Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Situácia s koronavírusom sa zhoršuje. Epidemiológovia vyzývajú ľudí, aby zvážili cestu do zahraničia

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Situácia s koronavírusom sa nielen v Európe, ale aj na Slovensku rapídne zhoršuje. Nasvedčuje tomu číslo pozitívne testovaných, ktoré bolo za utorok najvyššie od začiatku júla – 49. Odborníci už začali vyzývať ľudí, aby zvážili cestovanie do zahraničia, či organizovanie veľkých osláv a svadieb, ktoré sú epidemiologickým rizikom. Ako to vyzerá aktuálne v zahraničí? Ktoré krajiny sú ešte ako-tak bezpečné a zmenil sa nejako zoznam tých bezpečných? Viacerí zrejme z vývoja situácie nadšení nebudú.

 

Podľa slov epidemiológov z Úradu verejného zdravotníctva a jeho regionálnych pobočiek je drvivá väčšina pozitívne testovaných prípadov dovlečená zo zahraničia, najmä z Česka, Ukrajiny a Srbska. V týchto krajinách sa už niekoľko týždňov situácia ohľadne COVID-19 drasticky zhoršuje. Česi majú denne sto až dvesto nových potvrdených prípadov. Iba za včera ich bolo 290. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. S odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom v stredu ráno informoval spravodajský server iROZHLAS.cz. Od vypuknutia epidémie tak v Česku zaevidovali už celkovo 17 286 infikovaných. Rastie tam aj počet aktuálne chorých, ktorých je teraz rekordných 5 091. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja.

Srbsko, naopak, eviduje denný prírastok vyše 300 nových pacientov, a to od začiatku júla. Najvyšší počet nakazených za jeden deň evidujú 27. júla, a to 467. Ukrajina na tom nie je o nič lepšie. Práve naopak. Je na tom spomedzi tejto trojice najhoršie. Od 24. júla evidujú denný počet prípadov, ktorý prekračuje tisícku. Stovky prípadov pritom pribúdajú už od polovice júna, kedy zaznamenali výrazné zhoršenie situácie. Krajina sa však podľa tamojších médií rozhodla, že Česko a Slovensko sú nebezpečné krajiny. Pre ich obyvateľov to tak bude znamenať, že po príchode do Ukrajiny budú musieť predložiť negatívny test na COVID-19, alebo ísť do povinnej karantény.

Priaznivo však na tom nie sú ani iné Európske krajiny. Situácia sa síce upokojila v jednej z najpostihnutejších krajín Európy – v Taliansku, ale denný nárast nových prípadov od začiatku júla sa stále pohybuje zhruba na čísle 150. Rapídny nárast hlásia aj v Španielsku, ktoré bolo vôbec najpostihnutejšou krajinou v Európe. Od 23. júla tam evidujú denný nárast presahujúci 1 000 nových pacientov. Za posledný deň to je 5 760 nových prípadov.

Varovanie epidemiológov

Slovenskí epidemiológovia preto odporučili ľuďom, ktorí sa už rozhodli cestovať do Španielska, aby sa vyhli oblastiam Katalánska, Aragónska a Navarry, pričom ide o varovanie druhého stupňa. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Varovanie platí aj pre Sliezske vojvodstvo v Poľsku. Poliaci totiž evidujú stovky nových prípadov denne od začiatku prázdnin. Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov – Chorvátsko je z hľadiska epidemiologickej situácie na tom horšie ako Slovensko. Najvyšší denný nárast nových prípadov evidujú 11. júla, kedy zachytili 140 pozitívnych pacientov. Zhruba okolo stovky sa však pohybuje denný priemer nakazených od začiatku prázdnin. Varovanie je vydané aj pre oblasť Záhrebu a Vukovarsko-sriemskej župy. Rizikové je aj hlavné mesto Česka Praha.

 

Zdroj: FB / Martin Klus

Cestujúci prichádzajúci do Grécka musia najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny vyplniť online formulár. V ňom uvedú údaje ako názov krajiny, z ktorej cestujú, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu pobytu v Grécku. Inak im hrozí pokuta 500 eur. Upozorňuje na to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a v deň príchodu do Grécka osobný QR kód, ktorý musí predložiť pri príchode v tlačenej alebo elektronickej podobe. Ak sa preprava začína skôr ako v deň príchodu do Grécka, cestujúci môžu napríklad nastúpiť na palubu lietadla po predložení potvrdzujúceho e-mailu.

“Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním prichádzajúcich osôb,” pripomína rezort diplomacie. Testovanie na ochorenie COVID-19 sa realizuje hneď pri vstupe do krajiny a testovaní cestujúci by mali na výsledok testu čakať, väčšinou 24 hodín v individuálnej izolácii na adrese uvedenej vo vstupnom formulári. V prípade, že je výsledok testu pozitívny, je testovaná osoba povinná zostať v 14-dňovej karanténe. Porušenie karanténneho nariadenia sa trestá pokutou vo výške 5000 eur.

Odporúčania pre ľudí

Naďalej však platí, že viaceré krajiny sú z hľadiska cestovania pre nás relatívne bezpečné. „Od 20. júla teda naďalej platí uvoľnený hraničný režim pre osoby vracajúce sa z: Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny (tiež osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao), Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Poľska, Rakúska, Slovinska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Španielska, Švajčiarska a Talianska,“ uviedol Klus. Ako dodal, na území týchto krajín však treba byť naďalej ostražitý a priebežne sledovať karanténne a dopravné obmedzenia. „Pri návrate z týchto štátov alebo ich oblastí netreba ísť do domácej izolácie a ani netreba predložiť negatívny test na COVID-19,“ vysvetľuje Klus. Treba však myslieť na to, že ak sa niekto vrátil z krajiny, ktorá nie je na zozname bezpečných krajín, je povinný túto skutočnosť oznámiť telefonicky alebo elektronicky na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

 

Zdroj: pixabay.com

Svoje k cestovaniu do zahraničia povedal aj Úrad verejného zdravotníctva. „Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Rovnako je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nosenie rúška vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí,“ uviedli s tým, že na kratšie trasy do zahraničia odporúča využiť osobné auto.

Odborníci preto odporúčajú ľuďom, aby zostali na Slovensku a vychutnali si dovolenku tu. Podľa nich totiž tým, že zostaneme na Slovensku:

  • znížime možnosť cezhraničného šírenia ochorenia – a tým aj prípadné zavedenie opätovných striktných opatrení,
  • podporíme domáci cestovný ruch – aj od nás závisí prežitie mnohých slovenských podnikateľov a živnostníkov po mesiacoch krízy,
  • môžeme spolu s deťmi lepšie spoznať našu domovinu.

Okrem iného odporúča zvážiť aj organizovanie osláv, na ktorých by sa mohol stretnúť vyšší počet ľudí. A to z rôznych oblastí Slovenska, či zo zahraničia. „Je veľmi dôležité a vyzývam ľudí, aby boli v čase stále prebiehajúcej pandémie ochorenia COVID-19 zodpovední voči sebe a okoliu a brali situáciu vážne. Pevne verím, že ak niekto príde z krajín, ktoré sa nenachádzajú v zozname takzvaných menej rizikových krajín v zmysle platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, splní si povinnosť a prihlási sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR, ktorý mu pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ho s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré je potrebné podstúpiť najskôr na piaty deň po príchode do SR. Tento krok nám pomôže udržiavať si priaznivú epidemiologickú situáciu v krajine,” uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Neustále prehodnocovanie

Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ neuvažuje nad celoplošným sprísnením opatrení. Naopak, odporúčajú, aby sa opatrenia sprísnili v tých regiónoch, kde sú najväčšie ohniská. “Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR sledujú epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti, na jej vývoj reagujú rýchlo a pružne a efektívne prijímajú všetky potrebné protiepidemické opatrenia na lokálnej úrovni. V aktuálnej situácii považujeme prijímanie opatrení na lokálnej úrovni za efektívne. V súčasnosti zaznamenávame v niektorých regiónoch lokálne ohraničené šírenie ochorenia COVID-19. Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium pravidelne vyhodnocujú epidemiologickú situáciu na Slovensku a v zahraničí a na základe jej vývoja pristupujú k prehodnocovaniu a nastaveniu jednotlivých opatrení a odporúčaní,” uzavreli.

Mohlo by vás zaujímať