Regióny Bratislava Nitra GPlus Top

Situácia s komármi je kritická. Odborníci dvíhajú nad častým používaním repelentov varovný prst

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Situácia s komármi na celom Slovensku je kritická. Kvôli záplavám sa im tento rok darí a viaceré mesta hlásia, že sa ich obyvatelia sťažujú na ich premnoženie. Ako sa pred nimi chrániť? Nakoľko je pre náš organizmus repelent škodlivý a ako dlho by sme ho mali maximálne používať? Glob.sk prináša dôležité informácie a rady. 

 

Podľa parazitologického úradu Slovenskej akadémie vied boli doterajšie podmienky pre liahnutie komárov mimoriadne priaznivé. “Monitorujeme tri lokality – Bratislavu, Košice a Komárno. Vo všetkých oblastiach sme zaznamenali hojnú početnosť komárov. Samozrejme, najviac sužované sú každoročne oblasti v okolí Komárna a v Bratislavskom kraji, najmä lokality v okolí Moravy, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre život komárov,” uviedla Viktória Čabanová z oddelenia vektormi prenášaných nákaz. Avšak, očakáva sa, že pokiaľ bude najbližšie dni sucho a teplo, tak sa populácia komárov začne sama regulovať. “Komáre totižto nemajú radi sucho,” vysvetlila Čabanová. 

Repelenty – záťaž na organizmus

V súčasnosti je kritický nedostatok repelentných výrobkov v mestách, ktoré zažívajú inváziu komármi. Podľa ministerstva hospodárstva, ktoré schvaľuje uvedenie repelentných výrobkov na trh, sú biocídne výrobky, medzi ktoré patria aj repelenty, potrebné na ochranu proti organizmom, ktoré sú škodlivé pre zdravie ľudí alebo zvierat. “Biocídne výrobky však môžu vzhľadom na svoje vnútorné vlastnosti a s nimi súvisiaci spôsob použitia predstavovať riziko pre ľudí, zvieratá a životné prostredie,” vysvetlil hovorca rezortu Maroš Stano. Dodal, že niektoré skupiny obyvateľstva (ako sú deti, alergici, či starí ľudia), môžu na tieto výrobky, a chemikálie vo všeobecnosti reagovať precitlivene. “Niektoré účinky sa môžu prejaviť po dlhšom alebo často sa opakujúcom používaní. Nadmerné používanie chemikálii predstavuje záťaž pre organizmus s potenciálnymi neskoršími škodlivými účinkami,” vysvetlil rezort.

Nadmerné užívanie repelentov je podľa ministerstva hospodárstva zdraviu škodlivé. Zdroj: TASR / AP

Podľa ich slov je dôležité, aby spotrebiteľ v prípade, ak si všimne akékoľvek problémy (ako svrbenie, či zmenu povrchu pokožky), prestal používať chemikáliu, v tomto prípade repelent. “Pri chemikáliách, ktoré prichádzajú priamo do kontaktu s pokožkou (napr. čistiace prípravky obsahujúce látky vysušujúce pokožku alebo repelenty) môžu byť následky výraznejšie, keď sa ošetrená pokožka vystavuje slnku, resp. keď je poškodená (spálená) slnkom. Je preto veľmi dôležitá zodpovednosť spotrebiteľov riadiť sa pokynmi na bezpečné používanie biocídnych výrobkov a pri používaní biocídneho výrobku striktne dodržiavať návod na použitie. Treba si v návode na použitie starostlivo všímať napr. to, či sa repelent môže aplikovať priamo na pokožku. Treba striktne dodržiavať vekové obmedzenia pre používanie repelentov,” uviedli. 

Negatívny dopad postrekov

V piatok začalo hlavné mesto s pozemnými postrekmi proti komárom, ktoré aplikovali v skorých ranných hodinách v mestských častiach Devín, Devínska Nová Ves, Karlova Ves, Staré mesto a na petržalskej stane Dunaja. Z úst viacerých ľudí je však počuť, že s postrekmi sa malo začať už skôr. Zlyhanie priznal aj sám Vallo, avšak tvrdil, že nemali spracovaný monitoring liahnísk komárov, čo istý čas trvá, a tak nemohli aplikovať prípravok napriek tomu, že dodávateľa už mali vysúťaženého. Vallo v polovici júna deklaroval, že sa magistrát nevydá cestou chemických postrekov, kvôli tomu, že sú nešetrné voči životnému prostrediu, pričom majú negatívny dopad aj na zdravie človeka a živočíchov. Z toho dôvodu sa rozhodli zakročiť proti larvám, na ktoré použili biologický prípravok (BTi). 

Komplikovanú situáciu vnímajú aj v Nitre, kde je podľa slov hovorcu Tomáša Holúbka komárov oveľa viac, ako pominulé roky. Na situáciu sa sťažujú aj obyvatelia. “Nie je to len ich subjektívny pocit, že ich počas sedenia vonku doštípu komáre, ale je to aj objektívna skutočnosť – komáre sú v tomto roku premnožené a preto aj obťažovanie ľudí komármi je vo zvýšenej miere, a to napriek opatreniam, ktoré robíme,” uviedol. Dodal, že robia postreky proti nežiaducemu hmyzu, ako sú komáre a kliešte, ktoré pre mesto robí špecializovaná firma.

V Nitre robia postreky proti dospelým jedincov komárov. Takéto opatrenie robia raz ročne. Zdroj: TASR – Pavol Zachar

“Vykonávajú sa hlavne na exponovaných miestach – v mestskom parku, na kúpalisku, vo výbehoch pre psov a podobne. Ošetrenie sa robí v skorých ranných hodinách, kedy ešte v parku ani na kúpalisku nikto nie je. Rozprašuje sa špeciálny prípravok, ktorý vytvorí akoby takú hmlu. Tento prípravok nie je nebezpečný pre ľudí,” deklaroval. Ako povedal pre glob.sk, prípravok je určený na dospelé jedince komárov. “Postrek robíme raz za rok, vo výnimočných prípadoch ho opakujeme. Úbytok komárov po postreku je značný, percentuálne ho však nevieme vyjadriť. Je však pravdou, že aj sťažností na komáre po postreku ubudlo. V prípade, že sa komáre opäť premnožia, sme pripravení postrek zopakovať,” uzavrel Holúbek. 

V Prešove, naopak, nemajú problém s komármi, avšak, ako uviedli pre glob.sk, ak by sa situácia dobudúcna zmenila, riešili by ju podľa možností prírodnými prostriedkami. Rovnako sa vyjadrila aj samospráva Trnavy. V Trenčíne, ani v Žiline neevidujú problém s komármi, prípadne nie je tento problém v ich meste tak výrazný. 

Ako sa chrániť?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva je najlepším spôsobom pre ľudí chrániť sa proti komárom viacerými spôsobmi. Najvhodnejšie je dlhé oblečenie s uzlíkmi, prípadne si nepokryté časti tela repelentnými prípravkami. Vhodné je aj používanie éterických látok vo vonných lampách, či pravidelné kosenie trávnatých porastov v okolí obydlí. Aj v tomto smere zožal Vallo kritiku zo strany viacerých obyvateľov, ktorí sa sťažujú, že tráva v niektorých mestských častiach ešte donedávna siahala po pás, a nikto ju nebol schopný pokosiť.

Komáre okrem repelentov odpudzujú aj éterické oleje vo vonných lampách. Zdroj: pixabay.com

“V záhradách a okolí domu napomáha najmä likvidácia liahnisk komárov, ktoré predstavuje akákoľvek vodná plocha. Či už ide o mláku, kvetináč, sud s vodou, ale aj vrchnáčik od plastovej fľaše, kde samičky môžu naklásť vajíčka. Všetky tieto plochy treba pravidelne čistiť, prípadne ich prekryť. Pomáha aj pravidelné kosenie trávy, v ktorej sa zvyknú komáre ukrývať. Na trhu sú dostupné aj rôzne lapače komárov, ktoré pomáhajú regulovať dospelé samice, a moskytiéry, ktoré ich odpudzujú,” radí Čabanová z parazitologického ústavu. 

Výmena okien v bratislavskej nemocnici

Glob.sk zisťoval, aká je aktuálna situácia s komármi v nemocniciach, či domoch dôchodcov, kde sú ľudia odkázaní na pomoc druhých. Do redakcie nám totiž prišiel postreh čitateľa, podľa ktorého mu na novorodeneckom oddelení v Antolskej nemocnici doštípali novorodenú dcéru komáre. 

Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava, kam nemocnica Antolská spadá, v nemocniciach neevidujú sťažnosti pacientov na zvýšený počet komárov na oddeleniach. Daný prípad otecka argumentuje tým, že v celej nemocnici sv. Cyrila a Metoda (Antolská) sú vymieňané okná, ktoré súvisí aj s montážou ochranných sietí. “Postupne sú na okná montujú aj ochranné siete proti hmyzu. Na novorodeneckom oddelení v Nemocnici sv.Cyrila a Metoda bude montáž všetkých ochranných sietí dokončená v priebehu tohto mesiaca,” vysvetlila.

V nemocnici Antolská v bratislavskej Petržalke vymieňajú okná za plastové, inštalujú aj sieťky na okná. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Podľa vedenia Centra pre rodiny a deti v bratislavskej Petržalke sa problémy s premnoženými komármi v ich zariadení dajú zvládnuť. “V oboch budovách máme klímu, ako aj sieťky na oknách, čiže situácia je únosná. Okrem toho klienti odchádzajú na pobyty mimo hlavného mesta, takže sa tu nachádza minimim ľudí,” deklarovali. Vo fakultnej nemocnici v Nitre, kde sú komáre rovnako premnožené, taktiež neevidujú sťažnosti pacientov na zvýšený výskyt komárov. Rovnako problém s komármi napriek premnoženiu v meste neuvádza ani Zariadenie sociálnych služieb Borinka.