Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Slovensko čaká veľkolepá vojenská prehliadka. Koľko bude stáť, je otázne

Premiér Peter Pellegrini a minister obrany Peter Gajdoš spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom na návšteve u slovenských vojakov v Afganistane. Zdroj: MO SR

BRATISLAVA – Podľa dokumentu vypracovaného pod hlavičkou Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, o ktorom informoval Denník Nsa naša armáda chystá na pompéznu oslavu 75. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy, kvôli ktorým by mala prejsť opravou veľká časť našej techniky, by mohli stáť údajne až 10 miliónov eur. Ministerstvo obrany sa však voči takýmto informáciám ohradilo. Celá vec je podľa nich úplne inak. 

 

Podľa spomínaného dokumentu nemá v slovenskej armáde fungovať takmer nič. Z techniky, ktorá by sa podľa informácií v ňom uvedených mala v auguste predviesť v Banskej Bystrici, je veľká časť nefunkčná.

Ozbrojené sily SR.
Zdroj: SITA/MO SR

Čo sa ešte píše v dokumente?

Dokument napríklad uvádza, že v celej armáde je len šesť ťahačov pásovej techniky. Hlavná časť takejto techniky sa nachádza v Trebišove. Ísť má o tanky a pásové bojové vozidlá pechoty. Pri plánovaných 10 využitých tankoch na oslavách vraj treba vykonať opravu na ôsmich. Modernizovaná, a len nedávno dodaná technika práporu ISTAR zasa nemá mať dokončené záručné opravy a pásová technika nemá vo všeobecnosti disponovať “gumenými” pásmi.

Aby rezort obrany ušetril, je podľa dokumentu tiež možné, že oslavu budú oficiálne viesť ako “cvičenie”. Znamená to, že vojaci by si sami varili aj sa sami ubytovali v stanoch. Tým by malo ministerstvo ušetriť na nákladoch za stravné a za ubytovanie, ktoré sa podľa informácií z dokumentu môže vyšplhať až nad 3 milióny eur. Ako najlacnejší variant sa malo ukázať riešenie, ktoré počíta s tým, že viac ako 2 000 zúčastnených vojakov bude ubytovaných v stanoch. Toto číslo pritom predstavuje približne šestinu reálneho počtu všetkých príslušníkov Ozborojených síl.

Stany pritom podľa dokumentu nemajú ani klimatizačné jednotky a dostačujúci nie je ani ich počet.

Slovenskí vojaci na cvičení NATO. Zdroj: SITA/MO SR

Namiesto cvičenia prehliadka?

Z dokumentu tak vyplýva, že najväčším praktickým logistickým cvičením a previerkou nasaditeľnosti ozbrojených síl v novodobej histórii Slovenska by mohla nakoniec byť vojenská prehliadka.

Ministerstvo obrany tvrdí, že ide o vytrhnutie kontextu

Ministerstvo obrany prostredníctvom svojej hovorkyne Danky Capákovej však pre Glob.sk reagovalo na pravdivosť daného dokumentu odmietavo.“Ministerstvo obrany SR sa ohradzuje voči medializovaným klamstvám o vojenskej prehliadke za 10 miliónov eur. V pracovnej verzii prezentácie, ktorou disponujú niektoré médiá, sú uvedené iba čiastkové informácie vytrhnuté z kontextu. Nejedná sa o potrebu zabezpečenia uvedenej techniky na vojenskú prehliadku, ale o nevyhnutné zabezpečenie lepšej úrovne pripravenosti Ozbrojených síl SR, a to v rámci plánovaných opráv v rámci výcvikového roka 2019.”

Podľa ministerstva technika spomínaná v dokumente nie je určená pre plnenie nosných operačných úloh a deklarovaných operačných medzinárodných záväzkov, pretože tieto oblasti sú plnohodnotne zabezpečené. Inými slovami, peniaze pôjdu na techniku, ktorá sa dlho nevyužívala. Ministerstvo ďalej tvrdí, že o forme, spôsobe a celkovom rozsahu prehliadky doteraz nebolo definitívne rozhodnuté. V žiadnom prípade však vraj  nemá ísť o prehliadku za sumu, ktorú spomína Denník N.