Domáce Politika Top

Slovensko-české vzťahy môžu byť príkladom, hovorí Bugár

BRATISLAVA – O vzájomných slovensko-českých vzťahoch, ako aj o významných výročiach, ktoré si SR aj ČR pripomínajú v tomto roku, hovoril dnes podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) s predsedom Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radkom Vondráčkom.

Bugár zastúpil v úlohe hostiteľa predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý dnes musel zrušiť svoj program pre zdravotné problémy. Návšteva Vondráčka podľa Bugára opäť potvrdila tradíciu, že Slovensko navštívia vrcholní českí predstavitelia ako prvú krajinu po nástupe do funkcie.

Dôležitosť spoločných postojov

„Máme nielen dobré vzťahy, ale aj partnerské a priateľské. Aj napriek rozvodu naše štáty spolupracujú takým spôsobom, že môžu byť príkladom aj pre ostatné štáty EÚ,“ vyhlásil Bugár.

Predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček – Zdroj foto: SITA/Diana Černáková

Zdôraznil, že spoločné postoje sú dôležité nielen v rámci Visegrádskej štvorky, ale budú dôležité aj pre diskusie o budúcnosti EÚ. Slovensko spolu s ČR budú mať podľa neho takto silnejší hlas.

Viac slovenčiny v Česku?

Radek Vondráček (ANO) pred novinármi poukázal na fakt, že Česi čoraz menej vedia po slovensky na rozdiel od Slovákov, ktorí sa s češtinou stretávajú vo svojich televíziách častejšie a viac jej rozumejú. Navrhuje preto, aby sa pod záštitou oboch parlamentov dostalo viac slovenčiny do českých verejnoprávnych médií.

Vondráček tiež pripomenul, že predstaviteľov čakajú v tomto rou viaceré spoločné podujatia zamerané na oslavy napríklad 100. výročia vzniku Československa. Konkrétne ich nemenoval, no spomenul pozvanie od Bugára na 1. septembra, keď Slovensko oslávi Deň ústavy.

Foto: SITA/Diana Černáková