Domáce Politika Top

Neuveriteľné! Poslancom sa konečne podarilo zvoliť zvyšných kandidátov na ústavných sudcov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Poslanci to konečne dokázali. Dnes zvolili zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov. Prezidentke Zuzane Čaputovej tak môžu položiť na stôl kompletný zoznam kandidátov. Na ťahu je teda hlava štátu. Ústavnému súdu tak svitá na lepšie časy.

 

Ústavný súd, ale aj verejnosť majú dôvod na radosť. Poslanci dnes definitívne ukončili nekonečný príbeh a zvolili zvyšných kandidátov na ústavných sudcov. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Melicher a Peter Straka. O post sa uchádzalo 16 kandidátov. Zákonodarcovia mali vybrať štyroch z nich. To sa im v piatej voľbe podarilo.

Počas voľby bolo vydaných 133 hlasovacích lístkov. Odovzdali ich všetci poslanci, štyri z nich boli neplatné.

 

Ficove vyjadrenia

Po hlasovaní podpredseds SNS Anton Hrnko povedal, že volil štyroch kandidátov. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár je s voľbou spokojný. ,,Verejná voľba skončila pozitívne. Konečne to zafungovalo, chvalabohu, máme zvolených všetkých kandidátov na post ústavných sudcov.” Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár tiež volil štyroch uhádzačov, no z verejnej voľby nadšený nebol. „Pri personálnych otázkach je práve tajná voľba výdobytkom Novembra 89. Rozhodne som bol proti verejnej voľbe. Ak sme mohli tajne voliť napríklad generálneho riaditeľa RTVS, ak si v stranách volia predsedu tajne, ako naposledy v SaS Richarda Sulíka, tak sme mali takto hlasovať aj pri ústavných sudcoch. Ale keďže som demokrat a bola odsúhlasená verejná voľba, hoci nesúhlasím, tak rešpektujem rozhodnutie parlamentu,” zdôraznil Blanár.

Šéf Smeru-SD Robert Fico sa tiež rozhorčil na politikov, keď schválili verejné hlasovanie. ,,Robert Fico na mňa práve iniciatívne kričal pri voľbe ústavných sudcov, že či sme to takto verejne chceli my demokrati,” uviedol na sociálnej sieti Miroslav Beblavý(nezaradený).

K výrokom Roberta Fica sa vyjadril aj Gábor Grendel z OĽaNO. ,,Dnešnou verejnou voľbou sa zamedzili všetky špekulácie a zákulisné hry. Očividne to bolo Robertovi Ficovi nepríjemné a preto reagoval takým prchkým spôsobom pred samotnou voľbou.”

Opozícia je rada, že sa táto sága v parlamente skončila. ,,Sme radi, veríme, že tak ako to bolo navolené, tak pani prezidentka si celkom prijateľne bude mať z čoho vyberať. My osobne sme s tými menami spokojní tak asi na 50%,” povedal po voľbe poslanec SaS Alojz Baránik. Uviedol, že za výborného kandidáta považovali Straku a toho aj volili.

Za Sme rodina sa k voľbe vyjadril Peter Pčolinský. ,,Na ťahu je pani prezidentka, aby čím skôr vymenovala sudcov a aby Ústavný súd mohol pracovať v plnom zložení.”

 

Poslanci konečne zvolili zvyšných kandidátov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Pellegrini chce funkčný súd

Kandidátov na ústavných sudcov vypočul tradične aj ústavnoprávny výbor. Ten odobril všetkých 16 uchádzačov. Na rade tak bol parlament, ktorý mal zvoliť ešte štyroch kandidátov. Uchádzač na svoje zvolenie potreboval získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Prezidentka Zuzana Čaputová od začiatku nemení svoje rozhodnutie. Ústavných sudcov bude menovať len z kompletného počtu uchádzačov. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) víta, že parlament zvolil zvyšných kandidátov. ,,Rozhodnutie je teraz na pani prezidentke,” vyhlásil.

 

Poslanci volili kandidátov verejne. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kandidáti na ústavných sudcov

Tajná vs. verejná

Najväčšie problémy počas piateho kola narobil spôsob voľby v parlamente. Smer-SD od začiatku presadzoval tajné hlasovanie. ,,Cúvame naspäť, ak ustupujeme z tajnej voľby, každý významný funkcionár je volený v tajnej voľbe,‘‘ povedal šéf Smeru-SD Robert Fico. Jeho koaliční partneri SNS a Most-Híd sa priklonili už aj k verejnej voľbe. ,,Most-Híd je za verejnú voľbu a hlavne za to, aby parlament ukončil voľbu ústavných sudcov. Práve verejná voľba by tomu mala napomôcť, preto ju strana presadzuje,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa strany Klára Debnár. Smer-SD preto avizoval, že ak verejná voľba nájde podporu väčšiny, pristúpi k nej.

Opozícia v každom kole žiadala verejné hlasovanie. SaS videla viacero vhodných kandidátov. ,,SaS od začiatku pristupuje k voľbe ústavných sudcov mimoriadne zodpovedne. Na rozdiel od koalície nepolitikárči a volí kandidátov na ústavných sudcov,” uviedol pre Glob.sk tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik. Ešte pred voľbou mala opozícia dohodu na piatich menách – Martina Jánošíková, Ladislav Juszkó, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka a Robert Šorl.

Otázniky vyvolala aj dohoda medzi koaličnými partnermi. Aj keď mali dosť času na rokovanie o konkrétnych menách kandidátov, bolo jasné, že ich hľadali na poslednú chvíľu. Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko dokonca hovoril o tom, že navrhne Mostu-Híd, aby spolu zverejnili niektoré prienikové mená. Chcel, aby sa k nim pridala aj opozícia. Na koaličnej rade, na ktorej sa mala riešiť práve dnešná voľba, nikto zo Smeru-SD nakoniec neprišiel.

 

Fico presadzoval tajnú voľbu. Poslanci ale schválili verejné hlasovanie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mizerný záujem

Voľba uchádzačov na ústavných sudcov pripomína doslova frašku. Poslanci mali ešte na februárovej schôdzi parlamentu zvoliť 18 kandidátov. Doteraz vybrali iba 14. Troch z nich vymenoval teraz už exprezident Andrej Kiska za ústavných sudcov – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho.

Záujem kandidátov o miesto na Ústavnom súde klesá. Prvej voľby sa zúčastnilo 40 kandidátov. Do druhej voľby sa prihlásilo 30 uchádzačov, do tretej 25. Štvrtá voľba už bola pre kandidátov nezaujímavá. Mnohí dokonca hovorili o neúčasti kvôli politickým hrám. Do poslednej voľby sa ich prihlásilo takisto 16, medzi nimi sú štyria nováčikovia – Slavomír Trnkócy, Peter Kohút, Ladislav Juszkó a Robert Štefánik.

 

Výbor odobril všetkých kandidátov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Zlá situácia

Na Ústavnom súde je sedem sudcov z 13. To je iba minimálna potrebná hranica. Súd je len tesne uznášaniaschopný. Stačí, aby jeden sudca ochorel a plénum nemôže opäť rozhodovať. Navyše sa na súde zvyšuje počet doručených podaní. V dôsledku neúplného pléna je nevybavených už takmer 1400 podaní. Z tohto počtu je v 30 prípadoch príslušné na rozhodovanie plénum Ústavného súdu. Nepriradených spisov je takmer 1000, teda nemajú prideleného sudcu spravodajcu.

Na kritickú situáciu upozornil sám predseda súdu Ivan Fiačan, ktorý vystúpil v pléne Národnej rady. Apeloval na poslancov, aby už dovolili potrebný počet kandidátov. ,,Ústavný súd má v súčasnosti len sedem z 13 sudcov a plne funkčné sú len dva zo štyroch senátov Ústavného súdu. Plénum v sedemčlennom zložení objektívne nemôže prijímať žiadne rozhodnutia. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Ústavnom súde si dovolím apelovať, aby ste na tejto schôdzi zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu a svojím rozhodnutím prispeli k zabezpečeniu riadneho chodu tohto ústavného orgánu,‘‘ zdôraznil v parlamente Fiačan.

 

Galéria
Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačaan. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: archív
Zdroj: Ficove tajné hlasovanie podporilo málo poslancov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kandidáti absolvovali verejné vypočúvanie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: ustavnysud.sk
Čaputová si počká na kompletný zoznam. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next