Domáce Galanta Nitra Šaľa Top

ŠKANDÁL Slovensko opustil plavecký supertalent. Pre nezhody so zväzom radšej reprezentuje Maďarsko

Ádám Bukor bol od začiatku doslova zberateľom medailí v plutvovom plávaní. Žiaľ, od roku 2017 už nereprezentuje Slovensko, ale Maďarsko. Zdroj: Archív ÁB

GALANTA – Prišli sme o Sagana v bazéne. Bežným Slovákom možno meno Ádám Bukor veľa nepovie, ale tí ktorí sledujú plutvové plávanie, isto dobre vedia, o koho ide. Tento 20-ročný mladík z Galanty je totiž priam fenomén v plutvovom plávaní, v ktorom už dlhé roky zbiera na európskych aj svetových súťažiach medaily ako na bežiacom páse. Prirovnanie s naším mágom na bicykli Petrom Saganom je preto viac ako na mieste.

Na výslnie v plutvovom plávaní sa začal Ádám výraznejšie zapisovať už v roku 2012 na juniorských majstrovstvách sveta, kde bol najmladším účastníkom. „O rok neskôr som súťažil na majstrovstvách Európy, kde som bol opäť najmladším účastníkom, no získal som striebro, pričom som sa stal aj víťazom juniorského svetového pohára,“ pochválil sa Ádám. Plávaniu sa začal venovať v roku 2005 ako šesťročný a k plutvovému plávaniu sa dostal náhodou. „Tréneri mi po prvých tréningoch povedali, že mi to celkom ide, tak som u neho i zostal,“ prezradila plavecká plutvová hviezda, ktorá sa zameriava na trate dlhé 400, 800 a 1500 m. Žiaľ, ostatné dva roky už reprezentujúca Maďarsko.

Ádám je nielen skvelým plutvovým plavcom, ale aj plaveckým záchranárom. Zdroj: Archív ÁB

Zväz sa k úspechom choval macošsky

Dnes už bývalý slovenský supertalent v plutvovom plávaní sa akoby narodil pre plávanie. „Talent naň mal odmalička. Prirodzene, za jeho úspechmi sú hodiny veľkej driny,“ skonštatoval Ádamov tréner a aj otec v jednej osobe – Tibor Jakoda, pod ktorého vedením je okrem iného i šesťnásobným majstrom Európy. Od júla 2017 je však už občanom Maďarska, za ktoré aj reprezentuje a zbiera cenné kovy na tých najvýznamnejších podujatiach. Všetko ale mohlo byť úplne ináč, keby obaja našli nielen spoločnú reč, ale najmä pochopenie a porozumenie s vedením Zväzu potápačov Slovenska, ktorého jedným z členov je aj plutvové plávanie. „Inak to ale už nešlo, lebo zväz sa k nám choval dlhé roky doslova macošsky a prakticky všetko, čo Ádám potreboval na to, aby sa dostal tam, kde je, som financoval ja,“ priznal sa nám so smútkom v hlase T. Jakoda, ktorého ďalšie slová iba dokumentujú, ako to s financovaním slovenských zväzov pre jednotlivé naše športové supertalenty skutočne funguje.

Do začiatku roka 2017 získaval Ádám na svetových aj európskych súťažiach cenné kovy pre Slovensko. Zdroj: Archív ÁB

Pre šport finančne zruinoval rodinu

V prípade Ádáma a jeho otca išlo o odchod z núdze. „Zväz potápačov Slovenska dostával od štátu za synove výsledky veľké peniaze, lenže nám sa z nich ušli iba kvapky, aj to za pofidérnych okolností, pričom ja som všetko ťahal najmä z rodinného rozpočtu,“ začína zaujímavé rozprávanie Jakoda. Zaujímavé aj preto, že v mnohom pripomína skúsenosti, aké mali so svojimi zväzmi napríklad naše svetové lyžiarky Veronika Zuzulová, Petra Vlhová či Nasťa Kuzminová. „Jeho šport a športové výkony si vyžiadali počas jeho trvania financie od nás vo výške ceny trojizbového bytu v Galante. Nech si na zväze uvedomia, že syn prišiel tým, že ho zväz takmer vôbec nepodporoval, o možnosť kúpiť si svoj byt!“ naznačil otec koľko ho stáli Ádámove úspechy. A nielen jeho. „Ja som prakticky finančne zruinoval celú našu rodinu, ktorej som míňal všetky úspory. Veď my nemáme nič, dokonca ani svoje auto, pretože všetky financie som obetoval na úspechy svojho syna. Aby mohol byť taký úspešný, ako je, chodil som doslova po žobraní a peniaze zháňal, kde sa len dalo,“ pokračuje Jakoda v takmer neuveriteľnom príbehu.

Veľmi úspešná dvojica, tréner Tibor Jakoda (vľavo) a jeho zverenec Ádám Bukor, bola nútená pre nezáujem nášho Zväzu potápačov Slovenska o ich podporu odísť za lepšími podmienkami do Maďarska. Zdroj: Archív ÁB

Smiešnu ponuku od zväzu neprijali

Podľa Ádámovho otca skončili mnohí nádejní plutvoví plavci aj preto, že vďaka nepodpore zväzu sa ich rodiny, ktoré ich museli tiež podporovať ako on, dostali na žobrácku palicu. „Takého plutvového plavca, akým je môj Ádám, nemali u nás takmer 50 rokov, teda odkedy je Slovenský zväz plávania. A oni sa takto k nemu správajú?“ krúti hlavou nad neochotou Zväzu potápačov Slovenska finančne viac podporiť Ádáma pri jeho veľmi úspešnej plaveckej kariére. „Za trinásť rokov, čo Ádám chodil reprezentovať Slovensko, som preinvestoval okolo 60-tisíc eur, pričom z mojich peňazí to bolo asi 50-55-tisíc eur. Do toho som nerátal ďalšie výdavky, ako sú pohonné hmoty na tréning,“ vysvetlil plavcov tréner, koľko peňazí ho približne stál počas reprezentovania Slovenska jeho syn. A čo dostal Ádám od zväzu? „Za jeden slovenský rekord dostal 30 eur a za svetový 300 eur. V posledných troch rokoch, čo sme trénovali na Slovensku, som dostal odmeny od zväzu ako tréner 300 eur za rok a pre Ádáma tiež 300 eur za rok,“ prezradil Jakoda jeho a synove „odmeňovanie“ od zväzu. „Zväz pritom dostal za naše výsledky za päťročné obdobie dotáciu od štátu 327-tisíc eur! Takže peniaze na Ádámovu a moju podporu určite mali,“ vraví T. Jakoda, ktorý prezradil aj to, akú podporu im štát núkal. „Zväz nám z týchto štátnych dotácií ponúkal od roku 2017 ročne 4800 eur brutto, teda 320 eur mesačne v čistom. Pre dvoch! Veď to vychádza 160 eur na osobu mesačne, pričom s Ádámom plávaniu a všetkému okolo neho obetujeme 6 až 8 hodín denne. Predsa nemôžem byť taký hlúpy, že prijmem takú ponuku,“ neskrýva zlosť Ádámov otec a tréner.

Trénovať chodí Ádám do malej školskej plavárne Gymnázia Z. Kodálya. Zdroj: Glob.sk/juh

Podľa zväzu im dali všetko, čo mohli

Prirodzene, predstavitelia zväzu mali na slová Ádámovho trénera a otca v jednej osobe úplne iný názor. „Pán Jakoda neprijal našu ponuku, ktorú sme mu v rámci zväzových možností dali. Upovedomili sme ho, čo ponúka zákon a naše interné smernice, on na to však nič nepovedal. Ádámovi sme prostredníctvom jeho otca ponúkli možnosť, ktorú mohol v rámci zákona využiť. Preplatili sme mu všetky svetové rekordy zo zväzových peňazí, všetky slovenské rekordy a tiež dostal od štátu peniaze rovnako, ako jeho tréner. Zväz k nemu pristúpil na základe zákona a smerníc v tom najlepšom vedomí a korektne. Jeho otec túto našu ponuku však neprijal,“ bránil kroky Zväzu potápačov Slovenska jeho prezident Roman Baláž. „Podmienky, ktoré nám zväz ponúkal, boli pre nás nielenže smiešne, ale doslova neprijateľné. Za takých by sa nezrodil taký šampión, akým Ádám rozhodne je. Ba jeho ďalšia pretekárska dráha by skončila, lebo naša rodina by ju už utiahnuť jednoducho nedokázala,“ skonštatoval na margo slov zväzového prezidenta T. Jakoda.

Ádám je svetovou špičkou v plutvovom plávaní. Žiaľ, pre nezhody so Zväzom potápačov Slovenska, už reprezentuje Maďarsko. Zdroj: Archív ÁB

Odchod do Maďarska vôbec neľutujú

Tréner nášho najúspešnejšieho plutvového plavca v histórii mal totiž jasnú predstavu v tom, ako by ich Zväz potápačov Slovenska mal podporovať. „Žiadal som 10-tisíc eur pre Ádáma na rok na pokrytie jeho športových výdavkov, teda účastí na európskych aj svetových podujatiach. Za titul majstra Európy a sveta podporu vo výške 2-tisíc eur, za druhé tisícku a za tretie 500 eur, pri Svetových hrách by to bol dvojnásobok týchto čiastok. Za víťazstvo v sérii Svetového pohára 1600 eur, za druhé miesto 800 a tretie 400 eur. Za svetový rekord 333 eur, za európsky 230 a za slovenský 33 eur. A tiež aktívne sa finančne podieľať na popularizácii a medializácii našich športových úspechov,“ prezradil Tibor Jakoda svoje požiadavky na zväz. Keďže sa obe strany nedokázali dohodnúť a oni chceli vo svojej veľmi úspešne rozbehnutej kariére pokračovať, rozhodli sa, že príjmu ponuku z Maďarska na reprezentáciu tejto krajiny, pričom prijali aj tamojšie občianstvo. „Odchod vôbec neľutujem, pretože tak, ako sa o nás starajú v Maďarsku, by sa o nás tu nikdy nepostarali. Nech si robí zväz čo chce, nech sa im darí, ja im nič zlé neprajem. Ale to, čo má Ádám u našich južných susedov, by u nás nikdy nemal, hoci oproti ostatným športom to nie je vôbec veľa,“ povedal T. Jakoda na margo doterajšieho pôsobenia jeho a Ádáma v reprezentácii našich južných susedov.

Maďarský plavecký zväz vytvoril Ádámovi také podmienky na jeho rast v športovej kariére, aké mu ten slovenský neponúkal ani zďaleka. Zdroj: Archív ÁB

Problémy a spory aj medzi akvabelami

Ako je z tohto vidieť, slovenské plávanie, najmä to plutvové, prišlo o mladého športovca mimoriadnych kvalít úplne zbytočne, pretože požiadavky na zväz zo strany trénera neboli vôbec prehnané. Žiaľ, ako sa ukazuje, naše plávanie nemá o problémy a spory núdzu. Posledným príkladom je kauza medzi slovenskými akvabelami. Slovenská plavecká federácia (SPF) odsunula v synchronizovanom plávaní okrem Viktórie Reichovej na druhú koľaj aj Natáliu Pivarčiovú, ktorej sa v sólovej zostave na Majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 2017 podarilo dosiahnuť jedno z najlepších umiestnení pre Slovensko. Ak sa takto budú správať niektorí zväzoví funkcionári, ako to za ostatných pár rokov dokazujú nielen tí v plaveckých federáciách, ale i v lyžiarskych, iba veľmi ťažko budeme chcieť vychovávať úspešných športovcov, ktorí budú šíriť dobré meno Slovenska.

https://glob.zoznam.sk/skandal-pokracuje-plavecka-federacia-tresta-najvacsie-talenty-doplaca-na-to-slovensko/

Toľko pohárov a medailí, koľko ich má Ádám doma z najvýznamnejších svetových podujatí, nemá žiadny slovenský plavec. Zdroj: Archív ÁB

Kto je Ádám Bukor?

Úspechy v drese Slovenska (do roku 2017)

 • Juniorský reprezentant SR od roku 2012
 • Dvojnásobný juniorský svetový rekordér
 • Štvornásobný juniorský majster sveta
 • Trojnásobný juniorský majster Európy
 • Štvornásobný víťaz juniorského Svetového pohára
 • 26-násobný majster Slovenska medzi dospelými
 • 24-násobný držiteľ slovenských rekordov
 • Trojnásobný majster Európy medzi dospelými
 • Držiteľ štyroch svetových rekordov

Úspechy v drese Maďarska (od roku 2017)

 • Trojnásobný majster Európy v Poľsku (rok 2017)
 • Aktuálny svetový rekordér na 1500 m
 • Majster sveta na 400 m v Belehrade (2018)
 • Vicemajster sveta na 800 a 1500 m v Belehrade (2018)
 • Dvojnásobný vicemajster Európy (2019)
Galéria
Ádám Bukor, ale už vo farbách Maďarska, je aktuálnym svetovým rekordérom na 1500 m v plutvovom plávaní. Zdroj: Archív ÁB
Ádám Bukor je medzi plutvovými plavcami takým pojmom ako cyklista Peter Sagan. Zdroj: Archív ÁB
Do začiatku roka 2017 získavala Ádám na svetových aj európskych súťažiach cenné kovy pre Slovensko. Zdroj: Archív ÁB
V súčasnosti už Ádám Bukor zbiera cenné kovy zo svetových aj európskych súťaží za Maďarsko. Zdroj: Archív ÁB
Tibor Jakoda (vľavo) a jeho syn a zverenec v jednej osobe Ádám Bukor síce odchádzali do Maďarska s ťažkým srdcom, dnes si ale svoj krok nevedia vynachváliť. Zdroj: Archív ÁB
Ádám Bukor získava aj vo farbách Maďarska jeden vzácny kov zo svetových aj európskych podujatí za druhým. Zdroj: Archív ÁB
V súčasnosti už Ádám Bukor zbiera cenné kovy zo svetových aj európskych súťaží za Maďarsko. Zdroj: Archív ÁB
navigate_before
navigate_next