Domáce Spoločnosť

Slovenskí vodní slalomári vybojovali miestenku na olympijské hry v Tokiu

Zdroj: TASR / Martin Baumann

SEU D’URGELL – Slovenskí vodní slalomári vybojovali v C1 miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Do finále na MS v španielskom Seu d’Urgell v sobotu postúpil iba Alexander Slafkovský zo 4. miesta. Na šampionáte neskončí horšie ako na 10. priečke. Miestenku do Tokia získalo najlepších 18 krajín v redukovanom poradí.

 

“Mám veľmi dobrý pocit, ale som iba v polovici. Sústredím sa na finále, som šťastný, že som tam. Verím, že predvediem to najlepšie a aj diváci ma podporia. Získali sme miestenku, takže jeden z troch cieľov je splnený,” uviedol Slafkovský.

Do elitnej desiatky sa prekvapujúco nedostali Michal Martikán ani Matej Beňuš. Martikán, štyridsaťročný dvojnásobný olympijský víťaz, mal veľkú smolu, keď ho o postup obrala 50-sekundová penalizácia na predposlednej bránke a napokon obsadil až 29. miesto. Beňuš síce spravil iba dva ťuky, problémy mal však v hornej časti trate a klasifikovali až na 16. pozícii.

“Sú to majstrovstvá sveta, snažil som sa ísť čo najrýchlejšie, lebo na tejto trati to treba. Aj som dosiahol jeden z najrýchlejších časov, bohužiaľ, hore na takej nepríjemnej bráne sa mi dotkla špička. Dostal som penalizácu, tak som vedel, že musím pritlačiť, potom som však ťukol opäť a to ma stálo finále. S jazdou som však spokojný, išlo sa mi dobre, nemám sa za čo hanbiť,” povedal Beňuš.

Do finále na MS v španielskom Seu d’Urgell v sobotu postúpil iba Alexander Slafkovský zo 4. miesta. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Singlisti sa postarali o druhú olympijskú miestenku. O prvú sa  zaslúžili kajakárky Eliška Mintálová s Janou Dukátovou postupom do semifinále. Do finále sa im však nepodarilo postúpiť. Skúsená 36-ročná Dukátová išla čistú jazdu, ale na úkor rýchlosti, za elitnou desiatkou výrazne zaostala a obsadila 24. miesto. “Nebolo to ideálne, boli tam miesta, kde som veľa stratila. Aj keď som išla čisto, s čím som mala v tejto sezóne problém, stratila som časovo. Tento rok sme do toho dali všetko, ale napriek tomu to nebolo dosť, aby som tu bola s najlepšími. Čas je však moja devíza a na budúci rok to ešte môžem doklepnúť,” povedala Dukátová.

Dvadsaťročná Mintálová zvolila opačný prístup, agresívna jazda si však vyžiadala daň v podobe štyroch trestných sekúnd, ktoré ju odsunuli z postupových pozícii a skončila až 22. “Išlo sa mi celkom fajn, tie ťuky nechápem. Je to sklamanie, chcela som sa dostať do finále, ale nevyšlo to. Vyjazdili sme si miestenku na olympiádu a na budúci rok sa rozhodne, kto tam pôjde,” skonštatovala Mintálová.

Pre Slovákov pokračuje v Seu interná kvalifikácia do Tokia. Účasť si vybojujú najlepší v každej kategórii podľa dosiahnutých bodov v pretekoch 4. a 5. kola Svetového pohára, MS a budúcoročných ME v Londýne.

Do elitnej desiatky sa prekvapujúco nedostali Michal Martikán ani Matej Beňuš.  Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Výsledky – semifinále

C1m:

 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 91,23 s (0),
 2. Grzegorz Hedwig (Poľ.) 91,96 (0),
 3. Luka Božič (Slovin.) 92,54 (2),
 4. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 92,65 (0),
 5. Cedric Joly (Fr.) 92,94 (2),
 6. Thomas Koechlin (Švaj.) 94,24 (0)…

K1ž:

 1. Rcarda Funková (Nem.) 96,39 s (0),
 2. Kateřina Kudějová (ČR) 96,52 (0),
 3. Jessica Foxová (Aus.) 96,61 (2),
 4. Ana Satilová (Braz.) 96,88 (0),
 5. Luuka Jonesová (N. Zél.) 97,84 (0),
 6. Eva Terceljová (Slovin.) 97,89 (0)…