritiku, premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová pre Glob.sk potvrdila, že jeho názor stále platí. Rozhodnutie však ešte nie je definitívne, dôležité slovo má najmä ministerstvo zahraničných vecí.

Rezort, ktorému šéfuje Miroslav Lajčák, je myšlienke prijatia sýrskych sirôt naklonený. “Slovenská republika už dlhšie obdobie presadzuje efektívne riešenia v rámci migračnej krízy, kedy každý členský štát prispieva k riešeniu podľa svojich možností,” napísal pre Glob.sk hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel.

Miroslav Lajčák – Zdroj: TASR / Marko Erd

Hoci Slovensko odmieta povinné kvóty, podľa ministerstva zahraničia sa na riešení migračnej krízy podieľame inak. Okrem finančných príspevkov sme v roku 2015 dobrovoľne ponúkli, že presídlime 100 osôb. Táto kapacita je z časti naplnená. “Dobrovoľným príspevkom Slovenskej republiky by bolo aj prijatie 10 sýrskych sirôt,” potvrdilo ministerstvo. V tejto veci sa však podľa nich ešte len začínajú konzultácie.

Koaličný Most-Híd sa s premiérom zhoduje. “Myslíme si, že nevinné deti si zaslúžia pomoc. Aj tých desať detí, ktoré o svojich rodičov prišli počas občianskej vojny v Sýrii,” napísala nám hovorkyňa Klára Debnár.

Strana Andreja Danka má však opačný názor. Národniari sa cítia byť citovo vydieraní. “Cieľom je vyvolať v povedomí verejnosti naliehavý pocit morálnej povinnosti prijať na Slovensko takzvané „sýrske siroty“,” píše SNS. Podľa nich sa Slovensko na riešení krízy podieľa dostatočne. Poslanec Jaroslav Paška zašiel ešte ďalej. “Vlasťou sýrskych sirôt má byť slobodná Sýria,” píše na svojej sociálnej sieti. Prijatím desiatich detí by sme ich podľa Pašku “pod zámienkou humanitárnej pomoci scudzili Sýrskemu štátu.”

Jaroslav Paška, archív

S prijatím sýrskych detí súhlasí dokonca aj Richard Sulík, ktorý dlhodobo vystupuje v otázke migrácie ako skeptik až odporca. „Slovensko je dostatočne bohatá krajina po materiálnej aj citovej stránke, aby prichýlila niekoľko desiatok sýrskych detí, ktoré v občianskej vojne stratili oboch rodičov, a vytvorila im náhradný domov,” píše sa v oficiálnom stanovisku SaS.

Hnutie Borisa Kollára zasa nezaprelo v sebe svoj odmietavý postoj, ktorý prezentuje v tejto otázke od vypuknutia migračnej krízy. Tvrdí, že premiér Pellegrini by sa podľa nich mal v prvom rade starať o deti na Slovensku. “Keď zabezpečíme sirotám na Slovensku dôstojný, slušný život bez núdze, potom som ochotný chodiť po gréckom Lesbose či ísť do Jemenu. Ale budem v prvom rade chrániť slovenské rodiny, slovenské deti,” vyhlásilo hnutie.