Domáce

Slovensko bude veliť na Cypre

BRATISLAVA – Slovenská republika prevezme od 1. septembra zodpovednosť za Sektor 4 v rámci medzinárodnej misie UNFICYP na Cypre. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková s tým, že slovenskí vojaci prevezmú všetky doterajšie pozície partnerských krajín, Maďarska, Srbska a Ukrajiny.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky pôsobia v mierovej misii UNFICYP na Cypre od roku 2001 na základe uznesenia Národnej rady SR, pričom v tom istom roku prevzali velenie v Sektore 4. Okrem 88 príslušníkov Ozbrojených síl SR pôsobilo v sektore aj 54 maďarských, 43 srbských a dvaja ukrajinskí vojaci.

“Chcem sa poďakovať našim maďarským, srbským a ukrajinským kolegom za niekoľkoročnú spoluprácu. Spoločne sme sa podieľali na prinavrátení pokojného života obyvateľom rozdeleného ostrova Cyprus a významne sme prispeli k zvýšeniu bezpečnosti v tejto krajine,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

“Slovenskí vojaci viedli sektor v spolupráci s ostatnými národmi od jeho prevzatia. Boli sme pre obe strany výborným príkladom spolužitia a riešenia problémov mierovou cestou. Verím, že nastavený štandard budeme ďalej plniť aj samostatne v duchu Charty OSN a naši vojaci budú naďalej vzorne reprezentovať našu vlasť,“ doplnil náčelník Generálneho štábu OS SR genporučík Daniel Zmeko a rovnako poďakoval príslušníkom ozbrojených síl Maďarska, Srbska a Ukrajiny za ich doterajšiu spoluprácu.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky pôsobia v mierovej misii UNFICYP na Cypre od roku 2001. V súlade s Rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN v zmysle jednoliatosti (one Troop Contributing Country) z tohto roku sa Slovenská republika stáva jediným pôsobiacim štátom v sektore. Celkový počet príslušníkov OS SR v rámci misie UNFICYP tak postupne stúpne zo 141 na 243.