Zahraničné Politika

Severokórejský vodca odmietol pozvanie na návštevu Južnej Kórey

Na archívnej snímke z 27. apríla 2018 severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo) prekračujú hranicu demilitarizovanej zóny medzi oboma kórejskými štátmi počas historického summitu v dedine Pchanmundžom. Zdroj: TASR/AP

SOUL – Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že jej vodca Kim Čong-un odmietol pozvanie juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na účasť na nadchádzajúcom regionálnom summite v jeho krajine. Pchjongjang tiež obvinil Soul zo zodpovednosti za hlboké ochladenie medzikórejských vzťahov, informovala agentúra AP.

 

Severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA uviedla, že na návštevu Kima v Južnej Kórei nie je za súčasnej “pochmúrnej” atmosféry dôvod. Kritizovala zároveň Munovu vládu za nedodržiavanie dohôd, ktoré lídri oboch krajín dosiahli počas vlaňajška na troch summitoch.

Severná Kórea (KĽDR) v uplynulých mesiacoch pozastavila takmer všetku spoluprácu s Južnou Kóreou v čase, keď sú prerušené aj rokovania o jej jadrovom programe s USA. Pchjongjang žiada, aby Soul napriek Washingtonom presadzovaným medzinárodným sankciám obnovil medzikórejské ekonomické projekty.

Juhokórejský prezident Mun Če-in zaslal Kim Čong-unovi ešte 5. novembra osobný list, v ktorom ho pozval na mimoriadny summit Južnej Kórey a Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), uviedla agentúra Jonhap. Vrcholná schôdzka sa bude konať budúci pondelok a utorok v meste Pusan.

USA zvažujú, že stiahnu z Južnej Kórey časť svojich vojakov

Spojené štáty zvažujú, že z Južnej Kórey stiahnu jednu brigádu ozbrojených síl, ak Soul nebude súhlasiť so žiadosťou USA o zvýšenie príspevkov na výdavky v súvislosti s rozmiestnením amerických vojakov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Spojené štáty prerušili rokovania s Južnou Kóreou v utorok po tom, ako Soul požiadali, aby zvýšil každoročný príspevok na amerických vojakov na sumu v prepočte viac ako 4,5 miliardy eur.

Podľa juhokórejských zákonodarcov je to viac ako päťnásobok sumy, ktorou ich krajina prispieva v súčasnosti.

Americký prezident Donald Trump podľa Reuters trvá na zvýšení príspevkov a takisto navrhol možné úplné stiahnutie amerických vojakov.

USA majú v Južnej Kórei približne 28.500 vojakov. Brigádu tvorí 3000-4000 vojakov.

Takéto zníženie počtu vojakov by, ako analyzuje Reuters, bolo v súlade so zákonom schvaľujúcim národnú obranu (NDAA), ktorý špecifikuje najmä rozpočet a výdavky amerického ministerstva obrany.

Osobitný zástupca amerického ministerstva zahraničných vecí v rokovaniach so Severnou Kóreou Stephen Biegun je podľa svojich slov presvedčený, že vojaci USA budú v Južnej Kórei pôsobiť aj naďalej.