Poprad Prešov Regióny

Skupinke turistov so žalúdočnými ťažkosťami pomáhali horskí záchranári

Zdroj: FB / Horská záchranná služba

VYSOKÉ TATRY – Skupina turistov so žalúdočnými ťažkosťami vo Vysokých Tatrách potrebovala pomoc horských záchranárov. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali o tom, že ešte v utorok (3. 9.) vo večerných hodinách prijali žiadosť o pomoc z horskej chaty na konci Doliny Zeleného plesa.

“Nachádzalo sa tam 12 osôb, ktoré po príchode na chatu začali trápiť žalúdočné problémy, zvracanie, kŕče a hnačka. Na pomoc im odišli horskí záchranári spolu s lekárom HZS na terénnych vozidlách,” informovala o tom HZS na svojej stránke s tým, že po príchode na miesto všetkých pacientov vyšetrili, podali im intravenóznu liečbu a transportovali ich na parkovisko Biela voda. Tam deväť ľudí odovzdali posádkam rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) a troch dopravila HZS do nemocničného zariadenia.

“Počas prevozu postihnutých nás opätovne požiadali o pomoc pre ďalších štyroch ubytovaných s rovnakými ťažkosťami,” dodáva HZS. Po poskytnutí prvej pomoci ich záchranári transportovali na Bielu vodu, kde ich rovnako odovzdali posádkam RZP. Prevažne išlo o českých študentov vo veku 16 až 17 rokov. Záchranná akcia, na ktorej sa zúčastnilo päť horských záchranárov, bola ukončená v ranných hodinách.