Púchov Regióny Trenčín

Šiesti obvodní lekári z púchovskej nemocnice sú v karanténe, dočasne ich zastúpia kolegovia

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

PÚCHOV – Z ôsmich obvodných ambulancií všeobecných praktických lekárov pre dospelých sídliacich v budove púchovskej Polikliniky Zdravie fungujú len dve. Šiesti lekári sú totiž v nútenej karanténe po tom, čo u jedného z nich testy potvrdili nákazu koronavírusom. Ako agentúru SITA informovala Elena Štefíková z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), šesticu lekárov dočasne zastúpia ich dvaja kolegovia v Zdraví, ale tiež obvodní lekári v závodnom stredisku Matador a v neďalekých Lednických Rovniach.

 

Nakazený lekár neordinuje od 18. marca, o dva dni nato mu potvrdili ochorenie COVID-19. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) bol v úzkom kontakte s osobou s cestovateľskou anamnézou. Býva síce v Považskej Bystrici, ale ordinuje v Púchove a minulý týždeň prišiel do kontaktu so svojimi kolegami. “Hneď bolo začaté epidemiologické vyšetrovanie úzkych kontaktov a telefonicky im bola nariadená povinná karanténa. Úzkymi kontaktmi sú zdravotnícki pracovníci, ktorí budú laboratórne diagnostikovaní v zmysle platného usmernenia hlavného hygienika,” uviedla k prípadu Renáta Beníková z RÚVZ Považská Bystrica.

Jedným z nariadených opatrení regionálneho hygienika bola aj dezinfekcia celej budovy púchovskej polikliniky. Podľa zástupcu NsP Zdravie Rastislava Pagáča sa poliklinika dezinfikuje každodenne a 20. marca prešla obzvlášť špeciálnou externou dezinfekciou s použitím prípravkov určených konkrétne na dezinfekciu koronavírusu. “Od 23. marca budú Poliklinika Zdravie a ordinácie fungovať v štandardných ordinačných hodinách lekárov tak, aby bola zabezpečená základná a nevyhnutná zdravotná starostlivosť o obyvateľov mesta a jeho okolia,” vyhlásil Pagáč.

Hrozí kolaps zdravotnej starostlivosti

Hroziaci kolaps zdravotnej starostlivosti sa podarilo v priebehu víkendu odvrátiť dohodou s ostatnými obvodnými lekármi, ktorí neprišli do kontaktu s nakazeným kolegom. “Šiestich lekárov budú z dôvodu karantény nariadenej RÚVZ do 31. marca zastupovať ďalší štyria poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, z toho dvaja priamo v budove Zdravia a po jednom v závodnom zdravotnom stredisku Matador a v zdravotnom stredisku Lednické Rovne. Vzhľadom na súčasnú situáciu prosíme pacientov, aby lekárov kontaktovali len v nevyhnutnom prípade, a to najskôr telefonicky a následne postupovali podľa ich pokynov,” priblížila vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková.

Zdravotnícki pracovníci, ktorí sú momentálne v karanténe, by mali podstúpiť test na koronavírus v priebehu dneška, prípadne utorka, keďže podľa príslušnej metodiky môžu byť tieto osoby testované najskôr po šiestich dňoch od úzkeho kontaktu s infikovanou osobou.