Domáce Politika

Školy na rekreačné poukazy nemajú peniaze. Lubyová o ne požiadala ministerstvo financií

FOTO TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Rezort školstva požiadal ministerstvo financií o peniaze na rekreačné poukazy. „Pripravujeme aj usmernenie, v ktorom školám podrobne vysvetlíme postup, ako môžu získať príspevok na rekreačné poukazy. Zabezpečenie peňazí na rekreačné poukazy pre zamestnancov škôl je v kompetencii zriaďovateľov týchto škôl. Zároveň by sme radi uviedli, že v prípade, ak zriaďovatelia majú dostatočné zdroje na tento účel, rekreačné poukazy pre školy môžu zafinancovať sami,” uviedlo ministerstvo školstva pre agentúru SITA.

 

Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder strany pre školstvo Branislav Gröhling navrhuje, aby rekreačné poukazy školám preplácalo ministerstvo školstva. „Ide o asi 12 percent škôl s právnou subjektivitou – 175 základných a 53 stredných škôl. Školy nemajú peniaze navyše a nemajú z čoho poukazy zaplatiť, čím by však porušili zákon. Preto napríklad budú musieť zobrať učiteľom odmeny,” vysvetlil Gröhling a upozornil, že koalícia nespravodlivo rozdeľuje zamestnancov škôl. „Jedni poukazy dostanú, druhí nie. Učitelia v škole so 40 zamestnancami pritom robia rovnako ako v škole s 50 zamestnancami, lebo majú rovnaký úväzok. Považuje vláda za spravodlivé, že jedna skupina poukazy má a druhá nie?“ pýta sa opozičný poslanec.

Parlament schválil 27. novembra minulého roka novelu zákona o podpore cestovného ruchu, ktorá ukladá vybraným zamestnávateľom, respektíve zriaďovateľom, povinnosť finančne prispieť svojim zamestnancom na náklady spojené s ich rekreáciou. Dotácia má byť určená pre zamestnancov štátnej a verejnej správy, kam patria aj zamestnanci školstva. Zamestnávatelia poskytnú svojim zamestnancom príspevok na rekreáciu na Slovensku iba v prípade, ak majú viac ako 49 pracovníkov. Pre firmy a inštitúcie s menej ako 50 zamestnancami je tento príspevok dobrovoľný za rovnakých podmienok a v tom istom rozsahu. Príspevok predstavuje ročne 55 percent oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne 275 eur.