Domáce Spoločnosť Top

Slováci sa na sviatky sťahujú. Železnice vypravia mimoriadne spoje

BRATISLAVA – S blížiacimi sa sviatkami záujem o železničnú dopravu rastie. Obsadenosť vo vlakoch stúpa a preto sa Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) rozhodla posilniť prepravu tzv. ,,dušičkovými” spojmi.

 

Na 2 835 kilometroch tratí Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví denne  priemerne 1497 vlakov. K tomuto počtu sa pripoja aj ďalšie mimoriadne vlaky v období okolo Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. ,,Od stredy 31.10. do nedele 4.11. 2018 môžu cestujúci využiť celkom 26 posilových vlakov, ktoré sú zapracované v aktuálne platnom cestovnom poriadku,” uviedol pre Glob.sk hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Počas špeciálneho jednorazového štátneho sviatku budú vlaky ZSSK premávať ako v bežný pracovný deň. Dnešný deň, ktorým si pripomíname 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z roku 1918, neovplyvní chod železničnej dopravy. 

Zdroj: ZSSK

Posilnené budú aj niektoré pravidelné vlaky kategórií Inter City (IC), Expres (Ex), Rýchlik (R), Regionálny rýchlik (RR) a Osobný vlak (Os). S nákupom lístkov by ste sa mali poponáhľať, obsadenosť hlavných vlakových spojení je viac ako nadpriemerná. Najviac sú vyťažené Inter City a ,,set-stovkové” rýchliky, ktorými sa cestujúci prepravujú z hlavného mesta smerom na východ Slovenska a opačne.

Zdroj: ZSSK

Jeden problém za druhým

Železnice v posledných mesiacoch dostávajú zabrať. Správy o niekoľko hodinovom uviaznutí cestujúcich vo vlaku bez vody a energií, samovznietení hlavného rušňa či o pretrhnutí vlakovej súpravy obleteli Slovensko rýchlosťou svetla. Glob.sk preto zaujímalo, či už je ZSSK na podoboné nevyspytateľné situácie pripravená, keďže Slovensko čaká sťahovanie národov.

Hovorca ZSSK Tomáš Kováč obhajuje zlyhanie železníc a prirovnáva ich k tým svetovým. ,,Všade vo svete sú podobné udalosti relatívne bežné. ZSSK cestujúcim poskytne vodu v takom množstve, v akom je k dispozícii v danom vlaku. Zabezpečujeme čakanie prípojových spojov, vlaky zastavujeme mimoriadne v staniciach, kde bežne nestoja, zabezpečujeme náhradnú autobusovú prepravu a snažíme sa aj o ďalšie individuálne riešenia,” povedal pre Glob.sk hovorca.

Aby v budúcnosti predišli podobným nepríjemný situáciam, ZSSK sa rozhodla poskytnúť  3 500 zamestnancom vzdelávanie v oblasti riešenia krízových situácií. Na celofiremný tréning bude potrebný jeden rok. ,,Zamestnanci budú následne pravidelne preškoľovaní a budú absolvovať simulované krízové cvičenia,” vysvetlil Kováč.

ZSSK v období sviatkov mimoriadne vypraví 26 posilových vlakov. Zdroj: TASR / František Iván

Máme sa na čo tešiť

ZSSK má momentálne vo vlastníctve 1 600 vozidiel, z toho 700 hnacích koľajových vozidiel a 900 vozňov.  Plánovaná je  veľká modernizácia a nákup nových vozňov. Celkovo by sa vozový park mal obnoviť o 50 kusov modernizovaných osobných vozňov. Využívať tak po novom bude môcť 230V zásuvky s USB portami, vákuové WC, informačný, rezervačný, požiarny či kamerový systém, klimatizáciu či wi-fi pripojenie.

Bude sa nielen rekonštruovať, ale aj nakupovať. ZSSK aktuálne podpísala zmluvu na kúpu piatich nových hybridných vlakov a jeden multifunkčný rušeň, ktoré budú premávať v Tatrách. ,,Najdôležitejším parametrom nových vozidiel je ich hybridný pohon. Vlaky teda budú môcť jazdiť na ozubnicovej aj na klasickej trati,” skonštatoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Galéria
Posilnené budú aj niektoré pravidelné vlaky kategórií Inter City (IC), Expres (Ex), Rýchlik (R), Regionálny rýchlik (RR) a Osobný vlak (Os). Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
ZSSK v období sviatkov mimoriadne vypraví 26 posilových vlakov. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Najviac sú vyťažené spoje Inter City a ,,šeťstovkové” rýchliky, ktorými sa cestujúci prepravujú z hlavného mesta smerom na východ Slovenska a opačne. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
navigate_before
navigate_next