Domáce GPlus Politika Prezidentské voľby Top

Slováci v zahraničí pozor! Prezidenta spoza hraníc nezvolíte

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Vyššie mzdy či lepšia životná úroveň láka množstvo mladých ľudí vycestovať do sveta. Život v zahraničí prináša množstvo výhod. Pokiaľ však mladí nechcú zanevrieť na svoju domovinu a aspoň v malej miere sa podieľať na zlepšení podmienok v našej krajine, majú ,,smolu”. Najmä v prípade ak si chcú zvoliť hlavu štátu. Ministerstvo vnútra totiž neumožňuje Slovákom žijúcim v zahraničí voliť prezidenta z inej krajiny ako je Slovensko.

 

Prezidenta Slovenskej republiky zo zahraničia nezvolíte. Nie je to možné ani poštou, ani elektronicky či dokonca ani prostredníctvom zastupiteľských úradov. Jediná možnosť ako sa zúčastniť voľby je kúpiť letenku, zaplatiť si transpor na Slovensko a prísť osobne hodiť hlasovací lístok do urny. Iná možnosť neexistuje. 

Dokonca ani Slovák, ktorý dlhodobo žije v zahraničí a má stále trvalý pobyt na území Slovenska, neodvolí spoza hraníc. Voľby prezidenta sa môže zúčastniť len v tom prípade, ak sa osobne dostaví do volebného okrsku miesta svojho trvalého pobytu. Ak volič požiada o hlasovací preukaz, môže voliť odkiaľkoľvek, ale len na území Slovenska.

Voliť sa nemôže zo zahraničia ani v tom prípade, ak občan Slovenskej republiky nemá platný pobyt v rodnej krajine. Odvoliť môže len tak, že sa opäť vráti na územie Slovenska. Volič sa však musí volebnej komisii preukázať platným pasom Slovenskej republiky a čestným vyhlásením o trvalom pobyte v cudzine. Až vtedy bude dopísaný do zoznamu voličov.

Možnosť ako si zvoliť prezidenta Slovenskej republiky zo zahraničia neexistuje. Zdroj: archív

Boj za voľbu spoza hraníc

Boj za právo voliť zo zahraničia odštartovala iniciatíva Srdcom doma, ktorá spustila petičnú kampaň. Ich najväčším cieľom je zmeniť volebné právo tak, aby voľba hlavy štátu zo zahraničia nebola ničím výnimočným. Zmeniť nechcú len prezidentskú voľbu, ale aj voľbu do samosprávnych krajov, obcí či do Európskeho parlamentu.

Iniciatíva Srdcom doma tiež upozorňuje na skutočnosť, že Slovensko je jednou z dvoch posledných európskych krajín, v ktorej neexistuje možnosť si zvoliť prezidenta mimo územia Slovenska. Ďalej tvrdia, že v čase volieb sa v zahraničí nachádza až 10 percent oprávnených slovenských voličov.

Galéria
Zdroj: TASR / AP
Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
navigate_before
navigate_next