Politika Top Zahraničné

Šialené výroky Okamuru vyvolali pobúrenie: Po ospravedlnení prišli detinské výhovorky

PRAHA – Tomio Okamura opäť hviezdil. Kontroverzný český politik, ktorý je známy napríklad svojimi radikálnymi protimigrantskými postojmi, sa tentoraz rozhodol, že negatívne zaujme výrokmi o koncentračnom tábore v Letoch. Po ospravedlnení navyše prišli na rad trápne výhovorky.

Šéf SPD si poriadne zavaril ešte v januári. V rozhovore pre internetovú televíziu DVTV totiž uviedol, že koncentračný tábor v Letoch nebol oplotený a bol v ňom voľný pohyb. Ako zdroj uviedol knihu českej Akadémie vied s názvom „Tábor Lety, fakty a mýty” a citoval aj Václava Klausa. Neskôr sa za vyjadrenie, že nebol oplotený, ospravedlnil, avšak to, že ho väčšinu času nik nestrážil a ľudia sa v ňom mohli voľne pohybovať, tvrdil aj naďalej.

Neexistujúci koncentrák, tvrdí poslanec strany

Kritiku si zaslúžil aj od pražskej židovskej obec a Múzea rómskej kultúry. To v nich dokonca vidí popieranie holokaustu. Obec vyzvala Okamuru, aby sa verejne ospravedlnil obetiam. „Rovnako tak vyzývame na ospravedlnenie tiež historikov a ďalších odborníkov, ktorí sa touto témou zaoberajú, za lživé prekrúcanie informácií o koncentračnom tábore v Letoch pri Písku,” uviedla na Facebooku.

Okamuru žaluje aj česko-rómske združenie Konexe a miestopredseda KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteri uviedol, že poslancom SPD by mali ponúknuť exkurziu do koncentračných táborov. Reagoval tak aj na poslanca strany SPD Miroslava Roznera, ktorý koncentračný tábor v Letoch označil za „neexistujúci pseudokoncentrák“.

Skolila ho vraj horúčka

Okamura sa následne rozhodol brániť. Televíziu DVTV označil za “médium tunelára Bakalu” a tvrdil, že mal horúčku 39°C a že sa na túto tému ani nebude vyjadrovať. „Ja som povedal, neviem, či ste niekedy mali horúčku 39, videla to celá republika. Ona na mňa začala útočiť nejakými otázkami, ja som ani poriadne nevedel, na čo sa ma pýta, pretože mi bolo tak zle, tak som sa potil, a tak som bol nadopovaný práškami, že som ani nevedel, na čo sa ma presne pýta,” uviedol politik.

Rozhovor vraj potom ukončil a svoje tvrdenia neskôr korigoval. „Nie som historik,” dodal a povedal, že čerpal z rozhovoru historika z internetu, taktiež vraj upresnil názov knihy. „To je všetko, ja sa k tejto téme už ani nebudem vracať,” povedal a nakoniec opäť skritizoval médiá, ktoré nazval slniečkárskymi. Andrej Babiš, šéf ANO a premiér v demisii, sa vyjadril, že ospravedlnenie Okamuru je vraj dostatočné.

Autor: ph, Foto: SITA / AP / Petr David Josek