Domáce Politika

Siedmi slovenskí vojaci sú mimo územia Iraku

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Siedmi slovenskí vojaci, ktorí sa nachádzali na výcvikovej misii v Iraku, sú už mimo jeho územia. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Ďalšie kroky sa uskutočnia po konzultácii so spojencami.

 

„Predseda vlády SR Peter Pellegrini oznamuje, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku, ktorá viedla k pozastaveniu aktivít výcvikovej misie NATO, prebehla dočasná relokácia siedmich slovenských vojakov mimo územia Iraku v súlade s bezpečnostnými pravidlami,“ priblížil tlačový odbor Úradu vlády SR.

Americký prezident Donald Trump nariadil minulý týždeň v piatok raketový útok na letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Telo Sulejmáního identifikovali len podľa prsteňa. Rakety, ktoré boli vystrelené z dronu, totiž vybuchli v momente, keď vystupoval z lietadla. „Americké jednotky na pokyn prezidenta urobili obranný krok, aby ochránili amerických občanov v zahraničí a zabili Kásima Sulejmáního. Cieľom útoku bolo zamedziť ďalším plánovaným útokom zo strany Iránu,“ píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva obrany. Ozbrojený útok má veľkú odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky.

Predseda vlády SR sa v tejto súvislosti v nedeľu stretol v Banskej Bystrici s ministrom obrany SR, náčelníkom generálneho štábu a riaditeľom vojenského obranného spravodajstva.