Domáce Politika

Slovensko bude lepšie čeliť výzvam s rozvinutou občianskou spoločnosťou, vyhlasuje 150 mimovládok

Ján Orlovský - Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Slovensko bude lepšie pripravené čeliť súčasným aj novým globálnym výzvam, keď bude mať rozvinutú, súdržnú a zároveň navzájom prepojenú občiansku spoločnosť. Uviedli to zástupcovia viac ako 150 organizácií v spoločnom vyhlásení, ktoré prijali v piatok na zhromaždení celoslovenskej konferencie mimovládnych neziskových organizácií Orbis civitates.

Informoval o tom riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský a predseda komory rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac. Zástupcovia neziskoviek vo vyhlásení sformulovali svoje požiadavky voči predstaviteľom verejnej moci v oblasti partnerstva, legislatívy, dobrovoľníctva a financovania aktivít občianskeho sektora. „Potrebujeme nielen dobré pravidlá, zákony či postupy, ale predovšetkým dobrú vôľu aktérov na ich dôsledné uplatňovanie. Vychádzajúc z Ústavy SR, ktorá hovorí, že moc pochádza od občanov, žiadame od správcov a správkyň vecí verejných, aby prehlbovali spoluprácu s občianskym sektorom a približovali verejnú správu občanom a občiankam,“ uviedli vo vyhlásení.

Konferencia pod názvom Orbis civitates – Stupavská konferencia organizácií občianskeho sektora sa začala vo štvrtok v Novej Cvernovke v Bratislave a nadväzuje na podujatia, ktoré sa v rokoch 1991 až 2013 nepravidelne konali pod názvom Stupavská konferencia, a položili základy pre vytvorenie organizovanej občianskej spoločnosti na Slovensku. Podujatie organizovali Nadácia otvorenej spoločnosti a Komora vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie. Tohtoročné podujatie príhovormi otvorili prezidentka Zuzana Čaputová a ministerka vnútra Denisa Saková.