Zahraničné Politika

Situácia v Sudáne sa upokojuje. Armáda a opozícia sa dohodli na dočasnej vláde

Protesty v Sudáne boli obrovské - Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla, FILE

CHARTÚM – Vodcovia protestov v Sudáne a predstavitelia vládnucej vojenskej rady dosiahli dohodu o vytvorení spoločnej prechodnej vlády. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.

“Obe strany sa dohodli na vytvorení zvrchovanej rady s rotujúcim vojenským a civilným predsedníctvom na obdobie najmenej troch rokov,” povedal novinárom mediátor Africkej únie (AÚ) Mohamed El Hacen Lebatt.

Dohodu o rozdelení moci sa podarilo dosiahnuť po dvoch dňoch rozhovorov, ktoré pokračovali v stredu po tom, ako predchádzajúce kolo rokovaní stroskotalo v máji na otázke, či by mal tento orgán viesť civilista alebo vojak. K obnoveniu dialógu došlo po výzve Africkej únie (AÚ) a etiópskych sprostredkovateľov.

Napätie v Sudáne sa zvýšilo po násilnej likvidácii tábora opozície zriadeného pred veliteľstvom armády v Chartúme, pri ktorom 3. júna prišli o život desiatky ľudí. Obe strany v tejto súvislosti podľa Lebatta súhlasili tiež s “podrobným, transparentným, celoštátnym a nezávislým vyšetrovaním všetkých poľutovaniahodných násilností”, ktoré sa v Sudáne stali v posledných týždňoch.

Vojenská rada pôvodne odmietla výzvu opozičnej skupiny Aliancia za slobodu a zmenu (ALC) na nezávislé vyšetrovanie udalostí z 3. júna a začala svoje vlastné vyšetrovanie. Vojenská rada prevzala moc v Sudáne po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty.