Politika Zahraničné

Severná Kórea odpálila dve balistické strely, dopadli do Japonského mora

Ilustračná fotografia: TASR/AP

SOUL –  Dve rakety, ktoré v stredu nadránom miestneho času zo svojho východného pobrežia odpálila Severná Kórea, boli balistickými strelami stredného doletu, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na juhokórejskú armádu.

 

Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že rakety preleteli vzdialenosť približne 250 kilometrov v nadmorskej výške 30 kilometrov a dopadli do Japonského mora.

Strely odpálili z oblasti neďaleko prístavného mesta Wonsan na východnom pobreží krajiny smerom k Japonskému moru, spresnil JCS. Pchjongjang svoju najnovšiu raketovú skúšku bezprostredne nepotvrdil.

Rakety podľa japonského ministerstva obrany teritoriálne vody Japonska nezasiahli, napísala agentúra Jonhap.

Predseda japonskej vlády Šinzó Abe na krátkom tlačovom brífingu povedal, že rakety “nepredstavovali hrozbu pre národnú bezpečnosť Japonska”.

Minister obrany Takeši Iwaja ich odpálenie označil za “poľutovaniahodné”. Ešte pred identifikáciou striel uviedol, že pokiaľ by išlo o balistické rakety, Pchjongjang by tým porušil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN.

Rezolúcie BR OSN zakazujú Severnej Kórei, ktorá v minulosti vykonala aj niekoľko skúšok jadrových zbraní, odpaľovanie balistických rakiet krátkeho, stredného a dlhého doletu, doplnila agentúra DPA.

KĽDR minulý štvrtok odpálila z prístavného mesta Wonsan do oblasti Japonského mora dve rakety krátkeho doletu. Severokórejský vodca Kim Čong-un povedal, že to malo byť varovaním v súvislosti s plánovanými spoločnými vojenskými cvičeniami USA a Južnej Kórey.

Nová ponorka je zrejme schopná niesť tri balistické strely

Novovyvinutá severokórejská ponorka je zrejme schopná niesť tri balistické strely (SLBM), ktoré možno z ponorky odpaľovať. V stredu to uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany, ktoré citovala tamojšia tlačová agentúra Jonhap.

Ministerstvo dospelo k záveru, že severokórejská ponorka je pripravená na skoré nasadenie. Novinárom to po brífingu ministerstva za zatvorenými dverami povedala predsedníčka parlamentného výboru pre tajné služby I Hje-hun.

Novú ponorku si prehliadol severokórejský vodca Kim Čong-un. Podľa jeho slov jej nasadenie do misie je “už takmer hotová vec”, ako minulý týždeň informovali severokórejské médiá.

Juhokórejské ministerstvo oznámilo, že severokórejská ponorka sa zdá väčšia než 2500-tonová ponorka triedy Kore (v preklade veľryba, angl. prepis Gorae), ktorá je tiež novým typom vyrábaným v Severnej Kórei a dosiaľ pokladaným za najväčšiu ponorku KĽDR.

Balistické strely odpaľované z ponorky sú vo všeobecnosti schopné dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou.

Ministerstvo dodalo, že Severná Kórea vypálila 4. mája dve strely a poopravilo tak svoju skoršiu správu, že KĽDR odpálila jednu strelu.