Domáce Šport Top

Sklamanie a šok v paralelnom obrovskom slalome. Vlhová vypadla s outsiderkou už v prvom kole

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v Sestriere. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nový deň, nové preteky. Ani nie 24 hodín po opojnom, úžasnom a nervy drásajúcom triumfe sa Petra Vlhová opäť postavila na štart obrovského slalomu.

 

Aj keď v špeciálnej disciplíne, v Sestriere bol totiž na programe paralelný “obrák”. 32 najlepších zjazdárok podľa hodnotenia vo Svetovom pohári vytvorili vzájomné dvojice podľa časov kvalifikácie. Vlhová bola tretia najrýchlejšia a jej prvou súperkou v prvom kole bola Švajčiarka Aline Daniothová. Najlepšie časy dosiahli Američanka Mikaela Shiffrinová a Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktoré tak boli najvyššie nasadené. Shiffrinová ovládla kvalifikáciu výsledným časom 44,55 sekundy. Holdenerová za ňou zaostala o 27 stotín, Vlhová a Talianka Marta Bassinová na treťom mieste boli pomalšie o 36 stotín ako Shiffrinová. V tejto sezóne sa malý glóbus bude po prvý raz udeľovať aj v paralelných disciplínach za sumár výsledkov z troch podujatí. Prvý paralelný slalom v decembri vo švajčiarskom St. Moritzi sa stal korisťou Vlhovej a ak by zvíťazila aj v Sestriere mala by globus už prakticky vo vrecku. Poslednými paralelnými pretekmi bude slalom vo švédskom Aare na začiatku marca.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v Sestriere. Zdroj: TASR / AP

Už prvá dvojica bola pikantná a zaujímavá. Mikaela Shiffrinová mala za súperku Češku Martinu Dubovskú, ktorá je Slovenka, ale jazdí u susedov. Takže mohla eventuálne Vlhovej pomôcť. No Dubovská svoju prvú jazdu nedokončila, keď navyše takmer zostrelila z trate vedľa nej jazdiacu Američanku. Dubovská manko nestiahla ani v druhej jazde a do štvrťfinále postúpila Shiffrinová. Riziko vypadnutia je v paralelnom obrovskom slalome veľké a to si uvedomovala aj Vlhová proti Švajčiarke Daniothovej. Treba ísť na maximum od štartu do cieľa a pritom ešte aj periférne sledovať súperku. Prvá jazda predpoklady potvrdila, keď Vlhová minimálne strácala na Švajčiarku už od začiatku a cieli bola napokon pomalšia o 5 stotín sekundy.

Druhá jazda tak musela byť hop alebo trop. Vypadnúť hneď v prvom kole by bolo pre Vlhovú veľké sklamanie, ale aj strata poriadnej porcie bodov vo Svetovom pohári. Z favoritiek zaváhala Vlhová ako jediná a navyše v druhej jazde mala menej výhodnú trať. No a druhá jazda bola pre Vlhovú čiernou morou. Aj v nej bola pomalšia a šokujúco vypadla už v prvom kole. To nečakal veru nik a po hodoch prišlo veľké bolenie brucha. Tvrdé pristátie po oslavnej sobotňajšej noci. Šampanské určite v slovenskom tábore po paralelnom obrovskom slalome nebúchalo.“Prvú jazdu proti Daniothovej som trocha pokazila, v druhej som sa snažila dohnať stratu. Nakoniec mi to nevyšlo. Som nahnevaná, určite nebol plán skončiť v prvom kole. Neviem, čo viac k tomu dodať,” uviedla Vlhová.

Aby nebolo Vlhovej v cieli smutno, tak hneď v ďalšom kole vypadla aj najväčšia favoritka Mikaela Shiffrinová, ktorá nestačila na Francúzsku Claru Direzovú. Aspoň si môžu oba tímy spoločne analyzovať, kde asi urobili chyby…

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v paralelnom obrovskom slalome Svetového pohára v Sestriere. Zdroj: TASR / AP

Boli to vôbec preteky, v ktorých dominovali zjazdárky druhého sledu. veď do finále sa nedostali ani Švajčiarka Holdenerová, vypadla aj najlepšia v obrovskom slalome Talianka Brignoneová, či jej krajanky Goggiaová a Bassinová. O prvé víťazstvo vo Svetovom pohári si to rozdali Clara Direzová a Rakúšanka Elisa Moerzingerová. Úspešnejšia napokon bola Direzová, ktorá vyradila Shiffrinovú a triumfom v Sestriere si pripísala najväčší úspech kariéry.

Výsledky paralelného obrovského slalomu v Sestriere:

1. Clara Direzová (Fr.), 2. Elisa Mörzingerová (Rak.), 3. Marta Bassinová, 4. Federica Brignoneová, 5. Sofia Goggiová (všetky Tal.), 6. Kristin Lysdahlová, 7. Thea Louise Stjernesundová (obe Nór.), 8. Tina Robniková (Slov.), 9. Mikaela Shiffrinová (USA), 10. Wendy Holdenerová (Švaj.), … 18. Petra VLHOVÁ (SR)
Celkové poradie: 1. Shiffrinová 975 bodov, 2. VLHOVÁ 726, 3. Brignoneová 715, 4. Holdenerová 493, 5. Bassinová 415, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 405
Poradie paralelných súťaží: 1. VLHOVÁ 113, 2. Direzová 100, 3. Brignoneová 90, 4. Anna Swennová-Larssonová a Mörzingerová po 80, 6. Bassinová 78