Domáce Spoločnosť

Situácia sa zhoršuje. Územie Slovenska postihlo extrémne sucho

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) eviduje na Slovensku v rámci monitoringu pôdneho sucha zhoršenie situácie. Extrémne sucho je už na viac ako šiestich percentách celkovej plochy. V povrchovej vrstve je mierne až extrémne sucho na 95 percentách celkovej plochy. Deficit vlahy je pozorovaný už na takmer celom území SR okrem najvyšších polôh. SHMÚ na to upozornil na sociálnej sieti.

 

“Najnižšie hodnoty sú v celom profile v oblasti Spiša v intervale 10 – 20 percent. Na väčšine územia je nasýtenie prevažne v intervale 60 – 90 percent. Deficit pôdnej vlahy je najvyšší, a to -80 milimetrov, na Spiši a Orave,” spresnil SHMÚ. Situácia podľa monitoringu meteorologického sucha sa v porovnaní s minulým týždňom zlepšila len mierne a aktuálne prevažujú na Slovensku podľa ústavu veľmi suché až extrémne suché podmienky. “Podľa indexu SPEI je na väčšine staníc extrémne sucho, veľmi sucho je na desiatich staniciach. Mierne sucho je len na Sliači,” spresnil ústav.

Najnižšia hodnota SPEI -2,6 je v Poprade, Čadci, Hurbanove a v Žihárci. Podľa indexu SPI je tiež na väčšine staníc extrémne sucho, veľmi sucho je na 12 staniciach a mierne sucho je v piatich staniciach. “Normálne podmienky pozorujeme len v Žiari nad Hronom a na Sliači. Najnižšia hodnota SPI je v Čadci -3,5 a v Medzilaborciach -3,3. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Kuchyni, Švedlári a v Spišských Vlachoch, až okolo -50 milimetrov,” uviedol SHMÚ.

Aktuálne klimatické zhodnotenie. Zdroj: Slovenský hydrometeorologický ústav

V minulom týždni sa na Slovensku podľa meteorológov striedali nočné a ranné mrazy s letnými dňami. Po letnom dni 13. apríla (Žihárec 25,4 stupňa Celzia) nasledovali ďalšie 17. apríla (Rimavská Sobota 26,9 stupňa Celzia) a 18. apríla (Žihárec 25 stupňov Celzia). “V noci na stredu a v stredu ráno 15. apríla boli na túto ročnú dobu pomerne silné mrazy. Medzi nížinami a kotlinami neboli počas tohto obdobia veľké rozdiely. Napríklad v Trebišove klesla teplota vzduchu na -4,1 stupňa Celzia a v Spišských Vlachoch bolo -5,1 stupňa Celzia. V Piešťanoch bol toto ráno iba o trochu slabší mráz ako v Oravskej Lesnej, -6 stupňov vs. -6,7 stupňa Celzia,” skonštatoval SHMÚ. V Piešťanoch to bol takmer rekordne silný mráz pre 15. apríl za obdobie aspoň posledných 70 rokov.

SHMÚ vysvetľuje, prečo boli mrazy podobne silné v horských kotlinách a v nížinách. V kotlinách už podľa ústavu nie je snehová pokrývka a všade je mimoriadne sucho. “Práve suché povrchové vrstvy zemského povrchu a studené, veľmi suché vzduchové hmoty, ktoré k nám prechodne prúdia od severu až severovýchodu, sú hlavnými faktormi, ktoré vplývajú teraz na pokles teploty vzduchu,” spresnil SHMÚ. Prevládajúci stabilný charakter počasia s dlhým trvaním slnečného svitu podporuje vytváranie teplej svahovej zóny. Táto sa prejavuje podľa SHMÚ veľmi zreteľne na meteorologickej stanici v Bratislave na Kolibe, kde v čase, keď niektoré iné meteorologické stanice zaznamenávajú mrazy, je, naopak, minimálna denná teplota vzduchu kladná.