Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Slovenská filharmónia otvorila sezónu online. Nechýbala inaugurácia

Zdroj: SF

BRATISLAVA – Koronavírus na Slovensku stále ,,straší” a tak si musí kultúra poradiť inak. Kontakt s divákmi sa zrazu zmenil na kontakt bez divákov. Všetko sa presunulo do online sveta, kde sa ako tak snaží umenie potešiť Slovákov. Výnimkou nie je ani Slovenská filharmónia (SF). Otvorenie 72. koncertnej sezóny uviedli v priamom prenose z Koncertnej siene.

 

Slovenská filharmónia odohrala svoj otvárací koncert 72. sezóny v priamom prenose z Koncertnej siene SF. Livestream bol zároveň aj inauguračným koncertom nového šéfdirigenta SF Daniela Raiskina. Ten so Slovenskou filharmóniou spolupracuje od roku 2010. „Je to už viac ako desať rokov, čo som mal tú česť po prvýkrát spolupracovať s orchestrom Slovenská filharmónia. Cítim sa poctený, že naša pokračujúca spolupráca prerástla do blízkeho umeleckého a ľudského vzťahu, a veľmi sa teším sa začiatok môjho pôsobenia na pozícii šéfdirigenta Slovenskej filharmónie,“ povedal Raiskin. Program predstavenia sa skladal z hudby Josepha Haydna a Johannesa Brahmsa. Tiež vzdali hold jednému z popredných slovenských skladateľov Eugenovi Suchoňovi. Vystúpenie si zo záznamu môžete pozrieť ešte aj dnes.

Daniel Raiskin je v súčasnosti hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra, hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie a hosťom mnohých popredných orchestrov v Európe, Severnej Amerike, Ázii a Tichomorí. „Ako hosťujúci dirigent našich abonentných koncertov a koncertných turné priniesol do orchestra vždy veľa umeleckých impulzov a jeho koncerty boli vysoko ocenené publikom, ako aj hudobnými kritikmi. Sme radi, že v blízkej budúcnosti bude náš vzťah pokračovať ešte intenzívnejšie,“ uviedol generálny riaditeľ Marian Lapšanský.

 

Daniel Raiskin je novým šéfdirigentom SF. Zdroj: SF

Veľké plány

Nový šéfdirigent sa chce práci s orchestrom venovať naplno. Raiskin zaradil na svoje koncerty širokú škálu diel od klasicizmu až po 21. storočie. Popri ťažiskových dielach symfonického repertoáru od Ludwiga van Beethovena, Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Johannesa Brahmsa, Mauricea Ravela, Carla Nielsena či Bélu Bartóka nevynechal ani skladby staršej generácie slovenských autorov – Jána Levoslava Bellu, Eugena Suchoňa, Jána Cikkera a Ľudovíta Rajtera.

S orchestrom tiež naštuduje diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva, Alexandra Borodina. V pláne má priniesť aj dramaturgické novinky. V slovenskej premiére uvedie dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu či skladbu Laudate Dominum pre zbor a orchester od súčasného lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa.

 

Šéfdirigent má počas sezóny na pláne niekoľko koncertov. Zdroj: SF / Peter Brenkus

Treba si počkať

Súčasná epidemiologická situácia zavrela dvere filharmónie na niekoľko týždňov. „Pokiaľ budú v platnosti obmedzenia týkajúce sa hromadných podujatí a nevrátime sa do pôvodného plánovaného chodu koncertov s publikom v sále, chceme tieto programy zachovať a z každej dvojice uviesť jeden koncert v ONLINE priestore. Na základe aktuálnych nariadení Úradu verejného zdravotníctva a v nadväznosti na celkový vývoj sa však nedá vylúčiť, že v plánovaných koncertoch môže dôjsť k zmene programu a účinkujúcich,“ zdôraznil dramaturg SF Juraj Bubnáš.

 

Súčasná pandémia zrejme neumožní skorý kontakt s publikom. Zdroj: SF / Peter Brenkus

Niečo stihli

Aj keď sezónu filharmónia otvorila až tento mesiac, nastupujúci šéfdirigent sa s orchestrom predstavil už aj v predchádzajúcich týždňoch. Dvojica koncertov venovaných 75. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny, presunutá z predchádzajúcej sezóny, zaznela pod jeho vedením 17. a 18. septembra 2020. Sólistom večerov bol rakúsky husľový virtuóz Benjamin Schmid. Koncert pre husle a orchester g mol rusko-poľského skladateľa 20. storočia Mieczysława Weinberga programovo sprevádzali diela Ludwiga van Beethovena.

V nasledujúcom týždni Daniel Raiskin 24. septembra uviedol ďalší symfonický koncert s dielami Jána Levoslava Bellu, Piotra Iľjiča Čajkovského a Carla Mariu von Webera. Sólistom večera bol Jozef Eliáš, 1. klarinetista orchestra SF, koncert Slovenská filharmónia odvysielala v priamom prenose.

 

Nastupujúci šéfdirigent sa s orchestrom predstavil už aj v predchádzajúcich týždňoch. Zdroj: SF

Prekonala nástrahy

Slovenská filharmónia si pritom raz už s koronavírusom poradila. Počas prvej vlny pandémie v online priestore napríklad spustila cyklus živých koncertov – Koncerty bez publika. ,,Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudby milovanej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať,” dodala vtedy filharmónia.

Nadšenci vážnej hudby si užili špičkových interpretov, ktorí sa predstavili v rámci sólových recitálov. Na programe tiež boli vystúpenia komorných duet z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bez prítomnosti publika. Diváci si mohli pozrieť klavírny recitál Jakuba Čižmaroviča. Predstavili sa manželia Jarovci – Filip Jaro, člen kontrabasovej skupiny Slovenskej filharmónie, s klavírnym sprievodom Xénie Jarovej. Spolu tvoria zoskupenie Sperger Duo. Nechýbali ani slovenský huslista Juraj Tomka a klavirista Maroš Klátik. Všetky online koncerty sú dostupné aj v súčasnosti.

Vzdelanosť nie je na škodu

Pre potreby školákov pripravili sekciu Filharmonická škôlka. Inštitúcia ponúkla koncerty špeciálne pripravované pre rodičov a deti, ktoré sa rovnako ocitli v nemilosrdnej situácii.

Učiteľom zase poslúžila sekcia Hudobných akadémií – výchovné koncerty, ktoré aj dnes môžu využiť práve pedagógovia základných umeleckých škôl, ale aj základných škôl.

 

Filharmónia bola v kontakte online s divákmi aj počas prvej vlny pandémie. Zdroj: SF

Potešenie pre divákov

Slovenská filharmónia rovnako vytvorila sekciu Symfonických koncertov. Na ich stránke tiež nájdete záznamy koncertov Slovenského filharmonického zboru. Nechýba ani sekcia Organové koncerty. Alternatívne typy koncertov nájdu nadšenci v sekcii Komorné koncerty. Ponuka sa striedala s koncertami Slovenského komorného orchestra.

Filharmónia dokonca v uvádzaní Komorných koncertov bez publika pokračuje aj teraz. Už dnes o 19:00 môžu záujemcovia sledovať vystúpenie dvoch mladých členov orchestra v netradičnej, ale originálnej zostave – huslistka Lucia Harvanová a hráč na bicie nástroje Kiril Stoyanov. ,,Na utorkovom komornom koncerte sa predstaví každý z nich aj sólovo. Do programu zaradili diela slovenských autorov 20. storočia, etnicky inšpirovanú hudbu, či „hity“ z obdobia romantizmu. Program doplní aj skladba Kirila Stoyanova,” informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

 

Mohlo by vás zaujímať: