Regióny Nitra Košice Domáce Púchov Koronavírus Spoločnosť Top

Situácia je alarmujúca. Nitra pri celoplošnom testovaní testuje aj novinku, ktorá môže nahradiť modrý certifikát

Zdroj: TASR / Roman Hanc

PÚCHOV– Obyvateľov Púchova a ďalších deviatich obcí okresu čaká v sobotu a v nedeľu (10. 1.) celoplošné antigénové testovanie na nový koronavírus. Je to dobrovoľné a bezplatné.

 

Celý víkend sa v Púchovskom okrese testuje na 26 odberových miestach od 8.00 h do 20.00 h s vyhradenými prestávkami na obed a večeru. Jedenásť odberových miest je priamo v Púchove, ďalších 15 v obciach Beluša, Lednické Rovne, Dohňany, Zubák, Lednica, Dolná Breznica, Streženice, Lysá pod Makytou a Nimnica.

Púchovská radnica ako organizátor testovania dostala od ministerstva zdravotníctva 30-tisíc antigénových testov. Po víkendovom testovaní chce po vzore Trenčína urobiť aj testovanie pozitívnych PCR testami. Tie mestu daroval vedec Pavol Čekan. Podľa primátorky Púchova Kataríny Henekovej testovanie súvisí aj s očakávaným otváraním škôl a škôlok.

Do celoplošného testovania sa v sobotu zapojí aj obec Pruské v Ilavskom okrese takmer s 2300 obyvateľmi. Starosta obce Viliam Cíbik informoval, že v obci vytvorili štyri odberové miesta. Testuje sa iba v sobotu, a to od 8.00 h do 16.00 h.

Celý víkend sa v Púchovskom okrese testuje na 26 odberových miestach. Zdroj: TASR / Roman Hanc

O regionálne plošné testovanie v Púchove je zatiaľ záujem, obyvatelia prichádzajú priebežne a na odberových miestach sa netvoria rady. Primátorka Púchova Katarína Heneková verí, že testovanie ukáže, aká je aktuálna epidemiologická situácia v okrese. Súvisí to aj s očakávaným otváraním škôl a škôlok. Doterajší priebeh testovania zhodnotila ako veľmi dobrý.

Primátorka Púchova uviedla, že situácia v meste sa od začiatku decembra, keď boli počty nakazených mimoriadne kritické, pomaličky zlepšuje. “Určite je to aj zásluhou toho, že sa nám podarilo zriadiť tri mobilné odberové miesta. Teraz sa situácia zasa asi trošku zmení, pretože sa po Vianociach opäť otvorili závody a pomaly sa majú začať spúšťať škôlky a základné školy. Potrebujeme sa na to pripraviť a zistiť, aká je situácia teraz,” skonštatovala pre TASR.

Na otázku, či samospráva plánuje ďalšie kolá testovania, Heneková povedala, že všetko záleží od toho, ako dopadne aktuálne testovanie. Následne chce púchovská radnica po vzore Trenčína urobiť aj testovanie pozitívnych PCR testami. Tie mestu daroval vedec Pavol Čekan. Výsledky budú podľa Henekovej vedieť zrejme až koncom budúceho týždňa.

Púchovčania nestoja v dlhých radoch. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Na regionálnom plošnom testovaní v meste Púchov sa v sobotu do 12.00 h zúčastnilo 1125 obyvateľov, pozitívny test malo šesť z nich. Miera pozitivity v rámci mesta je 0,53 percenta. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Púchova Katarína Heneková. “Za celý okres Púchov, čiže vrátane ďalších zapojených obcí, sa zúčastnilo 2886 obyvateľov, pozitívny test malo 22 ľudí. Percento pozitivity v rámci celého okresu je 0,76. Oproti predchádzajúcim plošným testovaniam, ktoré sa uskutočnili v našom okrese, môžeme zatiaľ predbežne povedať, že percentá sú radikálne nižšie,” zhodnotila primátorka.

V Košiciach testujú na plné obrátky

V Košiciach pokračuje dobrovoľné plošné testovanie na ochorenie COVID-19. V sobotu otvorili o 09.00 h všetky odberné miesta okrem jedného, na ktorom bolo potrebné doplniť ochranné prostriedky. Toto miesto však otvoria, hneď ako budú dodané. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že počas piatka (8. 1.), keď spustili plošné testovanie, odhalili 183 pozitívnych na ochorenie COVID-19.

“Od dnešného rána je situácia na odberných miestach pokojná. Takmer na všetkých je to bez čakania. Vyzývame ľudí, ktorí váhajú, aby sa išli otestovať a chránili tým seba a svojich blízkych,” uviedol hovorca. Ako zhodnotil, v Košiciach otestovali v piatok celkovo 11 170 ľudí; pozitívnych bolo 183, čo predstavuje 1,64 percenta z celkového počtu.

Odberné miesta sú dovedna v 18 mestských častiach, v 31 prípadoch ide o základné školy. Testovanie sa začalo v piatok od 16.00 do 20.00 h a pokračuje v sobotu a nedeľu (10. 1.) od 09.00 do 17.00 h. V pondelok bude v tomto čase otvorené odberné miesto v Kulturparku na Kukučínovej ulici. Odberné miesto je aj v areáli oceliarní U.S. Steel. Informácie o testovaní a odberných miestach sú na webstránke korona.kosice.sk.

V Košiciach sa väčšina odberných miest otvorila už o 9:00 hodine. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Košické oceliarne U. S. Steel chcú pokračovať v testovaní ľudí na ochorenie COVID-19 aj počas celého budúceho týždňa. TASR o tom informoval hovorca podniku Ján Bača.

Testovacie miesto v areáli U. S. Steel začalo pracovať v rámci celomestského víkendového testovania ako prvé v piatok (8. 1.) už od 13.30 h, aby podľa slov hovorcu stihli koniec rannej zmeny. Počas tohto dňa otestovali v areáli podniku 504 ľudí. „Prichádzali aj príbuzní našich zamestnancov a obyvatelia Šace. Pozitívne testovaných bolo desať. Vďaka zdravotníkom a dobrovoľníkom z radov zamestnancov sme začali v sobotu testovať už od 7.00 h, aby to mohli využiť tí, ktorí prichádzali z nočnej zmeny,“ doplnil Bača.

Na všetkých odberných miestach v Košiciach je situácia pokojná. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že momentálne sa rady takmer nikde netvoria. Najväčší nápor bol pri otváraní testovacích miest ráno o 9.00 h, ale do hodiny sa to zlepšilo.

„Záujem o testovanie je, ale vyzývame ľudí, ak váhajú alebo si vyberajú čas, že teraz je najvhodnejší, keďže na takmer všetkých odberných miestach sa nečaká,“ uviedol Fabian. Podľa jeho slov pri testovaní nezaznamenali incidenty. Ľudia dodržiavajú všetky protiepidemiologické opatrenia a nebol hlásený problém.

Koronavírus sa pod kontrolu snaží dostať aj Nitra

V Nitre bolo v priebehu piatka (8. 1.) otestovaných 10 585 ľudí. Ako informovala radnica na sociálnej sieti, pozitívne testovaných bolo 295 osôb, či je 2,79-percentná pozitivita.

Testovanie prebieha na 37 odberových miestach aj v sobotu a v nedeľu (10. 1.) v čase od 8. do 17. hodiny. Pred väčšinou z nich sa už od rána tvoria rady, v ktorých čaká niekoľko desiatok ľudí. „Prosíme, nezabúdajte, že ak ste mali negatívny výsledok antigénového testu, buďte naďalej opatrní a dodržujte všetky platné nariadenia,“ vyzýva ľudí radnica.

Plošné testovanie sa v sobotu začalo aj na území celého Nitrianskeho okresu. Zapojilo sa doň všetkých 60 obcí. „Pripravených je 70 odberných miest, ďalších deväť je v meste Vráble. Zapojili sa všetky obce, iba tie menšie, Kapince a Malé Zálužie, zriadili spoločné odberové miesto, ktoré bude v Malom Záluží,“ uviedla prednostka Okresného úradu v Nitre Eva Hajdamárová.

Mestá a obce v Nitrianskom okrese pristúpili k celoplošnému testovaniu pre kritickú pandemickú situáciu v celom regióne. Zlá situácia je aj vo Fakultnej nemocnici Nitra i v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre na Zobore, ktoré sú na hranici svojich kapacít. Od pondelka (11. 1.) preto začne na území celého okresu platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho testu na koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní, nebude možné chodiť do zamestnania ani do prírody, iba do najbližších potravín, drogérie či lekárne. Polícia už v týchto dňoch sprísnila kontroly, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákazu vychádzania.

V Nitre prebieha testovanie na 37 odberových miestach. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Budú modré certifikáty minulosťou?

Nitrianska radnica skúša pri testovaní na odbernom mieste na mestskom úrade novú aplikáciu na zber dát. Podľa primátora Mareka Hattasa dokáže zjednodušiť administratívu spojenú s testovaním a zrýchliť celý proces. Uľahčí tiež zber dát a ich posielanie do centrálnych registrov.

V prípade, že sa aplikácia TrustOne osvedčí a bola by uznaná aj štátnymi orgánmi, mohla by v budúcnosti nahradiť aj modrý certifikát. „V dnešnej dobe už začína byť nemysliteľné chodiť všade s modrým papierom, ako ho poznáme z nášho prvého celoplošného testovania. Naša aplikácia práve tento papier nahrádza a nielen to, v budúcnosti vďaka tejto aplikácii uľahčí používateľovi voľnejší pohyb či vstup napríklad do firmy, určitej zóny či priestorov s nastavenými pravidlami. Jednoducho, vďaka digitálnej identite, ktorú si klient zriadi, bude môcť slobodnejšie fungovať. A na to všetko postačí iba mobilný telefón,“ uviedol Henrich Simonics, konateľ firmy, ktorá zastupuje výrobcu systému na slovenskom trhu a pripravila lokalizáciu aplikácie na naše podmienky.

Samotné využitie aplikácie je podľa jeho slov veľmi jednoduché. Stačí si ju bezplatne stiahnuť do mobilného telefónu a prihlásiť sa do nej pomocou údajov, ktoré dostane človek po testovaní na email. „To je celé. Následne sa užívateľ dokáže kdekoľvek preukázať svojím individualizovaným QR kódom v aplikácii. Pri kontrole sa tak nezverejňujú priamo výsledky testov užívateľa, ale iba informácia, či daný užívateľ vyhovuje alebo nevyhovuje stanoveným pravidlám platným v danom čase na danom mieste, napríklad podľa COVID automatu,“ vysvetlil Simonics.

Ako doplnil, v súčasnosti už aplikáciu využívajú vo svete pri rôznych masových akciách s vysokým pohybom ľudí. „Preverila ju napríklad Formula 1, kde vďaka nej fungovali jednotlivé koridory presne podľa zadania prístupu jednotlivých osôb. Londýnske letisko Heathrow, amsterdamský Schiphol či všetky španielske letiská vďaka tejto aplikácii urýchľujú samotné odbavovanie pasažierov. Bežne ju využívajú najväčšie letecké spoločnosti ako Emirates, Etihad, Airfrance či KLM,“ dodal Simonics.

Nitra testuje novú aplikáciu na zber dát. Zdroj: TASR / František Iván

Ďalší chladiaci príves

Počty mŕtvych, ktorí v Nitre zomreli na ochorenie COVID-19, pribúdajú. Kapacity domov smútku sú naplnené a v meste nie je kde uchovávať telá nebožtíkov.

Mesto už koncom roka dalo na cintoríne na Cabajskej ceste pristaviť externý chladiarenský príves na uskladnenie tiel. Jeho kapacita je už plná a radnica musela pristaviť druhý príves. „Pokiaľ sa naplní aj ten, budeme musieť v meste zriadiť veľkokapacitné miesto pre zosnulých. Pohrebné služby nestíhajú, úmrtí na ochorenie COVID-19 pribúda,“ informoval magistrát.

V prípade potreby by radnica mohla využiť na uskladnenie mŕtvych zimný štadión. „Sme pripravení aj na tie najhoršie varianty. Prosíme všetkých, chráňte seba aj svoje okolie. Dodržiavajte opatrenia a dajte sa testovať,“ vyzýval ľudí primátor Marek Hattas.

V súčasnosti je čakacia doba na pohreb v Nitre dva týždne. Podľa informácií z nitrianskej fakultnej nemocnice mŕtvych pribúda oveľa rýchlejšie ako inokedy. „Posledné informácie od riaditeľa nitrianskej nemocnice Milana Dubaja mám, že do nemocnice chodí okolo 40 pacientov, no pripravení sú na 20 až 30. To číslo je extrémne vysoké. Priemerný počet úmrtí v meste Nitra, za jeden mesiac v bežnom období, je približne 130. V októbri, novembri a v decembri sa krivka zvyšovala a za december tu bolo 330 úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok. Trend pokračuje a čísla za prvé dni januára sú taktiež extrémne,“ skonštatoval primátor.

V súčasnosti je čakacia doba na pohreb v Nitre dva týždne. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj