Domov » Kategórie » Ekonomika » Domáca » Slováci sa majú lepšie, priemerná mzda stúpla

Slováci sa majú lepšie, priemerná mzda stúpla

BRATISLAVA – Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve, vrátane odhadu za zamestnancov u živnostníkov, dosiahla v treťom kvartáli tohto roka 889 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 3,3 %.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, mierny pokles spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 4 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku tohto roka vzrástla o 1 %.

Medziročne stúpla o viac ako 3%

Za tri kvartály tohto roka dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 886 eur. Medziročne tak stúpla o 3,1 %, reálna mzda sa zvýšila o 3,7 %. Rast nominálnej mzdy bol o 0,6 percentuálneho bodu rýchlejší ako v rovnakom období minulého roka.

Najvyššia priemerná mesačná mzda bola v odvetví informačné a komunikačné činnosti (1 672 eur), finančné a poisťovacie činnosti (1 563 eur), dodávka elektriny, plynu a pary (1 517 eur).

Deväť odvetví je na tom horšie ako priemer

V deviatich  odvetviach bola podľa zverejnených údajov mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, konkrétne 593 eur, ostatných činnostiach to bolo 622 eur a v stavebníctve 655 eur.

Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla v administratívnych službách, o 9,7 %, pôdohospodárstve o 7,3 %, v umení, zábave a rekreácii o 6,8 % a v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 6,6 %. Klesla v odvetví informácií a komunikáciách, o 0,8 %.

Najviac v Bratislavskom, najmenej v Prešovskom kraji

Z pohľadu právnej formy subjektov priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla medziročne v rozpočtových organizáciách o 6,3 % na 898 eur, v príspevkových organizáciách o 4,7 % na 999 eur, vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 3,6 % na 1 048 eur a v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 0,3 % na 701 eur.

Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v treťom štvrťroku vlaňajška s najvyšším prírastkom o 6,2 % v Trnavskom kraji. Najviac zarábali zamestnanci v Bratislavskom kraji (1 116 eur). V ostatných krajoch sa výška mzdy pohybovala od 689 eur v Prešovskom kraji do 834 eur v Trnavskom kraji.

Foto: SITA

SITA

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.
SITA
Autor: SITA
Tagy