Domáce Politika Top

Pellegrini: Slovensko a Omán majú priestor pre študentov aj na výskum

MASKAT – Medzi slovenskými a ománskymi univerzitami existuje veľký potenciál nielen na štandardnú výmenu študentov, ale aj v spoločných výskumných projektoch. Po dnešnej návšteve Univerzity sultána Kábusa v ománskej metropole Maskat na to upozornil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Vyzdvihol napríklad výskumný projekt v oblasti nových technológii hlbinného vŕtania eFusion Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), čo je pre Omán ako krajinu ťažiacu ropu a plyn dôležitá oblasť. Celkovo sú členmi delegácie predstavitelia troch slovenských univerzít, okrem TUKE aj Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity.

“Druhá zaujímavá oblasť bola ponuka vytvoriť spoločný fond, z ktorého by sme mohli financovať niektoré spoločné projekty,” priblížil Pellegrini. Takéto fondy už má Slovensko podľa neho dva, s Izraelom a americkým štátom Virgínia. “Budeme si musieť doma prejsť možné technikálie, ale možno s nejakou malou sumou, na malom konkrétnom projekte by sme to mohli vyskúšať. My zafinancujeme polovicu, ománska strana polovicu a rovnakým dielom sa na tom budú podieľať slovenské a ománske univerzity alebo výskumné inštitúcie,” vysvetlil.

Štvordňová pracovná návšteva slovenskej delegácie sa uskutočňuje na pozvanie ománskej princeznej Moni bint Fahad bin Mahmoud Al Said, s ktorou Pellegrini už počas prijatia na Slovensku v máji tohto roka diskutoval o spolupráci v oblasti vysokých škôl a vedy. Stretol sa s ňou aj dnes na ománskej univerzite. “Sústredili sme sa hlavne na spoluprácu vo výskume medzi našimi univerzitami, predovšetkým v oblasti medicíny, genetiky, biotechnológií, chémie, strojárstva. Chceme začať v oblasti výskumu, ale môže sa to rozvinúť aj do výmeny študentov,” priblížila po stretnutí princezná. Priestor na spoluprácu, na ktorej by mohli mať záujem obidve krajiny, je podľa nej aj v udržateľnej energii, vodnom hospodárstve či zdravotníctve.

Práve na oblasť zdravotníctva poukázal aj Pellegrini. Omán podľa neho v blízkej dobe chystá zmenu z bezplatného na systém platený formou poistenia, tak ako je to aj na Slovensku. “Tu opäť môžu poskytnúť know-how naše fakulty a naše spoločnosti, ktoré sú tiež súčasťou tejto delegácie,” doplnil vicepremiér.