Domáce Šport Kauzy Top

ŠKANDÁL Je majsterkou, ale zväz jej nedovolí reprezentovať. Príbeh Fialkových sa opakuje

Viktória Reichová. Zdroj: Instagram

BRATISLAVA- Má len 17 rokov, ale je jednou z najtalentovanejších pretekárok v synchronizovanom plávaní, ktoré Slovensko má. Viktória Reichová je ľudovo povedané akvabela a najlepšie za ňu hovoria jej individuálne ale aj tímové výsledky. Je viacnásobná majsterka Slovenska a keď môže, zbiera úspechy aj v zahraničí. No možnosť reprezentovať Slovensko v zahraničí je pre ňu veľmi obmedzená. Slovenská plavecká federácia (SPF) jej to totiž nedovolí.  Problémom sa zaoberal aj Slovenský olympijský a športový výbor či detský ombudsman, no s federáciou to ani nepohlo. Mladý talent tak už takmer 3 roky pláva nielen v bazéne ale aj v bahne športovej byrokracie a nefunkčných vzťahov v rámci plaveckej federácie. A nie je sama.

 

Prípad Viktórie sa bude už čoskoro rozhodovať až pred najvyššou športovou inštanciou, ktorou je Medzinárodný športový súd/Court of Arbitration for Sport (CAS) sídliaci v švajčiarskom Lausanne. O čo v prípade ide a ako sa dopracovala až do tohto štádia?

Viktória Reichová trénuje už od svojich štyroch rokov. Za svoju trinásťročnú kariéru získala viacero titulov majsterky SR. Jej účinkovanie sa ale začalo približne pred tromi rokmi meniť. Bez jasných dôvodov bola vyradená z tímovej zostavy. Komunikácia medzi rodičmi plavkyne a zodpovednými naberala na obrátkach a Viktórii bol odobratý štatút reprezentantky. Keď mala 15 rokov začali voči nej viesť disciplinárne konanie s absurdným odôvodnením – “trénuje viac akoby mala”. Bol spochybnený zdravotný stav mladej plavkyne bez ohľadu na lekársku správu od športového lekára, ktorá preukazovala opak. Následne jej bolo zakázané trénovať. Disciplinárna komisia rozhodla verejne, že mladú plavkyňu pokarhá. Podľa mamy mladej športovkyne dcéra dostala pokarhanie “za to, že plnila príkaz svojho trénera a trénovala vylepšenú zostavu sóla, s ktorou dosiahlo výborné umiestnenie v zahraničí.”

Galéria
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
Viktória Reichová. Zdroj: Instagram zo súhlasom rodiny
navigate_before
navigate_next

Je situácia taká ako so sestrami Fialkovými?

Rodičia sa postupne obrátili na mediátora, detskú ombudsmanku, na Slovenský olympijský výbor (ktorého je SPF členom) a obrátili sa aj na advokátsku kanceláriu, ktorá zastupovala sestry Fialkové v ich boji so Slovenským zväzom biatlonu. Ten v roku 2018 podobne ako SPF zakázal sestrám Fialkovým štart na súťažiach spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky.

Advokát Viktórie Peter Haňdiak (GARANT PARTNER legal), ktorý zastupoval aj sestry Fialkové, pre Glob.sk k celej zložitej situácii povedal: “Sme svedkami toho, že športový zväz zakázal svojej najvýkonnejšej mladej športovkyni reprezentovať svoju krajinu a v rámci všetkých zákonných mechanizmov sa nepodarilo nájsť spôsob, aby bol v oblasti štátnej športovej reprezentácie naplnený verejný záujem deklarovaný zákonom o športe, prenesený na občianske združenie, športový zväz.”

Rozdiel medzi prípadom Viktórie a sestrami Fialkovými vidí najmä v tom, že v jednom prípade došlo nakoniec k presadeniu verejného záujmu tejto krajiny a elitní športovci sa na športoviská dostali a reprezentujú svoju krajinu, kým mladej plavkyni sa aj napriek snahám mnohých subjektov nepodarilo na športovisko dostať.

Olympijský výbor stojí za Viktóriou

Rodina Reichových má silné eso v rukáve. Podporu im vyjadril totiž aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Súčasťou spisu pre Medzinárodný športový súd je tak dokument, v ktorom podľa názoru olympijského výboru je súčasná “pozícia mladej plavkyne, viacnásobnej majsterky Slovenska, neprijateľná z pohľadu športu a športovej spravodlivosti ako takej”. Zároveň výbor priznáva, že napriek svojej snahe nie je schopný problém vyriešiť. Glob.sk má dokument k dispozícii.

Prezident Anton Siekel pre Glob.sk vyjadril nad situáciou zhrozenie. “Je mi strašne ľúto, že športovkyňa, ktorá chce reprezentovať našu krajinu a má na to výsledky sa musí takú dlhú dobu boriť s administratívnymi a byrokratickým dôvodmi a nemôže reprezentovať. Podporujem jej snahu a situácia ma mrzí o to viac, že vidím jej úprimnú snahu športovať. Akýkoľvek iný dôvod, ktorý obhajujú funkcionári SPF je pre mňa ťažko pochopiteľný. Vážim si, že v jej citlivom veku Viktória bojuje o svoju príležitosť uspieť.”

List Slovenského olympijského a športového výboru na Medzinárodný športový súd.

Slovenská plavecká federácia má vnútorné problémy

SPF nemá v súčasnosti štatutára, nakoľko posledná prezidentka Irena Adámková približne pred mesiacom odstúpila. Už dnes sa má na konferencii federácie voliť nové vedenie a v kuloároch rezonuje aj prípad Viktórie. Podľa informácií Glob.sk je práve v sekcii synchronizovaného plávania neúnosná situácia, ktorú ilustruje aj fakt, že z 33 mladších žiačok, ktoré štartovali na Majstrovstvách SR v roku 2013, dnes pláva 5, z 27 štartujúcich v roku 2016 dnes súťaží len 11.

Viceprezident SPF Marcel Blažo celú situáciu okolo mladej plavkyne nechcel bližšie komentovať. V prípade vystupuje totiž aj ako advokát, ktorý plaveckú federáciu zastupuje na Medzinárodnom športovom súde proti Viktórii.

Miroslav Nowak, športový riaditeľ SPF pre Glob.sk hovorí: “Situácia ma mrzí, mala sa riešiť ľudsky. Ja presadzujem, aby mali všetci športovci zabezpečené podmienky, ktoré potrebujú k tomu, aby podávali čo najlepšie výkony. Slovenská plavecká federácia predsa bez športovcov nemôže existovať.” 

Glob.sk bude celú situáciu sledovať.