Domáce Šport Top

Škandál v slovenskom futbale. Majiteľ klubu hovorí o intrigách a podvode

Žilinský útočník Róbert Boženík v drese slovenskej reprezentácie. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – V slovenskom futbale nie je už dávno všetko s kostolným poriadkom. Respektíve asi ani nikdy nebolo. Vždy sa spomínala korupcia, vplyv rozhodcov na fungovanie súťaží od poslednej triedy po prvú ligu, tlak a lobing hráčskych agentov na hráčov.

 

Práve oni sú za lukratívnymi prestupmi, ale aj za množstvom špekulácii či problémov na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Futbal je totiž kráľovský a luxusný biznis. Veď v roku 2019 zarobili agenti a agentúry na prestupoch rekordných 590 miliónov eur. Provízia sa pritom väčšinou pohybovala medzi 10-tisíc až 100-tisíc eur za prestup. Výnimkou neboli ani provízie vo výške jedného milióna eur. Aj u nás je to zlatá baňa, akási trinásta komnata, o ktorej nechcel doteraz nik otvorene hovoriť. Až sa na margo problematických tém poriadne rozčertil majiteľ MŠK Žilina Jozef Antošík v prípade Róberta Boženíka. Nová, mladá vychádzajúca hviezdička, ktorá ma ľudovo povedané ešte mlieko na brade, po pár vydarených stretnutiach v slovenskej reprezentácii dostala chuť na zahraničný prestup. 20-ročný útočník mal na stole ponuku na odchod spod Dubňa za 8 miliónov eur do CSKA Moskva. Za slovenského futbalistu sú to naozaj božské peniaze. Už menej kryštálovo čisté sú praktiky, za akých sa všetko malo upiecť, podpísať a dohodnúť.

Anarchia po slovensky

V novembri 2017 futbalový klub MŠK Žilina podpísal s Róbertom Boženíkom profesionálnu zmluvu na dobu 5 rokov. S klubom bola zároveň uzatvorená dohoda o tom, že nebude mať klasického agenta. V dôsledku zlepšujúcej sa výkonnosti a pravidelných nominácii do seniorskej reprezentácie mu následne podľa šéfa klubu Jozefa Antošíka v lete výrazne vylepšili finančné podmienky.

V lete však prejavil Boženík záujem o prestup. Reálna ponuka prišla v lete z FC Janov, ale Boženík sa mal vyjadriť, že do Talianska nechce ísť. FC Janov totiž nespĺňal finančné kritériá. Na jeseň prišla ďalšia ponuka. “Agentúra Stars & Friends mi predstavila projekt CSKA Moskva, ktorý sa mi páčil najmä preto, že majú podobnú filozofiu s mladými hráčmi ako MŠK Žilina, len samozrejme na vyššej kvalitatívnej úrovni. Roba mali vytypovaného do základnej zostavy s vidinou predaja do klubu vyššej kategórie. Boli stotožnení s podielom MŠK Žilina z ďalšieho transferu vo výške 20%. Výstupnú klauzulu na ďalší prestup počas trvania zmluvy stanovili na 30 mil. EUR. Čistý garantovaný príjem hráča navrhli takmer štyrikrát vyšší ako bol príjem Milana Škriniara po prestupe do Sampdorie. Po rokovaní som sa dohodol s Karolom Csontom, že nebude trvať na tom, aby bol automaticky agentom hráča,” vysvetlil Antošík.

Žilinský futbalista Róbert Boženík spôsobil na Slovensku poriadny rozruch okolo prestupu do CSKA Moskva. Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Hráča som pozval na večeru a predstavil som mu projekt CSKA s tým, že potrebujeme jednu konkrétnu ponuku, aby sme prípadne iniciovali ponuky aj iných klubov. Dohodli sme sa, že v sobotu po tréningu a deň pred zápasom proti Slovanu sa stretneme so zástupcom CSKA Moskva v Žiline. Na stretnutí sme si vyjasnili finančné podmienky pre MŠK Žilina a potom som zavolal Roba, aby si vypočul priamo od zástupcu CSKA dôvody, prečo sa pre neho rozhodli, čo od neho očakávajú a akú má perspektívu ďalšieho rozvoja. Na záver sa ho opýtal zástupca CSKA na agenta a či tam chce ísť. Potešilo ma, že rokovanie prebehlo v angličtine a hráč nepotrebuje tlmočníka. Robo odpovedal, že môj boss (sedeli sme vedľa seba) je aj mojím agentom, je ako môj druhý otec a urobím to, čo mi on poradí. Rozlúčil sa a odišiel,” vysvetloval majiteľ žilinského klubu ďalej.

Žilinský futbalista Róbert Boženík spôsobil na Slovensku poriadny rozruch okolo prestupu do CSKA Moskva. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Tým sa to ale podľa neho neskončilo. Práve naopak. Všetko sa začalo pekne zamotávať. Hoci sa v nedeľu po zápase so Slovanom Antošík s Boženíkom dohodli, že v pondelok o druhej sa stretnú s jeho otcom a oboznámia ho s projektom CSKA Moskva, nič nebolo definitívne. Podmienky pre hráča a klub boli prerokované iba ústne. “V nedeľu večer o 22:46 som dostal SMS od Martina Petráša. Napísal mi, že od dnes je zmluvným agentom Roberta Boženíka, že má lepšie ponuky pre hráča a aj klub a že sa chce k tomu stretnúť. Telefonicky som tromi vetami nepríjemným tónom povedal Boženíkovi, aké sú jeho možnosti. V pondelok 2. decembra ráno dostal v zmysle zákonníka práce dovolenku do 15. decembra. Následne aj písomnú informáciu, kedy začína zimná príprava. Agentúra Martina Petráša poslala v pondelok zmluvu na vedomie CSKA Moskva. Výsledok bol ten, že v pondelok z CSKA poslali draft kontraktu pre hráča, ale písomnú ponuku pre MŠK Žilina sme už nedostali.V piatok 6. decembra sme obdržali mailom na hlavičkovom papieri FC Janov autorizáciu pre dve agentúry, z ktorých jedna je na meno Martin Petráš. Je absurdné, aby tá istá agentúra zastupovala hráča a aj klub, kam má prestúpiť. Navyše podľa spravodajskej informácie RTVS z 5. decembra 2019 je spolumajiteľom agentúry kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík. Je smutné, že zrazy slovenských futbalových reprezentácií sa stávajú miestom vymývania mozgov mladých hráčov,” vysvetlil celú anabázu okolo Boženíka Jozef Antošík.

Boženíkov agent to vidí inak

K celej situácii sa vyjadril aj spomínaný bývalý reprezentant a dnes hráčsky agent Martin Petráš z agentúry IF Management. Prípad Boženík je totiž poriadne výbušnou témou. Podľa Petráša chcel s Boženíkom spolupracovať už pred 2,5 rokmi. “Nebolo nám to umožnené, boli sme v kontakte, spoluprácu sme chceli obnoviť od dátumu, keď sa mu skončila zmluva s nejakým právnikom, ktorú musel podpísať. Určite to nebolo tak, že sme niekde v noci podpisovali zmluvu. Robo to neznáša dobre, je z toho smutný, v Žiline vyrástol, dal Žiline veľa, určite nechce odísť, aby sa o ňom hovorilo, že je nejaký zradca,” povedal Petráš.

Žilinský futbalista Róbert Boženík spôsobil na Slovensku poriadny rozruch okolo prestupu do CSKA Moskva. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Podľa Antošíka by mal Boženík zostať v Žiline aspoň do leta, keďže tento kalendárny rok mu v lige nevyšiel. Má podpísanú zmluvu na tri roky a keď sa Antošík a Žilina zatne, nikam vraj nepôjde. Pre Boženíka zložitá, ťažko riešiteľná a nevýhodná situácia. Trucovať mu nepomôže. Ani byť tvrdohlavý. “Nebudem sa vyjadrovať k slovám majiteľa MŠK Žilina Jozefa Antošíka. Mrzí ma, že Róbert ako Žilinčan týmto veľmi trpí a momentálne neprežíva pokojné obdobie. Na tvrdé slová reaguje citlivo. Naša agentúra stojí za záujmami hráčov a stará sa o to, aby boli spokojní a žiadame rešpekt. Róbert Boženík je plnoletý a svojprávny, mal právo rozhodnúť sa využiť naše služby. Nevidím dôvod na to, aby bol za to trestaný. Čo sa týka záujmu CSKA Moskva, registrujeme a rešpektujeme túto vážnu ponuku, ktorú priniesla iná agentúra. Prestupové obdobie vo veľkých ligách sa však ešte ani nezačalo. Nechceme urobiť unáhlené rozhodnutie a naším cieľom je, aby si Róbert vyberal z viacerých možností. FC Janov a CSKA Moskva sú vážni záujemcovia, no nemusia byť jediní. Zároveň by som chcel povedať, že za agentúru IF Management rozhodujem iba ja a obvinenia naznačujúce ovplyvňovanie mladých hráčov na reprezentačných zrazoch nie sú na mieste,” doplnil celú situáciu Martin Petráš.

 

Mohlo by vás zaujímať: