Zahraničné Spoločnosť Top

Situácia s migrantmi je stále dramatická. Toto je najvyužívanejšia trasa do EÚ

Na archívnej snímke z 12. júla 2018 námorné plavidlo Diciotti talianskej pobrežnej stráže. Zdroj: TASR/AP

ATÉNY – Kvôli neistej situácii vo vojnou zmietanej Líbyi sa mnohí utečenci snažia dostať do Európy cez Stredozemné more. Počas nebezpečnej cesty dojde často k dramatickým situáciám. Napríklad egyptská loď, ktorá pred necelými dvomi týždňami zachránila v tejto oblasti 75 utečencov, dostala od tuniských úradov zákaz zakotviť v tamojšom prístave. Naopak, 38 migrantov, ktorí vyplávali na vratkom drevenom člne, malo väčšie šťastie. Talianska pobrežná stráž ich napriek tvrdej protimigračnej politike vlády zaviedla do prístavu na ostrove Lampedusa.

 

Egyptská loď Maridive 601 vzala koncom mája na palubu v medzinárodných vodách utečencov po tom, ako vyplávali z Líbye. Tím Červeného polmesiaca z tuniského mesta Zarzis vyslal utečencom na lodi pomoc, pretože niektorí z nich sú chorí. Kapitán požiadal pred niekoľkými dňami tuniské úrady, aby mohol zakotviť v prístave Zarzis, doteraz však bola jeho žiadosť zamietaná. Predstaviteľ ministerstva vnútra to zdôvodnil tým, že utečenci chcú, aby ich prijala niektorá európska krajina.

Migranti mali naopak šťastie

Medzitým – minulú nedeľu popoludní – zakotvilo na ostrove Lampedusa 38 migrantov. Plavili sa na drevenej loďke, ktorú spozorovali v blízkosti ostrova. Talianska pobrežná stráž ich priviedla do prístavu, informovali tamojšie médiá. Na palube bolo 20 mužov, 17 žien a jedno dieťa. Pochádzali z Pobrežia Slonoviny, Guiney a Tuniska. Vyplávať mali z Líbye. Niektorí z nich boli dehydrovaní, o jednu ženu v kritickom stave sa museli postarať lekári.

Na archívnej fotke sú migranti, ktorí dorazili na ostrov Lampedusa. Zdroj: SITA/AP

Prevádzači hľadajú alternatívne cesty

Zatiaľ, čo talianska vláda presadzuje tvrdú protimigračnú politiku, hľadajú prevádzači alternatívne cesty, ako utečencov dostať na lodiach do Talianska. Napríklad 53 migrantov dorazilo na palube plachetnice do prístavu v oblasti Isola di Capo Rizzuto v juhotalianskej Kalábrii. Na palube boli pakistanskí migranti vrátane detí. Už v sobotu sa takisto do Kalábrie doplavilo na palube plachetnice 60 iných migrantov. Plavidlo, na ktorom sa nachádzalo aj šesť žien a 13 maloletých detí, lokalizovala pobrežná stráž neďaleko mesta Vibo Valentia, informovali médiá.

Úspešný záťah proti prevádzačom

Gréckej stráži sa v nedeľu podarilo zasiahnuť proti medzinárodnej prevádzačskej skupine. Troch Grékov a dvoch cudzincov pristihli pri tom, ako sa pokúsili na plachetnici prepašovať 41 migrantov z turistami obľúbeného gréckeho ostrova Lefkada do Talianska, informovala v nedeľu centrála pobrežnej stráže v meste Piraeus. Gang mal podľa informácií z prostredia pobrežnej stráže prevádzať migrantov do Talianska už celé mesiace. Okrem plachetnice im úrady zabavili dodávkové automobily a ďalšie vozidlo, ktorými prevádzači zvážali migrantov z rôznych kútov Grécka k západnému pobrežiu krajiny na Iónskom mori.

Výkonný riaditeľ pohraničnej agentúry EÚ Frontex Fabrice Leggeri. Zdroj: TASR/AP

Riaditeľ agentúry Frontex hovorí o zlepšení situácie

Napriek napätej situácii na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) sa podľa agentúry na ochranu hraníc Frontex situácia “výrazne zlepšila”.  “Od začiatku roka sme v EÚ zaznamenali 30-tisíc prípadov nelegálneho prekročenia hraníc,” povedal riaditeľ agentúry Fabrice Leggeri pre nemecký Welt. V prvej polovici minulého roka to bolo až 60 430 prípadov. Leggeri však neočakáva, že by sa prílev migrantov úplne zastavil. Od členských štátov EÚ požaduje, aby spolupracovali s krajinami pôvodu migrantov a tam pomáhali zlepšiť podmienky pre život. “Politika by sa nemala obmedziť len na ochranu hraníc,” vysvetlil.

Toto je  najobľúbenejšia trasa

Oblasť Egejského mora sa stala trasou číslo jedna. Prílev utečencov a migrantov po tejto trase výrazne stúpol aj napriek dohode EÚ s Tureckom. Počet ľudí, ktorí zotrvávajú v prijímacích centrách (tzv. hotspotoch) na gréckych ostrovoch, stúpol podľa gréckeho ministerstva pre migráciu začiatkom júna na viac ako 16-tisíc. Organizácie na pomoc utečencom však kritizujú podmienky, aké v táboroch na ostrovoch Samos a Lesbos panujú. Označujú ich za nehumánne. Okrem toho prevádzači presúvajú migrantov cez Grécko bez toho, aby boli v krajine zaregistrovaní. 

Galéria
Na archívnej snímke migranti a utečenci prichádzajúci z Turecka vyskakujú z nafukovacieho člna na gréckom ostrove Lesbos Zdroj: TASR/AP
Migranti a utečenci sa často plavia na preplnených nafukovacích člnoch. Zdroj: TASR/AP
Imigranti na člne. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next