Domáce Top

AKTUÁLNE Šok pre MOV. Bojkot olympiády v Tokiu sa začal, krajiny odmietajú poslať športovcov do Japonska

Budú letné olympijské hry v Tokiu v pôvodnom termíne v lete 2020? Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Ešte v stredu 18. marca to vyzeralo optimisticky. Olympiáda v Tokiu sa mala konať podľa plánu. Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a aj organizačný výbor garantovali, že všetko sa uskutoční v pôvodnom  termíne, teda od 24. júla.

 

Aj generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba v rozhovore pre Glob.sk nehovoril po spoločnom telefonickom videorozhovore s predstaviteľmi všetkých európskych krajín o inej možnosti. Ako však upozornil, situácia sa mení každou hodinou a čo platí dnes, už zajtra nemusí byť reálne. Trafil sa presne, ani nie po týždni je všetko hore nohami. Vyjadrenia lekárov, športovcov či jednotlivých olympijských výbor sú už poriadne skeptické a pesimistické. Olympiádu v súčasných podmienkach nechcú, sú za jej zrušenie či preloženie na iný termín. Organizovať podujatie, kde je 10-tisíc športovcov, tisícky organizátorov, dobrovoľníkov, divákov a vôbec celá 30 miliónová metropola Japonska na malom priestore, je jednoducho nemožné. Aj preto slová prezidenta MOV Thomasa Bacha vyzerajú populisticky, účelovo a hlavne sebecky. “OH sú sen jedenástich tisícov športovcov z 206 krajín. Ak by sme ju zrušili, sklamali by sme ich. Tiež by sme zničili nádej 66 športovcov z tímu utečencov.”

Budú letné olympijské hry v Tokiu v pôvodnom termíne v lete 2020? Zdroj: TASR / AP

V prvom rade by olympiáda v reverznom režime bola “o ničom.” Bola by to iba povinná jazda a splnený sen sponzorov, reklamných partnerov a MOV. Pochybujeme, že by televízne spoločnosti, ktoré za vysielacie práva zaplatili stovky miliónov dolárov, chceli na obrazovkách športový komparz, na tribúnach torzo fanúšikov a devastáciu olympiády. Nechce to ani MOV, veď bez divákov by bola strata organizátorov minimálne 800 miliónov dolárov. Jedine ak by sa im zapáčilo do bodky naplnené Coubertinové heslo – “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.” Prezident MOV Thomas Bach je pod enormným tlakom odloženia olympiády. A to zo všetkých strán – či už sú to olympijské výbory jednotlivých krajín, ale aj športových federácii na všetkých kontinentoch.  No to je iba začiatok. Svoje stanovisko už aktualizoval aj Slovenský olympijský a športový výbor SOŠV.

“SOŠV veľmi pozorne sleduje situáciu, ktorá sa mení prakticky každý deň. Súčasná situácia v súvislosti so šírením koronavírusovej pandémie v niektorých európskych krajinách, predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, je naozaj alarmujúca. Nie sú žiadne pochybnosti, že olympijské hry v Tokiu sa ocitli v bezprecedentnom ohrození.  Ak ľudstvo v krátkom čase nezvíťazí vo vojne proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a organizačný výbor olympijských hier 2020 v Tokiu budú musieť prijať náležité rozhodnutie. V prípade, že by sa OH v Tokiu konali podľa pôvodného plánu, konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy bude plne v právomoci Slovenského olympijského a športového výboru. A naše rozhodnutie prijmeme s plnou zodpovednosťou a pri plnom zvážení potenciálnych rizík.”

Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Zdroj: TASR/AP

Stále platí, že na prvých priečkach sú peniaze. Veď olympiáda v Tokiu má náklady vo výške 113 miliárd dolárov a zisky by sa počítali takisto v stokách miliónov. Odklad OH 2020 v Tokiu by stál japonských organizátorov až 5,7 miliardy eur, čo sú ale momentálne sekundárne problémy. MOV je kritizované pre svoju laxnosť, vypočítavosť  či pokrytectvo, veď argumenty MOV sú na súčasný scenár koronavírusu iba diletanstvom. Pre jednu olympiádu sa svet nezrúti, no pre nezmyselnú a nezodpovednú politiku predstaviteľov MOV môže globálny svet športu totálne skolabovať. Finančné straty nahradíte, ale morálny kredit, reputáciu a meno už do pôvodného stavu nedáte. Aj preto sa hovorí o tom, že olympiáda v Tokiu by nemala byť v lete 2020, ani na jeseň tohto roka. Preložiť ju na budúci rok sa ukazuje ako najlepšie, najrozumnejšie a najpragmatickejšie riešenie. Aj preto je aktuálne vyjadrenie MOV iba potvrdením momentálnej situácie vo svete. V hre je odklad olympiády na rok 2021, respektíve 2022.

Japonská vláda zatiaľ nepočíta s odkladom, či dokonca zrušením olympijských hier v Tokiu. Zdroj: TASR / AP

“Tieto scenáre súvisia s možnou modifikáciou pôvodných operačných plánov a aj s možnou zmenou dátumu štartu OH. Takto dostaneme lepšiu optiku o rapídne sa meniacej zdravotnej situácii vo svete aj v Japonsku. Bude to pre nás základ na najlepšie možné rozhodnutie v záujme športovcov a každého ďalšieho zainteresovaného do podujatia,” uviedol MOV na oficiálnom webe po rokovaní výkonného výboru a doplnil: “Na jednej strane je tu znateľné zlepšenie situácie v Japonsku, kde ľudia srdečne privítali olympijský oheň. Na druhej strane je tu dramatický nárast ochorenia COVID-19 vo viacerých krajinách na viacerých kontinentoch. Preto MOV potrebuje mať naplánované ďalšie scenáre. MOV momentálne čelí bezprecedentnej kritike za svoje stanovisko usporiadať OH v riadnom termíne. Požiadali nás o simulácie možností odloženia hier. Vytvárame plány variantov B, C, D podľa času, o aký by sa hry odložili,” hovorí sa v stanovisku MOV.

Nuž a to čo sa dalo očakávať sa aj stalo. Jednotlivé členské krajiny MOV začínajú bojkotovať olympiádu v Tokiu. Ako prvé tak urobili Kanada a Austrália. Kanadský olympijský výbor (COC) nevyšle svojich športovcov na olympijské hry, pokiaľ sa budú konať v riadnom termíne (24. júla – 9. augusta 2020). “Kanadský olympijský výbor a Kanadský paralympijský výbor, podporované komisiou športovcov, národnými športovými zväzmi a kanadskou vládou, urobili ťažké rozhodnutie a nevyšlú kanadské tímy na olympijské a paralympijské hry v lete 2020,” uviedol COC vo svojom vyhlásení. Pridal sa aj Austrálsky olympijský výbor (AOC), ktorý odkázal svojim športovcom, aby sa začali pripravovať na olympijské hry v termíne leto 2021. “Je jasné, že OH sa nemôžu konať tento rok v júli. Naši športovci sú úžasní v tom, že si napriek súčasnej situácii dokázali udržať pozitívnu náladu a ďalej poctivo trénujú, ale stres a neistota je pre nich extrémnou výzvou. Uvedomujeme si, že odloženie hier prinesie nové otázky. No ak celý svet príde na OH v Tokiu, môžu sa stať hry skutočnou oslavou športu a ľudskosti,” povedal Ian Chesterman, viceprezident AOC.

Aj japonský predseda vlády Šinzó Abe vyhlásil, že odklad tohtoročných olympijských hier v Tokiu “sa môže stať nevyhnutným”, pokiaľ by pandémia nového koronavírusu znemožňovala ich bezpečný priebeh. Japonský premiér prvýkrát pripustil, že olympijské hry by sa nemuseli vzhľadom na pandémiu začať v plánovanom termíne 24. júla. “Ak bude náročné zorganizovať hry v kompletnej podobe, rozhodnutie o ich odložení bude neodvratné. Bezpečnosť športovcov je prvoradá,” doplnil Abe. Lavína sa spustila, tsunami už nikto nezastaví. Najmä keď už aj prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe vyzval Medzinárodný olympijský výbor, aby z dôvodu pandémie nového koronavírusu odložil tohtoročné olympijské hry v Tokiu. V liste zaslanom šéfovi MOV Thomasovi Bachovi zdôraznil, že OH v júli a auguste 2020 nie sú v súčasnej situácii “prijateľné a ani žiadúce”. Aj Nemecký olympijský výbor (DOSB) je za presunutie OH 2020 v Tokiu na budúci rok. Informoval o tom v pondelok s tým, že uvítal začiatok diskusie o možnom odklade hier. “Vzhľadom na to, že pre šírenie koronavírusu by ani preloženie hier na jeseň tohto roka nebolo bezpečným riešením, sme za ich odklad až na rok 2021,” uviedol šéf DOSB Alfons Hörmann

Mohlo by vás zaujímať