Kategórie Bratislava Domáce Politika Spoločnosť Domáca Top

Škandál okolo výstavby D4 a R7 už riešia aj na pôde parlamentu. Poslanci žiadajú vysvetlenie

Pri výstavbe D4 a R7 sa má používať kontaminovaná zemina. Kompetentní mlčia. Zdroj: TASR – Zdroj: TASR - Marko Erd

BRATISLAVA – Škandalózne informácie o výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 postavili do pozoru poslancov. Tí považujú podozrenia, že sa na výstavbu využíva kontaminovaná zemina a nelegálny štrkopiesok, za vážne. Kompetentných vyzvali, aby sa k situácii okamžite vyjadrili. V hre je aj mimoriadny výbor.

Na výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 využívajú ako podklad zrejme kontaminovanú zeminu z čiernych skládok ako aj nelegálne vyťažený štrkopiesok. Podozrenia preveruje Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. V tejto súvislosti polícia vykonala v pondelok mimoriadnu raziu v bratislavskom, seneckom aj pezinskom okrese. “Pri včerajších domových prehliadkach, prehliadkach iných priestorov a pozemkov bolo zadržaných 26 osôb, ktoré boli po vykonaní potrebných procesných úkonov prepustené na slobodu,” potvrdila pre Glob.sk hovorkyňa krajskej polície Lucia Mihalíková. Vyšetrovanie neoprávneného nakladanie s odpadmi podľa nej pokračuje. “Naďalej sa vykonávajú úkony v súlade s Trestným poriadkom, ktorých cieľom je vec náležite objasniť, dodala hovorkyňa.

Medzi zadržanými osobami bol aj konateľ spoločnosti NDD, s.r.o. Michal Grebeči. Práve z jeho skládky sa má dovážať zemina na výstavbu diaľnice. Z prác na skládkach aj diaľnici existujú videozáznamy. Glob.sk o celom prípade už informoval. Grebeči je v hlavnom meste a okolí vnímaný ako odpadkový kráľ. Dnes je už trestne stíhaný v inom prípade, ktorý tiež súvisí s odpadkovým biznisom.

Informácie o tom, že polícia skúma podozrenia okolo výstavby diaľníc zaujali aj poslancov Národnej rady. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie dnes odsúhlasil, že sa bude prípadom zaoberať. “Vyzveme ministra životného prostredia aj dopravy, aby zodpovedali na všetky otázky a vysvetlili postup, ktorý pri riešení zvolili,” potvrdil pre Glob.sk poslanec Sme rodina Peter Pčolinský, ktorý tento bod do programu výboru navrhol zaradiť. Poslanci si teda počkajú na stanoviská od príslušných rezortov a následne sa rozhodnú, či zvolajú mimoriadny výbor, alebo akým spôsobom budú chcieť problém riešiť.

Poslanec Peter Pčolinský navrhol zvolanie výboru. Foto: SITA/Marko Erd