Top Župné voľby

Siedmi kandidáti na predsedu BBSK vytvorili stodňový akčný plán

BANSKÁ BYSTRICA – Sto dňový akčný plán pre budúceho predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pripravili siedmi kandidáti na tento post na programovej konferencii. Prioritne sa tento plán týka oblastí transparentnosti a otvorenosti úradu, regionálneho rozvoja a dotácií, cestnej dopravy.

Ako informovala agentúru SITA administrátorka Okrúhleho stola Jana Orlická, tento plán je syntézou odborných krokov pre rýchle rozhýbanie izolovaného Banskobystrického kraja v roku 2018.

Čo nastaví plán?

Plán má podľa koordinátorky nastaviť aj programové rozpočty pre kraj, dlhodobé rozpočtové plánovanie pre jednotlivé okresy, plán investícií na päť rokov, zdravotnú starostlivosť a cestovný ruch. Trinásť základných bodov dokumentu zahŕňa podľa tvorcov skutočne relevantné a progresívne kroky, ktoré sú výsledkom programov jednotlivých kandidátov.

„Náš kraj je v skutočne kritickej kondícii a preto je pre každého z nás prioritou a osobným záujmom deklarovať reálny súbor inovatívnych nástrojov a krokov, ktoré sú schopné pomôcť novému vedeniu BBSK v krátkom čase nastaviť mechanizmus rozvoja,“ uviedol jeden z účastníkov Okrúhleho stola a kandidát na predsedu BBSK Stanislav Mičev.

Okrem Mičeva sa za jedným stolom zišli Pavel Greksa, Vojtech Kökény a Igor Kašper v zastúpení manažérom kampane, Michal Kantor, Martin Klus v zastúpení manažérom kampane a Viliam Baňák zastúpený Ondrejom Kožiakom.

Okrúhly stôl bez Luntera

Všetci prítomní sa zhodli, že počkajú na prezentáciu spoločných prieskumov dvoch agentúr, a na odporučenie profesionálnych sociológov a vypracovaných volebných modelov zvážia spoločne v rámci tretieho okrúhleho stola finálny postup. Vytvorený 100 dňový akčný plán považujú za najlepšiu odbornú výbavu, ktorú môže do rúk dostať kandidát so serióznym záujmom o rozvoj a posun Banskobystrického kraja, v súlade s vyššou politickou kultúrou.

Tretí Okrúhly stôl by sa mal podľa Orlickej uskutočniť ešte v tomto týždni a organizátori chcú k nemu prizvať všetkých demokratických kandidátov. Ján Lunter sa počas minulotýždňovej prezentácie výsledkov agentúry Focus vyjadril, že sa na ňom nezúčastní.

Foto: SITA / Peter Rusko