Domáce Šport Top

Debakel biatlonistiek v šprinte Svetového pohára. Totálne vybuchli na strelnici a skončili ďaleko vzadu

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na pretekoch majstrovstiev sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Koronavírus je v hlavnej úlohe už aj v športe. Ligové aj medzinárodné súťaže sa rušia expresným tempom. Najnovšie okrem futbalových a hokejových zápasov je to cyklistika, ktorá dostala knokaut.

Organizátori museli zrušiť jarné klasiky Strade Bianche v Toskánsku a vyzerá to tak, že aj Tirreno-Adriatico aj Miláno-San Remo dostanú šach-mat, keďže v Taliansku platí mesačný zákaz organizovať podujatia s divákmi. No nielen v cyklistike, ale aj v biatlone to nie je ružové. Prvý test toho, ako to vyzerá v praxi bez fanúšikov, ukázal Svetový pohár v biatlone v Novom Měste na Morave, kde bol na programe šprint žien na 7 a pol kilometra a potom až do nedele ďalšie preteky mužov a žien. Pravidlá, ktoré prijala Medzinárodná biatlonová únia (IBU), sú z pohľadu divákov aj pretekárov drastické. V areáli sa neuskutoční žiadna tlačová konferencia, novinári budú musieť v mix zóne dodržiavať pri rozhovoroch minimálny odstup jeden a pol metra od športovcov, po pretekoch sa nebudú konať žiadne slávnostné ceremoniály, jediným bude krátky kvetinový ceremoniál, na ktorom ocenia medailistov.

V stanoch pre pretekárov nebude fungovať bufetový systém, ale jedlo sa bude rozdeľovať individuálnym roznášaním. Celý VIP sektor zostane uzavretý a zakázané budú zhromažďovania ľudí. Organizátori tak prídu o poriadny balík, keďže už predali vstupenky za 22 miliónov českých korún a ďalšia strata ide do desiatok miliónov – za catering, bezpečnostné služby, storno ubytovania, marketing. Celkovo budú na Morave v mínuse cez 50 miliónov českých korún, čo im ale česká vláda prisľúbila vykompenzovať zo štátneho. Peniaze sú jedna vec, atmosféra druhá.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

V Novom Měste na Morave je totiž pri Svetovom pohári najlepšia atmosféra, na biatlon sa príde pozrieť viac ako 100-tisíc divákov a v kalendári je to najpopulárnejšie a najobľúbenejšie miesto pre biatlonistov. Teraz bude všetko inak. Ticho ako v hrobe, ktoré chcú organizátori improvizačne vylepšiť nahranou kulisou pokrikov divákov, ktorá bude vyhrávať z reproduktorov na štadióne. Umelé divadlo má zachrániť to, čo sa zachrániť nedá. “Bude to smutné, už tréning bol taký a v pretekoch to bude ešte horšie, lebo tu bola vždy špeciálna kulisa. Diváci a atmosféra k biatlonu patria, no musíme to akceptovať, nedá sa nič robiť,” povedala Ivona Fialková.

Aj so sestrou by chceli práve neďaleko slovenských hraníc potešiť našich fanúšikov po nevydarenom svetovom šampionáte v Anterselve. Žiadne pódiové umiestnenie, iba dve v elitnej desiatke. To bolo menej ako málo. Ako im to bude strieľať a behať na štadióne duchov? Nie každý je totiž zvyknutý na podobnú kulisu, ktorá bude mať vo Svetovom pohári premiéru. “Opatrenia považujem za prehnané, veď rôzne choroby môžu byť v metre, v autobusoch, v nákupných centrách,” vyjadrila svoj názor Paulína Fialková.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

V pretekoch to bolo naozaj ako v meste duchov a v tejto tichej hrobovej atmosfére sa strelecky nedarilo najmä Ivone Fialkovej, ktorá v prvej streľbe netrafila štyri terče a štyri trestné okruhy ju hneď odpísali z boja o čo i len prvú dvadsiatku. To Paulína Fialková bola strelecky bezchybná, no bežecky iba priemerná, ale aj tak sa zubami-nechtami držala v prvej desiatke. Ivona v stoji bola rovnako priemerná ako v leže, minula dva terče a šesť trestných okruhov je naozaj tragédia. Biatlonistiek, ktoré boli horšie, by ste spočítali na prstoch jednej ruky.

Paulína, žiaľ, nadviazala na bilanciu mladšej sestry. V stoji netrafila dvakrát a 300 metrov navyše znamenalo, že mohla zabudnúť na prvú desiatku. Iba tak pokračovala v mizernej bilancii z majstrovstiev v Anterselve, kde bola pätnásta. Fialkovým okrem streľby nešli ani lyže a tak neprekvapilo, že sa postupne prepadávali poradím ako voda sitkom na cestoviny. Dalo by sa povedať – aká atmosféra, také výsledky slovenských biatlonistiek. Korunovala to naša Horvátová, ktorá netrafila v stoji ani jediný terč – unikát na medzinárodnej scéne so slovenským rukopisom. Horšie to už snáď ani nešlo. Bol to debakel ako vyšitý. Paulína Fialková skončila na 29.mieste, Veronika Machyniaková bola sedemdesiata piata, Ivona Fialková osemdesiata siedma, Henrieta Horvátová deväťdesiata šiesta.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

“Ležka bola fajn, s tým som spokojná. Stojka bola v tom vetre ťažká, triasli sa mi nohy a nevyšlo to. Na trati som sa necítila zle a myslela som si, že po bežeckej stránke je to celkom dobré, ale tie časy v cieli hovoria niečo iné,” povedala Paulína Fialková. “Nebolo to jednoduché. Myslela som si, že mám na bezvetrie, vybrala som si celkom ideálny stav a podmienky boli tiež dobré. Po každej rane som však cvakala, vietor fúkal skôr dozadu a až trénerka mi povie, či to boli výškové alebo stranové chyby. Neviem, čo sa stalo, som z toho smutná, pretože na trati som sa cítila dobre. Taký je však biatlon a tieto preteky skúsim hodiť za hlavu,” doplnila sestru Ivona Fialková.

Svetový pohár šprint žien na 7,5 km

1. Denise Herrmannová (Nem.) 18:51,0 min (0), 2. Anais Bescondová (Fr.) +27,2 s (0), 3. Markéta Davidová (ČR) +49,7 (1), 4. Mari Ederová (FIN) +59,0 (1), 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) +1:11,1 (2), 6. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:11,7 (1), 7. Lisa Vittozziová (Tal.) +1:13,7 (2), 8. Elvira Öbergová (Švéd.) +1:22,4 (0), 9. Monika Hojniszová-Staregová (Poľ.) +1:24,4 (2), 10. Justine Braisazová (Fr.) +1:24,6 (3), … 29. Paulína FIALKOVÁ +1:50,2 min (2), 75. Veronia MACHYNIAKOVÁ +3:27,9 (1), 87. Ivona FIALKOVÁ +4:32,8 (6), 96. Henrieta HORVÁTOVÁ (všetky SR) +6:01,1 (5)

Celkové poradie 
1. Dorothea Wiererová (Tal.) 736 bodov, 2. H. Öbergová 651, 3. Eckhoffová 647, 4. Herrmannová 631, 5. Marte Olsbuová Röiselandová (Švéd.) 597, 6. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) 477, 7. Braisazová 464, 8. P. FIALKOVÁ 459, … 43. I. FIALKOVÁ 107

Poradie SP v šprinte
1. Wiererová 283, 2. Hermannová 254, 3. Röiselandová 248, 4. Eckhoffová 235, 5. H. Öbergová 232, 6. P. FIALKOVÁ 191, … 40. I. FIALKOVÁ 56