Domáce Ekonomika Domáca Top

Slováci zarábajú do júna len na štát. Ekonómovia kritizujú výšku daní

Tohtoročný Deň daňovej slobody pripadol na 2. júna. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Slováci budú na štát pracovať o tri dni dlhšie ako minulý rok. Tohtoročný Deň daňovej slobody pripadol na 2. júna. Do štátnej kasy teda od začiatku roka budeme liať peniaze až 153 dní. Ekonómovia však upozorňujú na neférové praktiky štátu voči svojim občanom.

 

Analýza poradenskej spoločnosti Deloitte ukázala, že čas daňového voľna je za dverami. Vďaka Dňu daňovej slobody môže slovenský občan získať reálny prehľad o tom, koľko počas roka odvedie daní a odvodov štátu. ,,Väčšinou zamestnávatelia platia odvody za svojich zamestnancov a oni pritom o tom ani nevedia. Zároveň si kupujúci ani neuvedomujú aké vysoké je zaťaženie spotrebnými daňami. Ľudia vlastne ani nevedia koľko platia štátu, pretože štát im žiadne zúčtovanie nevystavuje,” vysvetlil pre Glob.sk analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Tiež upozornil na to, že verejné služby rozhodne nie sú zadarmo. ,,Občania by mali vlastne za balík peňazí, ktorý odvádzajú do verejných rozpočtov, očakávať kvalitné verejné služby,” dodal Ďurana.

Presne 153 dní trvá Slovákovi, pokiaľ zarobí na štát. Čas medzi 1. januárom až 2. júnom ilustruje situáciu, kedy občan Slovenska odvádzal zdroje len štátu. Po tomto dátume až do konca roka už zarába akoby len na seba. Podobne ako je na tom naša krajina sú aj Poliaci, Španieli a Íri. Horšie sú na tom Francúzi a Belgičania, ktorí budú odvádzať dane pre štát dlhšie. Najmenej daňovníci zaplatia štátu v Rumunsku a Bulharsku.

Slovensko obsadilo v celkovom rebríčku 11. miesto. ,,A teda patrí ku krajinám s nižšou celkovou daňovou záťažou, avšak medziročný posun dňa daňovej slobody nám hovorí, že daňové zaťaženie stúpa,” skonštatovala Ľubica Dumitrescu, partnerka na oddelení daňového poradenstva spoločnosti Deloitte.

Počet dní, ktoré budú daňoví poplatníci vo vybraných krajinách EÚ pracovať na odvod daní pre štát a deň daňovej slobody
Zdroj: Deloitte

Prečo sa zvyšuje daňové zaťaženie sme sa pýtali analytika INESS Radovana Ďuranu. Podľa jeho slov za to môže štát. ,,Štát zavádza stále nové dane. Minulý rok daň z poistenia alebo od nového roka odvod z reťazcov, ktorý budú opäť platiť spotrebitelia. Toto daňové zaťaženie sa sčítavá a vláda neprijíma žiadne opatrenia, aby dane znižovali v poslednom období. To zaťaženie nevyhnutne rastie,” povedal pre Glob. Sk analytik INESS.

Poradenská spoločnosť Deloitte upozorňuje aj na zaťažovanie podnikateľov a firiem, ktoré spôsobuje daňová agenda. ,,Množstvo novelizácií daňových predpisov na ročnej báze spôsobuje, že je takmer nemožné sa v reálnom čase vysporiadať so všetkými nutnými zmenami,” uvádza spoločnosť v tlačovej správe.