Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Situácia v SND sa konečne pohla dopredu. Rezort kultúry vyhlásil výberové konanie na kľúčovú pozíciu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Napriek tomu, že koronakríza poznamenala svet kultúry, dejú sa veľké veci. Ministerstvo kultúry vypísalo výberové konanie na generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). To malo totiž v poslednom období, aspoň čo sa obsadenia kľúčovej pozície týka, smolu. V priebehu niekoľkých sezón sa vo vedení vystriedalo viacero riaditeľov.

 

Slovenské národné divadlo by mohlo mať už onedlho nového šéfa. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) vypísala výberové konanie, ktoré môže rozhodnúť o osude našej prvej divadelnej scény. ,,Ministerstvo kultúry SR (MK SR) vyhlásilo výberové konanie na obsadenie funkcie generálnej riaditeľky alebo generálneho riaditeľa SND. Riadi sa pravidlami novej smernice MK SR o výberových konaniach, ktoré garantujú férový, otvorený a transparentný postup. Záujemcovia o riadenie prvej divadelnej scény Slovenska sa môžu prihlásiť do 7. novembra 2020,” uvádza rezort kultúry. Meno nového generálneho riaditeľa SND malo byť pritom známe už v prvom polroku tohto roka. Vtedy malo byť ukončené aj riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície.

Rezort kultúry so súčasným vedením hľadá ako zriaďovateľ SND do čela divadla rešpektovanú osobnosť, ktorá zabezpečí nielen autorskú slobodu pre tvorbu, jej hodnotový rozvoj a prezentáciu, ale zvýši transparentnosť, nezávislosť a efektívnosť hospodárenia a fungovania divadla.

Bez výplaty

Hospodárenie divadla totiž za posledné roky nebolo práve najefektívnejšie. Už sú to dva roky, kedy sa Slovenské národné divadlo pod vedením Mariána Chudovského zmietalo v problémoch hneď niekoľkokrát. Vedenia sa ujal v roku 2012. V roku 2015 skončilo SND s finančnou stratou viac ako 600-tisíc eur. Vtedajší minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) vedenie upozornil, aby začalo situáciu vážne riešiť a neprekračovať stanovený rozpočet. V roku 2017 inštitúcia vykázala stratu takmer 700-tisíc eur. Za prvý polrok 2018 divadlo skončilo v mínuse viac ako jeden milión eur. Otvorenie novej sezóny v septembri bolo ohrozené. Divadelná sezóna 2017/18 bola pritom paradoxne jedna z najsilnejších.

Zlá finančná situácia sa odzrkadlila aj na výplatách niektorých zamestnancov. Pracovníci, konkrétne technické zložky (garderóby, zvukári, osvetľovači, strojníci a mnohí ďalší), nedostali v júli 2018 výkonnostné odmeny za odohrané predstavenia. V tom čase hrozili štrajkom a žiadali kompetentných, aby konali.

 

Zamestnanci umelecko-dekoračných dielní nedostali výkonnostné odmeny. Zdroj: Balet SND

Dlhodobá pasivita

Počas vážnej situácie asistentka Chudovského informovala, že šéf divadla si čerpá dovolenku. Ten sa v tom čase ani napriek hrozbám nechcel vzdať predstavení, ktoré boli finančne náročné. Medzitým sa zmenili pomery vo vedení rezortu kultúry. Nová ministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) apelovala na Chudovského, aby jej predstavil návrh, ako chce riešiť zlú finančnú situáciu. S prácou vtedajšieho šéfa divadla však spokojná nebola. „Predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND ma presvedčili, že na tomto poste musí nastať zmena. Preto som ho dnešným dňom odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SND,“ uviedla neskôr. Chudovský tak 1. augusta 2018 ako riaditeľ skončil. Rozhodnutie však nečakal a chcel počkať na výsledok auditu.

Stanovisko Laššákovej sa nestretlo s pochopením hneď z viacerých strán. Mnohé osobnosti listom vyzvali vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby šéfku rezortu kultúry odvolal. Dôvodom ich konania bola údajná ministerkina nekompetentnosť, neznalosť rezortnej problematiky a svojvôľa pri odvolávaní generálneho riaditeľa SND. Pod výzvou boli podpísaní riaditeľ Štúdia L+S Milan Lasica, bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika, riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura a mnohí ďalší. Pellegrini však reagoval vyhlásením, že ministerka má jeho dôveru a nevidí dôvod na jej odvolanie.

 

Chudovský musel z postu šéfa SND odísť. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Finančné straty

Výmenou Chudovského sa ale situácia nevyriešila. 24. septembra 2018 odstúpil riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek. Dôvodom boli finančné straty potvrdené už spomínaným ministerským auditom. Výsledky auditu „potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť mali vplyv na obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla.”

Vladimír Antala tak po konzultácii s Laššákovou na druhý deň vymenoval a uviedol do funkcie nového riaditeľa Opery SND Rastislava Štúra. Ten dovtedy pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND. „Audit potvrdil naše indície, ignorovanie základov finančného riadenia a kontroly, ale aj ľudské chyby, ktoré dostali našu prvú scénu do kritickej finančnej situácie. Oceňujem sebareflexiu bývalého riaditeľa pána Jakubeka. Žiadna organizácia, štátna či súkromná, nemá šancu na prežitie bez dodržiavania základných princípov hospodárenia,“ zdôraznila Laššáková.

Po všetkých spomenutých problémoch začiatkom decembra 2018 rezort kultúry informoval o vyčlenení prostriedkov na dlhodobo zanedbávané zvýšenie platov technických zamestnancov a na odmeny pre umelecké zložky, aby stabilizoval ekonomické a personálne pomery v SND. Nakoniec ministerka Laššáková rozhodla, že novým generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla bude Vladimír Antala. Funkcie, v ktorej mal zotrvať päť rokov, sa ujal 25. januára 2019. Laššáková síce najskôr avizovala výberové konanie, no Antalu nakoniec vybrala priamou voľbou spomedzi viacerých kandidátov, o ktorých sa reálne uvažovalo. Podľa ministerky sa novému riaditeľovi podarilo situáciu v SND stabilizovať a uzavrieť rok 2018 s vyrovnaným hospodárskym výsledkom.

Herci Činohry SND mali však s vymenovaním Antalu problém. Začiatkom novembra vyzvali ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú na verejné stretnutie. K pozvánke naň sa pripojili aj zástupcovia iniciatívy Stojíme pri kultúre. Kritizovali najmä jej spôsob výberu generálneho riaditeľa Antalu. U ministerky však vtedy neuspeli. Odkázala im, že sa nechce miešať do interných záležitostí divadla.

 

Po Chudovskom sa ujal vedenia Antala. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nakoniec skončil sám

Situácia však vyeskalovala až k tomu, že koncom novembra sám generálny riaditeľ zvolal interné pracovné stretnutie všetkých subjektov divadla na pôde SND. Pozval aj ministerku. ,,Hovorilo sa o prevádzke divadla, o programe, ako aj o potrebách divadla do budúcnosti,” povedala vtedy pre Glob.sk tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Okrem zástupcov odborov a umeleckých súborov sa na ňom zúčastnila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. ,,Pani ministerka si vypočula informácie od všetkých strán o komplexnom fungovaní a potrebách divadla. Pani ministerke záleží na tom, aby táto erbová inštitúcia i naďalej bez problémov fungovala, preto ponúkla svoju pomocnú ruku. Dnešným stretnutím sa otvoril dialóg, ktorý bude pre všetky zainteresované subjekty SND konštruktívny,‘‘ uviedolo pre Glob.sk ministerstvo.

Antala ale napokon ako generálny riaditeľ začiatkom tohto roka skončil. Ako príčinu svojho odchodu uviedol vážne rodinné dôvody.

Do kresla šéfa inštitúcie sa po Antalovi posadil teraz už bývalý šéf Činohry SND Peter Kováč, ktorému súčasná ministerka kultúry Natália Milanová predĺžila dočasné poverenie na vedenie SND do výsledku pripravovaného výberového konania, najdlhšie však do 31. decembra 2020.

 

Dočasným šéfom SND je Peter Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

A čo nový riaditeľ?

Po všetkých ,,ťahaniciach”, ktorými si divadlo prešlo, si rezort kultúry na nových uchádzačov plánuje posvietiť.

Rozhodujúce budú aj projekty záujemcov. Podľa ministerstva sa majú zamerať na SND ako na moderný priestor pre jedinečné umelecké zážitky z činohry, opery a baletu. ,,Vyžaduje sa dôraz na rozvoj divadla ako otvorenej inštitúcie pre umelcov, verejnosť a aj trendy na domácej i medzinárodnej divadelnej scéne. SND má ponúkať novátorskú a rozmanitú dramaturgiu a efektívne využívať predovšetkým vlastný umelecký kolektív,” zdôraznila Milanová.

Očakáva tiež stabilizovanie riadiaceho tímu umeleckých, technických aj prevádzkových zložiek. ,,Jeho úlohou bude aj modernizácia scénického a technického vybavenia divadla a príprava rekonštrukcie historickej budovy SND. V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 musí budúci štatutár SND prinášať inovatívne riešenia, ktoré budú rozvíjať divadelnú kultúru a zaistia jej dostupnosť pre čo najširšie publikum. V spolupráci s MK SR sa tiež aktívne zapojí do rozvoja divadelného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030,” dodala Milanová.Rovnako očakáva predloženie vízie efektívneho, progresívneho a udržateľného financovania inštitúcie, činnosti jej umeleckých zložiek, celkovej prevádzky a rozvoja ľudských zdrojov.

 

Ministerka kultúry Milanová hľadá zodpovedného riaditeľa SND. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mohlo by vás zaujímať: