Top Zimná olympiáda

Skvelá slovenská ženská štafeta! Piate miesto v silnej konkurencii

PJONGČANG – Bieloruské biatlonistky Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová a Daria Domračevová značne nečakane zvíťazili vo štvrtkových pretekoch štafiet na 4×6 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Druhé s odstupom 10,7 sekundy skončili Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová a bronz získali Francúzky Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová, ktoré zaostali o 17,6 s.

Slovenky Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková obsadili s mankom 38,4 s výborné piate miesto v konkurencii 18 tímov. Štvrté finišovali Nórky. Favorizované Nemky sa museli uspokojiť s ôsmym miestom.

Silný vietor komplikoval situáciu

„Určite pre mňa dnes nebolo jednoduché postaviť sa znova na štart na prvom úseku štafety. Napriek tomu, že to bolo náročné, prijalo som to ako novú výzvu. Som nesmierne rada, že som to takto zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky. Na ´stojke´ som to odstrieľala pomaly, snažila som sa ísť na istotu. Tak, ako som to trafila, som aj nemusela. Vietor bol skutočne silný, v tom sa naozaj nedá strieľať. V prvom kole mi dosť pomohli výborné lyže, v druhom a treťom kole, keď začalo snežiť, tak sa to spomaľovalo. Aj vďaka dobre pripraveným lyžiam som sa dostala dopredu,” povedala P. Fialková pre RTVS.

„Dnes fúkal silnejší a najmä nárazový vietor. Musela som s ním bojovať nielen na strelnici, ale i na trati. Navyše, čerstvý sneh spomalil bežky. Nebolo to jednoduché, ale bežecky som to zvládla dobre. Vo vetre treba strieľať rýchlo a v správnej chvíli, tú som asi neodhadla. Zbytočne dlho som zotrvala na ´stojke´, odďaľovala som čas výstrelu, lebo som nechcela ísť do trestného kola, ale napokon som ho aj tak musela absolvovať, čo ma veľmi mrzí. Snažila sa som sa odovzdať dievčatám štafetu s čo najväčším náskokom,” skonštatovala Kuzminová.

Paulína Fialková (v strede 17) – Foto: SITA/Martin Medňanský

P. Fialková za sebou nechala traumu

Paulína Fialková v nepríjemnom snežení odštartovala z úzadia s číslom 17 a na prvej streľbe statočne nechala za sebou traumu z utorňajšieho mixu, v ktorom musela najprv do štyroch trestných okruhov, potom do ďalšieho, inkasovala aj dve trestné minúty a okamžite pochovala nádeje SR na solídny výsledok. Tentoraz v ľahu potrebovala iba jeden rezervný náboj a bola jedenásta s mankom 11,6 sekundy. Viedla Američanka Susan Dunkleeová, všetky pretekárky boli v rozpätí 35,9 s.

Fialková sa pred “stojkou” posunula na šiesty post a druhú položku zvládla úplne čisto, figurovala už na štvrtom mieste o 16,4 s za Taliankou Lisou Vittozziovou. Druhé boli Američanky a tretie Nórky (Synnöve Solemdalová). Nemky poslala do trestného okruhu, na priebežnú pätnástu priečku a do značných vstupných problémov Franziska Preussová.

Staršia zo sestier Fialkových sa dokonale rehabilitovala: Anastasii Kuzminovej odovzdala na tretej pozícii s mankom 18,8 s. Prvé stále bolo Taliansko, a to 7,6 s pred USA. Od štvrtej priečky nadol nasledovali Nórsko, Francúzsko, Česko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, Bielorusko, Fínsko a Nemecko (+1:00,6 min).

Kuzminovej nevyšla stojka

Kuzminová sa pred “ležkou” dostala do kontaktu so špicou, iba raz dobíjala a dovtedy vedúca Talianka Dorothea Wiererová s dvoma trestnými okruhmi zrazila “squadru” na trinásty post (+1:11,5). Nová líderka Kuzminová mala 15,3 sekundy k dobru na Nórku Tiril Eckhoffovú, tretia bola Američanka Clare Eganová (+17,3). Na méte 3,6 km v rámci tohto úseku bola Kuzminová vpredu o rovných 24 sekúnd už pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou.

V utíchajúcom snežení, ale zato výrazne silnejúcom vetre všetko riadne premiešala “stojka”. Kuzminová napriek dlhej pauze po nevydarenej prvej rane nedala ani druhú, napokon dobíjala trikrát a nevyhla sa jednému trestnému okruhu. Bola po ňom ôsma s odstupom 20,8 s na opätovnú líderku Wiererovú. Tesne druhá bola Mäkäräinenová (+0,9) a tretia Bieloruska Irina Krivková (+7,9). Favorizované Nemky sa síce priebežne posúvali nahor, ale 150 m navyše pre Denise Herrmannovú znamenalo pätnástu priečku (+1:36,2).

Paulína Fialková (v strede 17) – Foto: SITA/Martin Medňanský

Stále na čele

Po “polčase” viedlo Fínsko pred Talianskom (+14,2), Slovenskom (+16,1), USA (+16,8), Bieloruskom (+21,2), Francúzskom (+24,2), Poľskom (+25,7), Švajčiarskom (+26,1), Nórskom (+37,1) a Kanadou (+1:09,5). Tretia Slovenka v akcii Terézia Poliaková síce pred “ležkou” klesla, ale tú zvládla s jediným dobíjaním, čo bolo na veterné pomery konkurencie aj vlastné ukazovatele vynikajúce.

Poliaková bola o štyri desatinky druhá za Taliankou Nicole Gontierovou a presne dve sekundy pred treťou Bieloruskou Dinarou Alimbekovovou. Do 33,6 s od čela boli aj Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko, Francúzsko, Poľsko a USA, zvyšok mal minimálne minútové manko. Nemka Franziska Hildebrandová akoby sa nechala negatívne inšpirovať predchodkyňami: po jednom trestnom okruhu bola trinásta o 1:49,6 min.

Bojovali o medailu

Naopak, Poliakovú očividne pozitívne podnietili výkony kolegýň: znova len raz dobíjala a po stojke bola tretia o 14 sekúnd za Alimbekovovou. Druhá bola Poľka Krystyna Guziková s odstupom 6,2 s, pričom sa okamžite posunula na čelo. Odovzdala Weronike Nowakowskej s náskokom 8,3 s pred Francúzskom (konkrétne Justine Braisazová tľapla Anais Bescondovú), tretie bolo Taliansko (Federica Sanfilippová, +12,7). Poliaková skončila svoju etapu o 19 sekúnd piata, nastúpila Ivona Fialková. Nemecku patril jedenásty post o 1:12,2 mimo.

Mladšia “Fialka” ostrieľala ležku úplne bezchybne a bola po nej štvrtá o 16,4 za vedúcou hviezdnou Bieloruskou Dariou Domračevovou. Druhé bolo Francúzsko (+11,4), tretie Poľsko (+14,9) a piate v kontakte s touto skupinkou Taliansko (+17,3). Slovensko definitívne bolo v hre o medailu. Domračevová trielila, na svojom medzičase na 3,6 km mala na druhú Bescondovú 22,7 s k dobru. Ivona Fialková bola piata o 36,7 s.

Domračevová zvládla opravy

Domračevová prvé dve rany v stoji trafila, ale ďalšie tri nie, zvládla však všetky opravy a Bielorusky sa pomaly mohli radovať, hoci ešte opatrne. Ivona Fialková dobíjala dvakrát a zostala piata, mala odstup 23,3 sekundy. Domračevová viedla pred Bescondovou o 6,4 s, tretia priečka patrila Švédke Hanne Öbergovej (+10,9) a na štvrtej sa nachádzala Švajčiarka Irene Cadurischová (+22,8).

Domračevová si v koncovke skúsene a disponovane odkontrolovala triumf, Öbergová sa presvedčivo posunula na striebornú pozíciu pred Bescondovú. Ivona Fialková nútene pustila pred seba Olsbuovú, ale predstihla Cadurischovú.

Preteky štafiet žien na 4×6 km:
1. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Irina Krivková, Dinara Alimbekovová, Daria Domračevová) 1:12:03,4 h (0+9), 2. Švédsko (Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová) +10,7 s (0+12), 3. Francúzsko (Anais Chevalierová, Marie Dorinová-Habertová, Justine Braisazová, Anais Bescondová) +17,6 (0+14), 4. Nórsko (Synnöve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Marte Olsbuová) +29,7 (3+12), 5. Slovensko (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Ivona Fialková) +38,4 (1+9), 6. Švajčiarsko (Elisa Gasparinová, Lena Häckiová, Selina Gasparinová, Irene Cadurischová) +43,5 (0+16), 7. Poľsko (Monika Hojniszová, Magdalena Gwizdoňová, Krystyna Guziková, Weronika Nowakowská) +43,6 (1+14), 8. Nemecko (Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová, Laura Dahlmeierová) +53,9 (3+11)

Foto: SITA/Martin Medňanský