Zimná olympiáda Top

Slováci nevyužili veľkú šancu: Prehrali so Slovinskom, skupinu nevyhrali

PJONGČANG – Slovenskí hokejisti podľahli 2:3 po samostatných nájazdoch reprezentantom Slovinska v sobotňajšom stretnutí B-skupiny na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu. Zverenci kouča Craiga Ramsayho v tabuľke B-skupiny obsadili posledné štvrté miesto. Priamo do štvrťfinále postúpili z prvej pozície Olympijskí športovci z Ruska.

Slováci mali dobrý vstup do zápasu, začali aktívne a opticky mali hernú prevahu, ktorú neskôr Slovinci vyrovnali. V ôsmej minúte sa dostal do dobrej príležitosti Matej Paulovič po kombinácii s klubovým spoluhráčom Michalom Krištofom, jeho strela tesne minula priestor bránky. V závere úvodnej tretiny putoval na trestnú lavicu za vrazenie na mantinel slovenský reprezentant Marek Hovorka.

Zaktívnená hra po druhom góle

V posledných sekundách prvej časti hry sa ešte Slováci ubránili, ale 60 sekúnd po prestávke využil početnú prevahu presnou strelou od modrej čiary Blaž Gregorc. Slovenský brankár Branislav Konrád toho pri jeho delovke veľa nevidel, pretože mu dobre clonil slovinský útočník. Zverenci Craiga Ramsayho sa v krátkom časovom slede dopustili ďalších dvoch vylúčení a slovinský národný tím opäť udrel. V 25. min Jan Muršak presne našiel Anžeho Kurtala, ktorý puk nasmeroval za Konrádov chrbát.

Po druhom inkasovanom góle slovenskí hokejisti zvýšili aktivitu a pramenil z toho gól Andreja Kudrnu, ktorého strela vypadla gólmanovi Gasperovi Krošlejovi pomedzi betóny, ale arbitri stretnutia tento zásah neuznali. V 35. min prišlo prvé vylúčenie v tíme Slovinska, na trestnú lavicu si za hákovanie sadol niekdajší útočník HC Slovan Bratislava Žiga Jeglič. V presilovej hre skóroval Miloš Bubela, ktorý efektne tečoval strelu Petra Čerešňáka a nedal Gregorcovi šancu.

V nájazdoch sa presadil iba Nagy

Do tretej tretiny vstúpili Slováci s jediným cieľom – vyrovnať stav stretnutia. Úvodnú šancu si však vypracoval súper, Konrád strelu Sabahudina Kovačeviča vyrazil. Vyrovnanie napokon predsa len prišlo, v 46. min sa presadil presnou strelou z diaľky Marcel Haščák. Slováci sa v závere riadneho hracieho času pokúšali streliť víťazný gól a mali na to dobrú príležitosť v presilovej hre.

Zverenci Craiga Ramsayho si peknými kombináciami vytvorili strelecké pokusy, ale nepodarilo sa im skórovať. V predĺžení sa strelecky nepresadil ani jeden tím a o víťazovi rozhodol v samostatných nájazdoch Jeglič. Za Slovincov skóroval aj Rok Tičar, spomedzi Slovákov sa v nájazdovej lotérii presadil iba Ladislav Nagy.

HOKEJ – MUŽI

B-skupina:
Slovinsko – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 21. Gregorc (Muršak, Kuralt), 25. Kuralt (Muršak, Gregorc), rozhod. sam. nájazd: Jeglič – 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 46. Marcel Haščák (Graňák, Čerešňák)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřáberk (ČR), T. Mayer (USA) – Sormunen, Suominen (Fín.)

Zostavy:
Slovinsko: Krošelj – Gregorc, Robar, Podlipnik, Kovačevič, Vidmar, Kranjc, Repe – Urbas, Muršak, Verlič – Jeglič, Tičar, Sabolič – D. Rodman, M. Rodman, Goličič – Mušič, Ograjenšek, Ž. Pance – Kuralt
Slovensko: Konrád – Starosta, Čajkovský, Baranka, Marek Ďaloga, Čerešňák, Graňák, J. Valach – Kudrna, T. Surový, L. Nagy – M. Bakoš, Bubela, Marcel Haščák – M. Paulovič, M. Krištof, Ölvecký – Cingel, Marek Hovorka, Lamper – T. Marcinko