Domáce Politika

Školský výbor nepodporil novelu zákona o športe

Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport vo štvrtok nepodporili návrh novely zákona o športe z dielne poslancov SNS Dušana Tittela a Tibora Jančulu.

 

Z návrhu zákona vyplýva, že profesionálni športovci by mohli mať možnosť rozhodnúť sa, či s klubmi podpíšu zamestnaneckú zmluvu, alebo budú svoju činnosť vykonávať ako samostatne zárobkovo činné osoby. Predkladatelia návrhu Tittel a Jančula pripomenuli, že športovci doteraz nemohli v kolektívnych športoch vykonávať svoju činnosť ako SZČO. “Aplikačná prax ukázala, že to neprimerane obmedzuje ich zmluvnú voľnosť,“ uviedli. Profesionálny športovec by tak mohol na základe novely vykonávať športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu alebo ako SZČO na základe zmluvy podľa Občianskeho či Obchodného zákonníka.

Člen školského výboru Dušan Galis (Smer-SD) poznamenal, že štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu pre oblasť športu Jozef Gönci by mal urobiť stretnutie zástupcov zväzov a odborníkov, kde by sa o tom diskutovalo. Ako doplnil, on sám sa s návrhom zákona nestotožňuje. Aj poslancovi NR SR Ladislavovi Balódimu (Most-Híd) chýba širšia debata športovcov a klubov. Tittel však tvrdí, že “návrh zákona nikomu neubližuje” a dáva klubom a hráčom voľnosť.

Navrhovanou úpravou sa má tiež umožniť športovým organizáciám možnosť regulácie prestupov aj športovcov, ktorí vykonávajú športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie ako SZČO. Novela má mať okrem jednoznačnejších pravidiel pri uzatváraní zmlúv aj pozitívny vplyv na športové organizácie i športovú komunitu.