Domáce Top

SKOK chce, aby sa zverejnila správa o kontrole v SE

BRATISLAVA – Bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov nechápe, prečo ešte predseda parlamentu nezverejnil správu o výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) v Slovenských elektrárňach.

“Správa je v utajenom režime a väčšina poslancov sa s ňou neoboznámi, hoci o vykonaní kontroly rozhodli hlasovaním všetkých. Plénum pritom bežne rokuje o materiáloch v režime vyhradené a dôverné, a je na to technicky zabezpečené,“ uviedol Miškov.

Podľa jeho spolustraníka zo strany SKOK Martina Chrena, ktorý sa so správou mal možnosť oboznámiť, tvrdí, že nie je dôvod, aby o nej nemohol rokovať celý parlament. “Žiaľ, nemôžem hovoriť o detailoch, ale pre mňa správa bola potvrdením toho, čo sme už v minulosti dôrazne kritizovali vrátane nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny,“ konštatoval Chren. “Všetci majú právo vedieť výsledky hĺbkovej kontroly Slovenských elektrární,“ uzavrel Miškov, ktorý vyzval predsedu parlamentu Petra Pelegriniho, aby správu v pléne zverejnil.

Kontrola NKÚ, ktorá začala v decembri minulého roka a fyzicky sa skončila v apríli tohto roka, mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci následne kontrolu schválili.

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.