Politika Top Zahraničné

Škandál so zneužívaním detí kňazmi sa rozrastá. V USA prvýkrát obžalovali celú diecézu

Škandál zo zneužívaním neplnoletých detí kňazmi narastá. (pixabay)

WHEELING/BRATISLAVA – Škandál so zneužívaním detí zástupcami katolíckej cirkvi naberá obludné rozmery. V USA sa objavilo nové podozrenie v zariadeniach katolíckej cirkvi. Generálny prokurátor amerického štátu Západná Virgínia podal prvýkrát žalobu na celú diecézu Wheeling-Charleston a na bývalého biskupa Michaela Bransfielda. Oznámili to miestne úrady.

Bransfielda a jeho biskupstvo obviňujú z toho, že pri prijímaní zamestnancov škôl a prázdinových táborov sa nedržali prísnych previerok a vedome zamestnali páchateľov sexuálnych deliktov ako aj kňazov, ktorí boli vierohodne obvinení zo spáchania sexuálnych trestných činov. V niektorých prípadoch poslali kňazov po ich obvineniach na liečenie a potom ich opäť prijali do služby, kde pracovali s deťmi.

Vyšetrovanie sa začalo v septembri 2018

Toto konanie je v ostrom kontraste s vlastným tvrdením katolíckej cirkvi o vytváraní bezpečného prostredia pre výučbu detí. Vyšetrovanie tohto prípadu odštartovalo už v septembri minulého roka.

V roku 2018 odhalilo vyšetrovanie generálneho prokurátora Pensylvánie obrovský škandál katolíckej cirkvi. Odvtedy úrady rozbehli vyšetrovanie vo viacerých štátoch. Na svetlo sveta sa dostávajú stále nové hrozivé prípady. Doteraz sa však nestalo, žeby čelila žalobe celá diecéza.

Philippe Barbarin bol odsúdený za to, že kryl sexuálne zneužívanie detí. (TASR/AP)

Pápež odmietol rezignáciu odsúdeného kardinála

Medzičasom sa objavila informácia, že pápež František odmietol rezignáciu arcibiskupa z francúzskeho Lyonu, ktorého odsúdili za to, že kryl zneužívanie detí. Kardinál Phillippe Barbarin sa ale rozhodol, že sa na čas stiahne a vedením diecézy dočasne poveril generálneho vikára. Uviedol to v stredu hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti.

Pápež nechcel prijať Barbarinovu rezignáciu z dôvodu prezumpcie neviny, uviedol vo vyhlásení. Barbarin je najvyšší katolícky hodnostár vo Francúzsku. Minulý týždeň bol prekvapivo odsúdený na šesť mesiacov podmienečného trestu väzenia za to, že kryl prípady sexuálneho obťažovania neplnoletých. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.