Politika Zahraničné

Trump si s Kimom čulo dopisujú. Dokopy si poslali dvanásť listov

Trump sa s Kimom na summite G20 nestretne. Archívna foto: SITA/AP

SOUL – Americký prezident Donald Trump a severokórejský diktátor Kim Čong-un si od začiatku minulého roka vymenili celkovo 12 listov, pričom osem z nich napísal Kim. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie juhokórejského ministra pre zjednotenie Kim Jon-čchola.

 

“Od roku 2018 napísal predseda Kim prezidentovi Trumpovi osem listov a prezident Trump napísal štyri listy predsedovi Kimovi. Predpokladám, že obaja lídri si uvedomujú dôležitosť obnovenia dialógu medzi oboma krajinami, keďže si neustále posielajú listy,” povedal na tlačovej konferencii v Soule Kim Jon-čchol.

Kim Jon-chčolove vyjadrenia prišli niekoľko hodín po tom, čo juhokórejský prezident Mun Če-in povedal, že medzi Pchjongjangom a Washingtonom prebiehajú “zákulisné rozhovory”, ktoré by po neúspešnom februárovom summite Kima a Trumpa vo vietnamskej metropole Hanoj mali viesť k obnoveniu dialógu o jadrovom programe Pchjongjangu medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a ďalšiemu stretnutiu oboch lídrov.

Severná Kórea vyzvala Južnú, aby sa prestala miešať do jej rokovaní s USA

Severná Kórea vyzvala vo štvrtok Južnú Kóreu, aby sa prestala miešať do jej rokovaní s USA, respektíve, aby sa prestala snažiť zohrávať v nich úlohu sprostredkovateľa. S odvolaním sa na vyhlásenie severokórejského ministerstva zahraničných vecí o tom informovali agentúry AP a AFP.

Severokórejský rezort diplomacie tiež zopakoval svoju požiadavku, v súlade s ktorou musia USA do konca decembra vypracovať obojstranne prijateľné návrhy zamerané na záchranu jadrových rokovaní s KĽDR. Vyhlásenie ministerstva bolo podľa agentúry AP zjavným vyjadrením nevôle Pchjongjangu so Soulom i Washingtonom v súvislosti s pozastavenými rokovaniami. Rezort v ňom tiež uviedol, že KĽDR pri jednaní z USA “nikdy nepôjde cez” Južnú Kóreu.

Severokórejské ministerstvo označilo za lživé nedávne vyjadrenia juhokórejských predstaviteľov, vrátane tamojšieho prezidenta Mun Če-ina, tvrdiacich, že medzikórejské rokovania momentálne prebiehajú prostredníctvom viacerých kanálov. Mun Če-in okrem zmieneného v stredu povedal, že severokórejskí a americkí predstavitelia vedú “zákulisné rokovania” o príprave tretieho summitu vodcu KĽDR Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

KĽDR takéto vyjadrenia skritizovala len dva dni pred tým, než americký prezident Donald Trump navštívi Južnú Kóreu, kam pricestuje zo summitu G20 v japonskej Osake.

Rozhovory Washingtonu s Pchjongjangom o denuklearizácii sú pozastavené od februárového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý sa vo vietnamskom Hanoji skončil predčasne a bez vzájomnej dohody, keď sa obaja lídri rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.

Práve Trumpova nadchádzajúca návšteva Južnej Kórey podnietila špekulácie o jeho ďalšom možnom stretnutí s Kimom, či aj trilaterálnom summite s ním i Munom. Samotný americký prezident však poprel, že by sa so severokórejským vodcom počas tejto cesty stretol, pripomenula AFP.