Domáce Spoločnosť Top

Slováci sú v plnom nasadení. Na vianočné nákupy zostáva už iba týždeň

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Obchodné centrá už naplno dýchajú vianočnou náladou. Honosná výzdoba očarí nejedného z nás. Nákupný ošiaľ tak dorazil naplno aj na Slovensko. Plné obchody, vianočné piesne a stres. Napätá atmosféra by sa dala krájať. Každý zháňa darčeky pre svojich blízkych na poslednú chvíľu. Čas sa už kráti, do Vianoc zostáva len pár dní.

 

Slováci majú už len týždeň na nákup vianočných darčekov. Väčšina internetových obchodov uzatvára predaj. Jedinou možnosťou tak zostávajú kamenné obchody a nákupné centrá.

Ľudia bezhlavo vyberajú darčeky pre svojich blízkych. Nakupujú oblečenie, mobilné telefóny, či počítače. Pracovníci tak majú čo robiť.

V súčasnosti sú čoraz viac populárne aj zájazdy, ktoré nám z peňaženiek dokážu vytiahnuť poriadny balík peňazí. Počas tohto obdobia sme však ochotní minúť závratné sumy, ktoré by sme počas roka neobetovali.

Čas sa kráti

Mnoho Slovákov uprednostňuje nákupy darčekov doslova v hodine dvanástej. ,,Pre niektoré typy ľudí je nákup darčekov na poslednú chvíľu tzv. eustresom (príjemný stresom) a motivuje ich k akcii,‘‘ vysvetľuje psychológ Robert Krause. Na druhej strane sú ale ľudia, ktorí nemajú radi predstavy nákupov tesne pred Vianocami a preto uprednostňujú skoršie nákupy. Ide teda skôr o naladenie každého z nás, ktoré je ovplyvnené prioritami či hodnotami. ,,Preto môže nastať situácia, že aj človek, ktorý nemá rád nákupy na poslednú chvíľu bude nakupovať na poslednú chvíľu, lebo investoval svoju pozornosť smerom reflektujúcim jeho hodnoty,‘‘ dopĺňa Krause.

 

Nákupy darčekov na poslednú chvíľu. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

 

Je to o nás

Je dôležité si uvedomiť, že obdobie Vianoc nie je hektické, ale hektickým si ho robíme my. Taktiež je to aj o tom, že darčeky kupovať nemusíme, ale chceme, pretože si prajeme potešiť druhú stranu. ,,Keď darujem druhým ľudom darčeky a vnímame, že ich potešili, aj my sa cítime šťastní,‘‘ komentuje psychológ Krause.

Spoločnosť nás síce tlačí do kúpy darčekov, ale treba brať na zreteľ, že darčeky nie sú jedinou formou, ako vyjadriť druhej strane to, čo jej vyjadriť chceme. Často ľudia zabúdajú na zmysel, ktorý je za kúpou darčekov skrytý a podľahnú davovej psychóze a kupujú len preto, aby neboli hodnotení a kritizovaní. ,,Vstupuje sem aj zaviazanosť, kedy si mnoho ľudí kupuje darčeky len z dôvodu, aby vrátili druhej strane to, čo dostali, či dostanú,‘‘ hovorí Krause.

Darčeky symbol Vianoc?

Mnohí kupujú darčeky, ktoré sa páčia im samotným. Často teda kupujú to, čo by potešilo ich a zabúdajú na to, čo by potenciálne mohlo potešiť druhú stranu. Krause hovorí, že ,,darčeky sa nestali symbolom Vianoc, ale ľudia urobili z darčekov symbol Vianoc, ktorý sa následne premieta aj počas roka a najmä počas rôznych osláv narodenín, či menín‘‘.

V súčasnej dobe zabúdame na to, že sviatky nie sú len o darčekoch. Mnohých potešia aj iné formy správania, či už ide o pozornosť, či čas strávený s blízkymi. Stretnutia s priateľmi a rodinou s ktorou sa počas roka nestihli vidieť, je oveľa cennejšie. Niekoho potešia darčeky, iného prítomnosť tých najbližších. ,,Výskumy potvrdzujú, že ľudia často prežívajú radosť a šťastie veľmi krátko a následne uvádzajú, že by radšej privítali, aby človek s nimi trávil viac času, než aby ich len obdarovával. Ide o to, že darčekmi často útočíme na aktuálne šťastie, ktoré však rýchlo vyprchá a zabúdame na to, čo nás v skutočnosti robí šťastnými,‘‘ zdôrazňuje Krause.

 

Darčeky sa stali symbolom Vianoc. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

 

Emócie na vrchole a stratené čaro Vianoc

Počas Vianoc sme tlačení do toho, aby sme kupovali viac než počas bežného roka. Správame sa iracionálne a ľahko podľahneme emóciám. Čím viac máme nákupný košík preplnený, tým lepšie budú Vianoce. Tieto úvahy však nie sú správne. ,,Ľudia často ešte na poslednú chvíľu dokupujú a tým sami seba často vystavujú situáciám, ktoré by pri dodržaní si odstupu od svojich emócií nemuseli prežívať,‘‘ dodáva psychológ.

Ľudia sa často ponáhľajú a zabúdajú žiť v prítomnosti. Sú zahltení prácou a stres tak prevláda nad oddychom a čarom vianočného obdobia. Preto je dôležité spomaliť a užiť si najkrajšie obdobie roku.

 

Galéria
Počas Štedrého dňa nakúpia aj oneskorenci. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Nákupné centrá prekypujú vianočnou výzdobou. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Obchodníci ponúkajú rozmanité darčeky. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Slováci zháňajú darčeky na poslednú chvíľu. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Obchodníci lákajú ľudí na zľavy. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
navigate_before
navigate_next